ביום שישי שוחרר מכלא 6 'אסיר עולם התורה' הבה"ח אליהו כהן • בליל שבת מעמד קבלת מרגש בשכונת נווה יעקב בירושלים • היום, בשעה 11 בבוקר, ייערך המעמד המיוחד: 'שבעים זקנים' במחאה מול לשכת הגיוס ברח' רש"י בירושלים

ביום שישי בשעות הבוקר, שוחרר מכלא 6 הבה"ח אליהו (בן ז'קלין) כהן, מבחירי ישיבת אורחות דוד בירושלים, שנעצר שם לפני כ18 יום.

'הוועדה להצלת עולם התורה' ארגנה במקום מעמד קבלת פנים נרגש, כאשר חבריו ובני ישיבות נוספים שרו ורקדו עמו כהודיה לד' על שחרורו, ועל כך שעמד בעוז ובתעצומות כנגד הגזירה הנוראה. במעמד הושר השיר המיוחד 'חסדי השם' במנגינת 'ציון הלא תשאלי'.

שיר ההודיה במנגינת המחאה

לאחר מכן הגיע למקום הסעה מטעם הוועדה שלקחה אותו לביתו באשדוד, להוריו המצפים. בשבת שהה הבה"ח בבית הוריו, כאשר אי"ה מחר ביום ראשון יתחיל את זמן אלול בישיבתו, ויצטרף לכל ארבעת אסירי עולם התורה הנוספים במהלך התקופה האחרונה, שלאחר הימים שקדשו שם שמים שבו לתלמודם בהיכל הישיבה הקדושה, על אפו ועל חמתו של השלטון במדינה, העומד מופתע מול מסירות הנפש ועמידתו הנוקשה של עולם התורה.

כמו כן, ממשיכים צעדי המחאה וההזדהות עם אסירי עולם התורה: בליל שבת, התקיימה בשכונת נווה יעקב קבלת שבת המונית, כאשר מאות רבות של אברכים ובני תורה מכל רחבי שכונת נווה יעקב, באו להביע הזדהות עם הבה"ח ינון (בן אילנית) אביטן, ובני משפחתו, המתגוררים בשכונת פסגת זאב הסמוכה. לאחר התפילה והריקודים, ניגשו רבים מהאברכים לאביו, הרב אהרן אביטן שליט"א, וחיזקו את ידיו על הזכות הגדולה שלו ושל בנו.

אשריך שנתפסת

היום, יתקיים מעמד מחאה מיוחד שטרם נראה כמותו: "אספה לי שבעים איש", שבעים מזקני ישראל, מסלתה ושמנה של היהדות החרדית לחוגיה, יתאספו למעמד מחאה מיוחד מול לשכת הגיוס, ברח' רש"י בירושלים.

המעמד יתקיים, כאמור, מחר יום ראשון, ה' אלול תשע"ד, בשעה 11 בבוקר בדיוק, ברח' רש"י בשכונת מקור ברוך בירושלים, אל מול לשכת הגיוס. במעמד תובע מחאתה האדירה של היהדות הנאמנה, על המעצר השפל של בני התורה, על גזירת הגיוס הנוראה, ועל רדיפת עולם התורה בידי ממשלת צוררי התורה.

שבעים זקנים

שחרורו של הבחור אירע לאחר שבשבוע שעבר, המוני אברכי כוללים מהריכוזים החרדיים, הגיעו אמש בשעת ליל מאוחרת, לשערי כלא 6 שבצפון, לעצרת מחאה כנגד מעצר שלושת בחורי ישיבות בימים האחרונים.

למקום הובא רכב של הכנסת ספר תורה , שהשמיע שירי תפילה ומחאה, וההמונים יצאו בשירה וריקודים, כאשר הקולות נשמעים אל מאחורי חומות הכלא, שם נמצאים שלושת העצורים.

קולות הריקודים והשירה

קולות החיזוק לבחורים העצורים

לאחר מכן נשא דברי מחאה וחיזוק הגאון רבי יוסף רובינשטיין שליט"א, ראש כולל 'רצופות' במודיעין עילית, שאמר בתוך דבריו כי "אנחנו באמת מכניסים כאן ספר תורה, יש כאן שלושה ספרי תורה מהודרים, כשהחזון איש ביקר את מוחי השבת הוא אמר 'השבת יושבת בכלא', כאן גם התורה נמצאת בכלא, ומה שאנחנו עושים עכשיו זהו כבוד התורה הגדול ביותר, לכבד את לומדי התורה שמגינים על כל עולם התורה. ואנחנו אומרים לבחורים האלו, שהם זכו למה שאליו התפללו וציפו כל גדולי הדורות, כידוע דברי רבי עקיבא 'מתי יבוא לידי ואקיימנו', וכידוע הבית יוסף שהתפלל לכך וביקש על כך מהמגיד שהיה לו, וכן החפץ חיים היו שומעים אותו על מיטתו שהיה מתפלל 'אבא שבשמים קחני על קידוש השם'.

דברי מחאה מגאון רבי יוסף רובינשטיין שליט"א

'אנחנו אומרים לשלשת מקדשי ד', ולכל הבחורים והאברכים מקדשי שם שמים, שנעמוד כולנו במלחמה ולא לפחד ח"ו מהשלטונות, יש מצוה המפורשת בתורה בשעת מלחמת מצווה, שלא לפחד, כמו שכתוב בפסוק "שמע ישראל אתם קרבים היום למלחמה על איביכם, אל ירך לבבכם אל תיראו ואל תחפזו ואל תערצו מפניהם, כי ד' אלקיכם ההלך עמכם להלחם לכם עם איביכם להושיע אתכם", וכך נפסק גם ברמב"ם, אם כן מצווה מפורשת עלינו שלא לפחד מהם כלל, וכמה שהם יאסרו יותר בחורי ישיבות, אנחנו נתחזק כנגדם למלחמה, והארץ תבער כמדורת אש, וד' יעזור ויושיע אותנו מהגזרה הנוראה הזו".

לאחר מכן נערך מעמד קבלת עול מלכות שמים, ובתום המעמד הציבור אף עמד ליד חומות הכלא וזעק את שמותיהם של אסירי עולם התורה, בכדי לחזקם ולעודדם, ולהביא להם את עידודו של עולם התורה שעומד מאחוריהם.

מעמד קבלת עומ"ש

קולות התפילה והתהילים שנאמרו על יד כלא 6

בשעת ליל מאוחרת חזרו המוני האברכים לבתיהם, כאשר בוועדה להצלת עולם התורה מתכננים לימים הקרובים צעדי מחאה נוספים כנגד הגזירה הנוראה וכנגד הרדיפות הממשלתיות כנגד לומדי התורה.

צילום: קובי שוץ
צילום קובי שוץ (2)

צילום קובי שוץ (3)

צילום קובי שוץ (4)

צילום קובי שוץ (5)

צילום קובי שוץ (6)

צילום קובי שוץ (7)

צילום קובי שוץ (8)

צילום קובי שוץ (9)

צילום קובי שוץ (10)

צילום קובי שוץ (11)

צילום קובי שוץ (12)

צילום קובי שוץ (13)

צילום קובי שוץ (14)

צילום קובי שוץ (15)

צילום קובי שוץ (16)

צילום קובי שוץ (17)

צילום קובי שוץ (18)

צילום קובי שוץ (19)

צילום קובי שוץ (20)

צילום קובי שוץ (21)

צילום קובי שוץ (22)

צילום קובי שוץ (23)

צילום קובי שוץ (24)

צילום קובי שוץ (25)

צילום קובי שוץ (26)

צילום קובי שוץ (27)

צילום קובי שוץ (32)

צילום קובי שוץ (33)