הרב הראשי לירושלים הרב אריה שטרן הפתיע את סוחרי השוק הסיטונאי בעיר כאשר הופיע בפתע בארבע לפנות בוקר לסיור כשרות • הגר"א שטרן התרשם לחיוב מתפקוד המערך, והחמיא לרב קאליש, אש מחלקת 'תרומות ומעשרות' ברבנות ירושלים, על עבודתו המסורה

דמות לא צפויה שהפתיעה את הסוחרים והעובדים המקומיים הופיעה בארבע לפנות בוקר בשוק הסיטונאי בירושלים. היה זה הרב אריה שטרן שליט"א, הרב הראשי לירושלים, שהגיע בכדי לפקח על ההתנהלות של העברת הסחורות מהשדה ועד לחנויות בהתאם לדרישות ההלכה והשמיטה. הביקור עורר התרגשות בקרב הסוחרים השונים, שביקשו לקבל ברכה מאת הרב.

הביקור בשוק הסיטונאי נערך כחלק משגרה של ביקורות פתע, אותן הנהיג הרב שטרן מאז כניסתו לתפקיד. אל הביקור התלווה ראש מחלקת 'תרומות ומעשרות' ברבנות ירושלים, הרה"ח פנחס קאליש. במהלך הביקור הגר"א שטרן בדק את התעודות השונות ואת מקור הסחורות והפיקוח שקיים על כל שדה. עוד בדק הרב שמפרישים מעשרות כפי הנדרש, וכי יש הקפדה על איסורי שנת השמיטה לצד איסורי כלאיים וערלה. הגר"א שטרן התרשם לחיוב מתפקוד המערך, והחמיא לרב קאליש על עבודתו המסורה והמצוינת וקבע כי "הכל נבדק כדבעי".

השוק הסיטונאי בירושלים, הממוקם בגבעת שאול מעל גינות סחרוב, מנקז סחורות משדות חקלאיים שונים, שם הן ממוינות ומופנות לחנויות של פירות וירקות, לסופרמרקטים ולבסטות בשוק. מדובר באחד משלושה שווקים סיטונאים הקיימים בארץ, השניים האחרים ממוקמים בתל אביב ובחיפה. השוק, שהוקם בשנות החמישים, היה לאורך שנים הספק המרכזי של רוב התוצרת החקלאית בישראל לחנויות מכל הסוגים.