נשיא המדינה שמעון פרס עורך ביקור ממלכתי בוינה • הנשיא נועד עם יו"ר הארגון לבחון מולשיתוף פעולה אזורי • בהמשך היום נכח בטקס זיכרון והנחת זרים באנדרטה לקרבנות השואה ב"כיכר היהודים" • הנשיא פרס התייחס למו"מ עם הפלסטינים ואמר: "אני מקווה כי היום או מחר תהיה התפתחות חיובית בנוגע למשא ומתן"

נשיא המדינה שמעון פרס נחת אמש בוינה, במסגרת ביקור ממלכתי שעורך באוסטריה. עם כניסתו למרחב האווירי של אוסטריה, ליווי את מטוס הנשיא, מטוסי קרב מדגם "יורופייטר" של חיל האוויר האוסטרי, אשר הוזנקו ללוות את המטוס עד נחיתתו כמחווה ולנשיא ולמדינת ישראל.

מטוס כבוד לנשיא המדינה

מיד עם נחיתתו, קיים הנשיא פגישת עבודה מדינית ראשונה עם יו"ר הארגון לביטחון ושיתוף פעולה של אירופה מר למברטו זנייר, במהלכה דנו השניים בתפקידה המשמעותי של אירופה בהחלת היציבות במזרח התיכון. הנשיא עדכן את זנייר על המאמצים לקידום תהליך השלום ואמר: "המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים נמצא בעיצומו, הצדדים פועלים מסביב לשעון במאמצים נרחבים להביא לפריצת דרך, אך התהליך טרם הסתיים. קשה להתגבר על הפערים, ואני מקווה כי היום או מחר תהיה התפתחות חיובית בנוגע למשא ומתן. לארגונכם תפקיד מרכזי לשמירת היציבות במזרח התיכון כולו, ליציאה מהעוני, לתרום לשגשוג ולכלכלת כל עמי האזור".
יו"ר אבש"א, למברטו זנייר השיב לנשיא ואמר: "הארגון לביטחון ושיתוף פעולה אזורי מברך על המאמצים במשא ומתן וישמח לכל התקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. אנו מפתחים רעיונות ופתרונות לשיתוף פעולה במזרח התיכון. אבש"א רואים בישראל בישראל מקור חשוב לשיתוף פעולה לקידום הביטחון והכלכלה במזרח התיכון".

כזכור, מטרת הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE) היא הבטחת יציבות באזור, מניעת סכסוכים, ניהול משברים ושיקום לאחר עימות. 56 המדינות החברות בארגון הן מדינות אירופה, הקווקז, מרכז אסיה וצפון אמריקה, וזאת כתוצאה מתחילתו ההיסטורית של הארגון ככלי לדיאלוג בין גושי בתקופת המלחמה הקרה.

נשיא שמעון פרס ביקור אוסטריה

הנשיא פרס נועד עם עמיתו האוסטרי היינץ פישר, שני הנשיאים קיימו טקס זיכרון משותף לקורבנות השואה באנדרטת השואה בלב ה"יודנפלאץ"- "כיכר היהודים" המרכזית בוינה. במהלך הטקס נשאו שני הנשיאים נאומים מיוחדים לזכרם של קורבנות השואה, ולהעברת המסר כנגד גילויי גזענות באירופה.

נשיא המדינה אמר: "אני פותח את ביקורי הממלכתי באוסטריה, בהרכנת ראש בפני זיכרונם וכבודם של אלפי יהודי אוסטריה שנשלחו למחנות המוות מוינה. מדינת ישראל היא הניצחון – מצבה חיה לששת מיליון אחינו ואחיותינו, והבטחה לכבודם של ניצולי האיבה. מדינת ישראל היא תקווה לעתידו של העם היהודי".

נשיא אוסטריה אמר: "אוסטריה כיום מקבלת את האחריות המשותפת לפשעי הנאצים"

AUSTRIA-ISRAEL-PERES-FISCHER

-

-

-

-

AUSTRIA-ISRAEL-PERES-FISCHER

AUSTRIA-ISRAEL-DIPLOMACY-PERES-FISCHER