גלרייה נרחבת ממראות המוני המתפללים שפקדו הלילה והבוקר את רחבת הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו, לקונן על חורבנו ולהתפלל לבניינו • בגמר הצום יחלקו שתיה ומזונות לאלו שמסיימים את הצום ברחבת הכותל המערבי • הרבנים שבים וקוראים לשמור בכל עוז על גדרי הקדושה וסדרי הצניעות בכל רחבת הכותל.

המוני מתפללים פקדו הלילה והבוקר את רחבת הכותל המערבי, שריד בית המקדש, לאמירת קינות ולקריאת מגילת איכה.

“הקרן למורשת הכותל המערבי” נערכת לקליטתם של האלפים כאשר בגמר הצום יחלקו שתיה ומזונות לאלו שמסיימים את הצום ברחבת הכותל המערבי. ההיערכות תימשך עד השעות המאוחרות של הלילה אז יתקיימו מעמדי קידוש הלבנה שנעשים ברוב עם במוצאי יום תשעה באב.

מחיצות הפרדה יוצבו גם ברחבה העליונה על מנת לאפשר תפילות ואמירת קינות בכל שטח הרחבה.

הרבנים שבים וקוראים לשמור בכל עוז על גדרי הקדושה וסדרי הצניעות בכל רחבת הכותל. בעקבות מסורת קלוקלת של נערים המתאספים ברחבת הכותל בצורה שאינה הולמת את המקום ואת הזמן, נמסר מלשכת רב הכותל כי הציבור מתבקש לשמור על קדושת המקום וקדושת היום ולאפשר את התפילות ואמירת הקינות מבלי לפגוע באבל ובתחושת הקודש שאופפת את המקום הקדוש. הגופים האחראיים במקום מייחלים כי תופעה מבישה זו תיפסק לאלתר וחילול היום ייעצר.

כוחות הצלה יוצבו במשך כל היום ברחבת הכותל המערבי להושיט יד ועזרה למי שיזדקק לכך. משטרת ירושלים תאבטח את ההמונים הן ברחבת הכותל המערבי והן בדרכי הגישה אליו, והיא מבקשת לציין כי כל הדרכים מאובטחות והציבור יכול להגיע בבטחה לרחבת הכותל המערבי.

כניסת כלי רכב פרטיים לעיר העתיקה בירושלים אסורה עד למוצאי הצום וההגעה לכותל מתאפשרת באמצעות תחבורה ציבורית בלבד.

צילומים: JDN, יוסף חיים בן ציון ושרגא פריימרק-חדשות 24