מסע ההלוויה של שלושת הקדושים גיל עד שאער נפתלי פרנקל ואייל יפרח הסתיים | רבבות צעדו אחר מיטתם בעיניים דומעות | הגר"ד לאו "גדעתם שלושה פרחים, אבל לא תצליחו" | צפו בגלריה ממערכת AFP

רבבות צעדו בשמש הקודחת אחר מיטתם של שלושת הקדושים שנרצחו על ידי בני עוולה הי"ד בחוזרם מספסל הלימודים בהיכל לימודם בדרכם לבתי הוריהם.

הקדושים הי"ד שזכו לאחד את העם היהודי כולו בתפילות ובזעקה, בקבלות טובות וחיזוקים נטמנו הערב בבית החיים שבעיר מודיעין, זה לצד זה, והעם היהודי כולו מתאבל ומתעטף באבל כבד.

הרב הראשי הרב דוד לאו נשא דברי הספד מרגש ועורר את הקהל בבכי: "גדעתם שלושה פרחים, אבל לא תצליחו" "הרבנים צועקים 'זו תורה וזו שכרה', והקדוש הברוך הוא אומר שיש דברים שאי אפשר להבין. רציתי לקרב אתכם אליי, ויש פעולות ויש מעשים של קרבה. קרבת הנפשות והאחדות של עם ישראל שהייתה כאן ב-18 הימים האחרונים רמזה שאולי יש תקווה, והיא תזכה. רק אז מגיעה בשורה כה כואבת, שאי אפשר להבין על מה ולמה. בתמונות מופיע התום, היושר, הנחמדות והצחוק, ועם ישראל באהבה רבה ובאכפתיות מהלב לנפשות הללו, שלושה נערים שמוטלים מולנו ברגעים אלה.

הרב דוד לאו בהלוויית שלושת ההרוגים

"ראינו איזה עם אחד יש כאן. אף אחד לעולם לא יוכל לפגוע בעם כזה כי זה עם אחד, מאוחד, לב אחד. כשאתה רואה איזה שלושה פרחים גדלים בערוגות – גם אם גדעתם את השלושה האלה, לא תצליחו – כי יש עוד דמויות רבות ובאהבה רבה נתחבק איתם. נחשוב איך אנחנו ממשיכים הלאה להיות קרובים ואוהבים ועם אחד.

"גם ברגעים קשים אנו עומדים בתפילה לפניך, והבנים ממשיכים הלאה בארץ חמדת האבות. 'שובו אחים', קרא צה"ל למבצע והנה שבתם לארצכם, למולדתכם ולבית אביכם – אבל שבתם בדרך בה נותר לנו רק להתפלל שתנוחו בשלום על אדמת הארץ הכה קרובה אליכם, אדמת הארץ שבניה הרבים כל כך מלווים אתכם בתוגה – ובהבטחה שנמשיך".

ראש ישיבת "מקור חיים" ורבם של גיל-עד ונפתלי, הרב דב זינגר אמר בהספדו. "ראינו אתכם בימים האחרונים, תמונות שלכם בשלטים ועל המסכים, מברזיל ועד כיכר רבין", אמר זינגר, "ראינו את הטוהר והיופי שלכם, וממבט עיניכם השתקפו הטוהר והטוב של שלושה נערים בתחילת דרכם. יושבים על אותו ספסל בבית המדרש, טור שלישי מימין, שורה שנייה. נחטפתם מאתנו באמצע הבגרויות, מלאי חיים.

"נפתלי היקר: הפגנת כישרון רוחני יוצא דופן. גיל-עד, אהובנו, מחפש את האמת, בוגר אכפתי בעל תושייה מרכז החברה. איל שלצערי לא הכרתי, אך שמעתי עליו רבות, מתנדב ישר בעל שמחת חיים מרים לכולם את מצב הרוח ולא מוותר.

"משפחות יקרות, פתחתם לפנינו בתקופה האחרונה את ביתכם. במקום להתכנס בצערכם הנורא, יצאתם באצילות אינסופית והפגנתם לעם ישראל כולו מהי אמונה ובחירה בחיים, סיים הרב זינגר.

בינות להספדים ניגשו שלושת האבות אל מול מיטות ילדיהם הקדושים ואמרו יחדיו 'קדיש' לעילוי נשמתם. עין לא נותרה יבשה למשמע ההורים הכאובים זועקים באמונה "יתגדל ויתקדש שמיה רבא!"

ISRAEL-PALESTINIAN-CONFLICT-KIDNAPPING-FUNERAL

"זה 18 ימים ולילות שאני, כמו כל אחד מכם, לא יודע נפשי מדאגה", אמר נשיא המדינה שמעון פרס בנאומו. "התפללנו שיקרה הנס ונראה אותם חוזרים בשלום למשפחתם לביתם, לצערינו פקד אותנו אסון הירצחם ואבל כבד על העם כולו. אבלכן הפך למקור של אור ותקווה לעם כולו.

"שלושה בנים נפלאים חשפו את מעמקיו של עמנו, והראו את הפסגות שבתולדותיו. עם שרוחו הומיה אבל נפשו נחושה, שמפגין נחישות שאין דומה לה בעמים, ושגם בגלותו לא גלה מדרכו, שזכה לאימהות יקרות – קולכן איחד עם וחינך דור. אתם, האימהות והאבות, גידלתם בנים ובנות לתפארת ישראל, והנחלתם אהבת עם תורה וארץ. שתלתם בהם מסירות נפש ואהבת הבריות. רבים מאיתנו ראו רק קטעים מעטים מתמונות חייכם ואישיותכם, מהם עלתה תמונה נהדרת של צעירים שלמים עם עצמם, יודעים דרכם, משרתי עמם. יהודים זקופי קומה, צמאי דעת, אמונים על יהודם ומקיימים מצוותם".

פרס הבטיח: "ידנו תשיגו את הרוצחים והם יקבלו עונשם. ישראל תנקוט ביד קשה עד שהטרור ייעקר משורש. הטרור הוא בומרנג, מכוון נגדנו אבל פוגע במשלחיו".

ISRAEL-PALESTINIAN-CONFLICT-KIDNAPPING-FUNERAL

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "ב-18 הימים האחרונים נחקקו בלבנו, בלב העם כולו, דמויותיהם של איל, גיל-עד ונפתלי. אזרחי ישראל למדו להכיר את פניהם, וגם אם לצערנו לא זכינו לפגוש בהם, נשבינו בקסם חיוכם, בעדינותם, בחדוות נעוריהם. שלושה נערים מחוננים, זכים, ישרי דרך – שידם של בני עוולה האוחזים במאכלת הונפה עליהם, רוצחים שהתנפלו עליהם באכזריות אין קץ וללא הינד עפעף הפרו את הצו הקדום 'אל תשלח ידך אל הנער'".

נתניהו המשיך: "העם כולו התפלל לשוב הבנים וראה את אצילות הנפש, את החוסן הפנימי שלכם, המשפחות. והעם הבין מיד את עומק השורשים ואת תעצומות הנפש שלכם, הנה למדנו מכם שיעור שלא יישכח של אמונה ונחישות, של אחדות ורגישות, של יהדות ואנושיות. עם שלם עמד יחד וקיבל תזכורת מי אנחנו, מדוע אנחנו כאן ולא פחות מזה – אילו כוחות גדולים אצורים בנו.

"האור הקורן מכם בלט מול החושך המזוויע של מרצחי נפשנו, חוטפי ילדים בזויים, רוצחים נתעבים שרוקדים על דם שנשפך. תהום מוסרית רחבה ועמוקה מפרידה בינינו לבין אויבינו. הם מקדשים את המוות ואנו את החיים, הם את האכזריות ואנו את הרחמים" הדגיש נתניהו, "זהו סוד כוחנו וזהו גם הבסיס לאחדותנו" הכריז ראה"מ בפאתוס.

ISRAEL-PALESTINIAN-CONFLICT-KIDNAPPING-FUNERAL

"משפחות יקרות, אני יודע שגם החיבוק האמיץ ביותר של העם אינו יכול למחוק את צריבת הצער, את הכאב הנורא שימשיך לפלח בנפושתיכן הרבה לאחר שימי האבל יסתיימו. אני מכיר את כאב השכול, אין נורא ממנו – אבל אני גם יודע שלחיים יש כוח משלהם, כנהר שוטף שסוחף אותנו קדימה ונותן לנו כוחות של התחדשות ותקווה. העם כולו, שבוכה עמכם, מחבק אתכם היום, מלווה אתכם, וישמש לכם כמזור וכמקור לנחמה".

גלריה דומעת מצלמי מערכת AFP