בשרשרת אירועים מרגשים ציינה יהדות רוסיה 70 שנה לסיומה של מלחמת העולם השניה ותבוסתם הסופית של גרמניה הנאצית

במלאות 70 שנה לסיום מלחמת העולם השנייה, צוין התאריך ההיסטורי ה-9 למאי למניינם, היום בו כבש הצבא האדום את ברלין והביא לתבוסה סופית של גרמניה הנאצית – בשרשרת אירועים רבי רושם ברחבי רוסיה.

בביקורו לפני מספר חודשים של נשיא רוסיה במוזיאון היהודי במרכז מוסקבה, אמר פוטין בפני הציבור והתקשורת: "זה נכון שאומרים שהצבא האדום שחרר את אושוויץ. אך חייבים לזכור גם, שכחצי מיליון יהודים לחמו בשורות הצבא וכמאתיים וחמישים אלף איש מהם נהרגו. זו היא הגבורה היהודית ולעולם לא נשכח זאת"! עוד הוסיף פוטין, כי "היהודים שנרצחו במפעל המוות הגדול באושוויץ, היו חפים מפשע והם נרצחו רק בגלל היותם יהודים. תופעה זו של אנטישמיות, לא נפסקת גם היום".

אירוע הפתיחה היה בטקס השנתי ביום שישי, למרגלות חומת הקרמלין במרכז מוסקבה, בתפילת קל מלא רחמים לעילוי נשמתם הקדושים הי"ד. התפילה נאמרה ע"י רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר, אשר הגיע למקום כשהוא מלוּוה ב'ווטרנים' יהודים שלחמו מול הגרמנים ימ"ש בצבא האדום.

באותה עת, נערך אירוע גדול בחצר 'מרכז החסד היהודי שערי צדק', בהשתתפות לוחמים יהודים ששרדו את המלחמה ומזה מספר שנים רבות מקבלים סעד ותמיכה במזון, רפואה ועוד, יחד עם עוד כחמשת אלפי יהודים ניצולי שואה שנתמכים אף הם באמצעות מרכז החסד.

מספר ימים לפני כן, יצאו מרוסיה כ-550 צעירים יהודים למסע חיים מיוחד במחנה ההשמדה אושוויץ, ובסיומו נערך עצרת זיכרון ותפילה, בהשתתפות יוזם המסע – רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר. מסע הזיכרון הופק בידי חברת "פליישמן פלס ויפ", והוא נועד לצעירים הלומדים במשך השנה בארגון 'יורו סטארס' בכל ערי רוסיה, והם הצטרפו אל המסע המיוחד כשהם מלוּוים ברבנים ושלוחי חב"ד ברוסיה, המנהלים בפועל את התוכניות לצעירים יהודיים בעירם. למסע התלוותה גם אוד מוצל מאש הגב' בריינדל פליישמן, אשר חזרה לראשונה בחייה אל מחנה ההשמדה, ממנה זכתה להינצל לפני 70 שנה בדיוק. הגב' פליישמן, שזכתה להקים בחסדי שמים דור ישרים מבורך, בהם כעשרים צאצאים שנמצאים בשליחות קודש ברוסיה – היוותה למאות הצעירים שבעצמם מוסרים כעת נפשם לתורה ומצוות – דוגמה חיה של חיי מסירות נפש למען קיום מצוות והקמת בית יהודי בישראל.

 צילום: י. בלינקו, א. איקטין, ר. לוין ול. נזרוב

אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (19) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (20) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (21) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (22) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (23) א-ל מלא רחמים בכיכר האדומה למרגלות חומות הקרמלין במרכז מוסקבה (1) א-ל מלא רחמים בכיכר האדומה למרגלות חומות הקרמלין במרכז מוסקבה (2) א-ל מלא רחמים בכיכר האדומה למרגלות חומות הקרמלין במרכז מוסקבה (3) א-ל מלא רחמים בכיכר האדומה למרגלות חומות הקרמלין במרכז מוסקבה (4) א-ל מלא רחמים בכיכר האדומה למרגלות חומות הקרמלין במרכז מוסקבה (5) מרכז החסד שערי צדק (1) מרכז החסד שערי צדק (2) מרכז החסד שערי צדק (3) מרכז החסד שערי צדק (4) מרכז החסד שערי צדק (5) מרכז החסד שערי צדק (6) מרכז החסד שערי צדק (7) מרכז החסד שערי צדק (8) מרכז החסד שערי צדק (9) מרכז החסד שערי צדק (10) מרכז החסד שערי צדק (11) מרכז החסד שערי צדק (12) מרכז החסד שערי צדק (13) מרכז החסד שערי צדק (14) מרכז החסד שערי צדק (15) מרכז החסד שערי צדק (16) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (1) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (2) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (3) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (4) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (5) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (6) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (7) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (8) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (9) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (10) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (11) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (12) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (13) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (14) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (15) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (16) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (17) אושוויץ, מסע חיים של 550 צעירים יהודים מרוסיה (18)