שביעין חביבין - סדרה מוזיקלית מיוחדת מהיכל הנגינה החסידי ♫ והפעם: מצעד השירים שימשיכו לצעוד איתנו גם בעוד שבע שנים ♫ גזור ושמור

כותרת-שביעין-חביבין

כולם מחכים ללהיט, להיט שירים את האוירה, להיט שתמיד נזכור היכן שמענו אותו לראשונה, להיט שישאר להיט גם אחרי הרבה שנים כך שכשילדינו ישירו אותו נוכל להתלהב איתם.

כזה הוא למשל, לחנו של הרב יוסף צבי ברייער לברכת המזון, השיר הארוך ביותר שחקוק בראשו של כל ילד. הקצב הזורם והקליל, וגם הפניות החדות [ועל הההכל…, ובנה!!!] שיעירו את מי שבכל זאת הצליח להירדם, הכניסו את השיר לכל ת"ת ובי"ס. ולמרות שהשיר נועד לילדים, בואו נודה על האמת: מי לא נהנה להצטרף לילדיו במנגינה כ"כ מתוקה?! מה גם שזה שומר עלינו שלא נסיים לברך בתוך חצי דקה…

יצאנו ללקט בעצת גדולים את שבעת השירים החסידיים שישארו לנצח בתוך כל בית וגם בעומק הלב

1. כי הרבית, בביצוע ר' מאיר אדלר מתוך 'סוכות אין ויז'ניץ 1 '
מאירהשיר המושמע ביותרבכל הזמנים , מהימים שהוא יצא מהיכל סלונים להאיר לכלל ישראל עבור דרך ההפצה העיקשת של מאיר אדלר בכל אירוע ואירוע [סיבה מספיק טובה לבחור בביצוע שלו], ההצלחה המסחררת של אברהם פריד שהוציאו כסינגל, ועד לימי 'פרשיית עמנואל' שהפכה את השיר להמנון הרשמי של ההפגנות.

למה? בעיקר כי בזכות Nokia C2 בכל פעם שהשיר מושמע, כולם שולחים ידיים לכיסים [גם הם בחרו בביצוע של ר' מאיר אדלר…].

2. ברוך קל עליון, ניגונו של ר' משה גולדמן מתוך 'כנשר-מחנה שלוה 12'
כנשרמעטים הם השירים החדשים שנכנסים לשולחן השבת מדי שבת בשבתו והריהם כחדשים בכל פעם, מעטים הם גם הניגונים המושרים בכל המגזרים והסגנונות, 'ברוך קל עליון' עונה על כל ההגדרות של 'שיר לתמיד', משהו ברעננות ובפשטות הזורמת של הלחן שהולך ועולה במעלה בתי השיר ובתי העיר מזכה אותו במקום הראשון .

למה? כי 'ברוך קל עליון' אחרי הטשולנט הוא תחליף מצויין לבירה קרה.

3. כד יתבין ישראל, יצירתו של ר' משולם גרינברגר מתוך 'לחיים טיש-תורה'
תורהלאחר הרבה מאד שנים שבהם הקלאסיקה הנפוצה ביותר ל'מעמד תורני היסטורי' [יש כאלו כל שבוע…] היה הלחן המסורתי אשר נחלקו בו רבות אם הוא מר"מ שפירא או מהחזו"א זצוק"ל, הגיע ר' משולם גרינברגר עם לחן חדש ומרענן ולמרות שמבנה השיר והחזרתיות על המילים זהים מאד לגירסה הישנה, הפך השיר ל'ממלא מקום-קבוע' ואין ספק שהוא כאן כדי להישאר.

למה? בגלל שסיום הש"ס האחרון הוכיח ש'כד יתבין' הוא ה'כד יתבין' החדש.

4. אשרי מי שגדל בתורה לחנו של ר' אליעזר קאליש מתוך 'יצליח-ניגוני חסידי בעלזא'
יצליחהמג"ש שנהג לכתוב בסוף המבחן את הציטוט ממס' ברכות, ודאי לא תיאר לעצמו שתלמידו ילחין את המילים שעוד ישמעו בכל סיום מסכת בישיבה ובכל ריקוד גם מחוץ לישיבה. חלקו הראשון של השיר מרקיד ומקפיץ בהערכה לעמלי התורה, וחלקו השני מחמם את הלב ברצון עז להידבק בחכמים ובתלמידיהם אשר 'עושים נחת רוח ליוצרם'.

למה? בזכות העיניים העצומות של הצורב הצעיר מסיים המסכת, השר בדביקות 'ועמלו, ועמלו בתורה…'

5. אחד יחיד ומיוחד, כל הביצועים וכל הזמרים בכל האירועים מתוך 'סוכות אין ויז'ניץ 1 '
1את הניגון הזה תמיד תשמעו מתוך קטיעה מפתיעה של התזמורת או הקהל או שניהם גם יחד, ברגע שראש הישיבה/ הרב/ מגיד השיעור/ המשגיח או כל מי שאי מי עשוי לחשוב שהוא אכן 'יחיד ומיוחד' ניגש לרקוד באמצע המעגל, מיד יישמע הסלסול 'אאאאאא….' ואחריו ירוצו שאר המילים '…חד יחיד ומיוחד', משום מה במרבית המקרים השיר או הקהל לא שורדים עד סופו והוא מוחלף בלהיט התורן.

למה? כדי שניזכר ש'אחד יחיד' הוא רק למעלה.

6. וזכני לגדל, שירו של ברוך לוין מתוך 'וזכני'
וזכניבלחן משתלב להפליא למילות התפילה־שלאחר־הדלקת־הנרות גילה לנו ברוך לוין מילים חמות מסידור התפילה ולמרות שרובנו לא זכרנו איפה זה כתוב, זה הרגיש אמיתי. שיר ממיס בכל אירוע בפרט כשמדובר בחיידר, ובפרט עם מקהלות הילדים שנועדו להזכיר על מי חובר שיר-תפילה זה.

למה? כי הוא הראשון שהלחין את המילים לכלל ישראל [מי שהלחין לארכיון, זה לא נחשב…]

7. עד הנה, הלהיט של 'מתיקות' מתוך 'ליבי – מתיקות 4 '
ליביסדרת 'מתיקות' של ר' יוסף משה כהנא הנפיקה הרבה להיטים היסטריים (נודה, אליו, עד אנה, ותגדלם, מכלכל) ועל כולם עולה 'עד הנה עזרונו' כיון שהוא בא למלא צורך לשיר הודיה עם בקשת תחינה, [וגם ריאליות: 'רחמיך' ולא רק 'חסדיך']. כאמור שיר מושלם בקצב משתנה המותאם לסגנון העשור הקרוב, מה שמבטיח ששיר זה לא יטשנו ולא יעזבנו.

למה? כדי שאולי בין 'לחיים' ל'לחיים' נטעם עוד 'מתיקות' אחד.

תודות: ר' מאיר אדלר, לחיים הפקות, יוחי בריסקמן, ר' אליעזר קאליש