שבוע ימים אחר עצרת הענק שנערכה בארה"ק, יצאו רבבות מבני היהדות הנאמנה בארה"ב אף הם לרחובה של עיר להעתיר לביטול גזירת הגיוס המרחפת על תלמידי הישיבות הקדושות בארה"ק | גלריה מרהיבה מצלם המערכת בארצות הברית יוסי גולדברגר - די וואך

היהדות הנאמנה בארה"ב התאחדה היום בעצרת תפילה וזעקה שנערכה ברחובה של עיר, ברח' המים (ווטר סטריט), ברובע מנהטן שבניו יורק.

קרא עוד:

[postim]

רחובותיו של 'התפוח הגדול' הושחרו מרוב אדם, כאשר המוני יהודים חרדים נהרו מכיוון רובע ברוקלין בו מתרכזת רוב האוכלוסיה החרדית בעיר, לעבר מנהטן שמהווה אחד ממרכזי הסחר החשובים בעולם.

בשל העובדה שיום ראשון נחשב ליום השבתון הרשמי בארה"ב, היו רחובות מנהטן ריקים יחסית מאדם, והזירה כולה היתה פנויה לטובת המוני החרדים שהתרכזו לקראת עצרת התפילה.

המשטרה סגרה מבעוד מועד את רוב הכניסות למנהטן לכניסת כלי רכב, ורח' המים כמו גם הרחובות הסמוכים אליו הפכו למתחם תפילה ענקי.

מה נהדר היה המחזה לראות את רבבות אלפי בני ישראל, מתרכזים כולם כאיד אחד בלב אחד. בחורי ישיבות ליטאיים, יהודים מודרנים מגולחים למשעי, לצד חסידי סאטמאר, וסקווירא שגדשו את המתחם ברבבותיהם.

מספרם של המשתתפים בעצרת עלה על כל הציפיות, וההערכות לגבי אומדן המתפללים במתחם נעות בין 50 אלף על פי הממעיטים ו-150 אלף על פי עדותם של כלי התקשורת שסיקרו את המאורע. מדובר בעצרת הגדולה ביותר שהתקיימה אי פעם בארה"ב, והיא עלתה בכמות המשתתפים בה גם על הכינוס ההיסטורי שנערך כנגד פגעי הטכנולוגיה לפני כשנה, בניו ג'רזי הסמוכה.

המארגנים מדווחים על הצלחה מרובה למערך הארגון הלוגיסטי, התנועה התנהלה בצורה מסודרת יחסית, והקהל העצום התפזר בשקט מופתי, תוך קידוש שם שמים לפליאת כל כלי התקשורת שסיקרו את המאורע, ונדהמו לראות קהל עצום כל כך המשתתק כאיש אחד ברגע שסיים הש"ץ את הקדיש שלפני תפילת שמונה עשרה, ואת ההתפזרות השקטה והמסודרת, בניגוד למקובל בהפגנות ענק מסוג זה.

לפני נעילת העצרת הוקראו החלטות העצרת, שהיו דומות להחלטות העצרת שהוקראו לפני שבוע בדיוק בנעילת העצרת שנערכה בירושלים. גם סדר התפילות ואופי האירוע היה דומה מאוד לזה שנרשם בשבוע שעבר.

את האירוע סיקרו כלי תקשורת מכל רחבי העולם, בהם כלי התקשורת המובילים כדוגמת סוכניות הידיעות רויטרס ו-AP, כמו גם העיתונים המובילים הניו יורק טיימס, הוושינגטון פוסט, ה'וול סטריט ג'ורנל' ועוד רבים אחרים.