במעמד רבני העיר רחובות, בני משפחת רב העיר הגאון רבי שלמה הכהן קוק זצ"ל וראש העיר, נחנכה כיכר הישיבה בצומת ישיבת מאור התלמוד ובית הכנסת הגדול • ראש העיר, רחמים מלול: "להפתעתי, ההחלטה בוועדת השמות עברה פה אחד"...

במעמד רבני ודייני העיר רחובות, רבני משפחת קוק, נציגי הציבור ובראשם ראש העיר רחמים מלול, נחנכה ביום שישי האחרון 'כיכר הישיבה' בצומת בין ישיבת 'מאור התלמוד' לבית הכנסת הגדול.

רב העיר, הגאון רבי שמחה קוק, ראש ישיבת 'מאור התלמוד', הגאון רבי אברהם יצחק קוק, ראש 'בית הוראה הכללי ירושלים', הגאון רבי בן-ציון קוק וראש העיר רחמים מלול, הסירו יחד את הלוט מעל השלט, עליו נחשף הכיתוב המרגש: "כיכר הישיבה – על שם הרב שלמה הכהן קוק זצ"ל, רבה הראשי והנערץ של העיר רחובות בין השנים תשכ"ח-תשל"ב, ואשר לזכרו ולעילוי נשמתו הוקם 'מרכז התורה – ישיבת מאור התלמוד'. עלה בסערה השמימה ביום כ"ח כסלו תשל"ב – נר רביעי של חנוכה – עם רעייתו ושני ילדיו. יהי זכרם ברוך".

קודם לכן נערך טקס חגיגי באולם הישיבה, אותו פתח הרב אפרים וייס, מנהל תלמוד-תורה 'הרא"ם' וחבר ועדת השמות בעירייה, שהוציא את הרעיון מן הכוח אל הפועל. הוא הודה במיוחד לראש העיר מלול ולרל"ש דודי אשכנזי.

כיכר הישיבה (7)

המנחה ידידיה מאיר, נכדו של הרב זצ"ל, הזמין את הרב הראשי הגאון רבי שמחה הכהן קוק לשאת דברים. הרב, המשמש גם כנשיא ישיבת 'מאור התלמוד', סיפר על חלומו של אחיו הגדול שהתגשם לאחר הסתלקותו – להקים מרכז תורה ברחובות.

קרא עוד:
[postim]

היטיב להגדיר ראש העיר רחמים מלול בנאומו: "מצד אחד, זה אירוע עצוב. המדינה כולה הזדעזעה מהטרגדיה הזו לפני 44 שנים, אך מצד שני יש שמחה על המורשת שלו – הישיבה והמשפחה החשובה". מלול סיפר בנאומו כי להפתעתו, ההצעה להנציח את הכיכר על שם הרב, עברה פה אחד, למרות שבוועדת השמות חברים נציגים הרחוקים מעולם התורה. דבר זה מלמד על ההערצה לה זכה המרא-דאתרא, הרב שלמה קוק זצ"ל וההערכה לה זוכה הישיבה".

כיכר הישיבה (1)

הגאון רבי בן ציון הכהן קוק, ראש 'בית הוראה הכללי ירושלים', שהיה ילד בן תשע בעת שנהרגו בתאונה הוריו ושני אחיו, העלה זיכרונות-ילדות בצל אביו הנערץ. הוא אמר כי הכיכר החדשה, הממוקמת בין בית-הכנסת הגדול והוותיק בו קבע אביו את מקום תפילתו לבין הישיבה – מסמלת היטב את דמותו של אביו, כמי שרץ מבית-הכנסת לבית-המדרש ולעבודתו ברבנות והיווה בכך סמל תמידי ל'אנא עבדא דקודשא בריך הוא'. הוא הודה לראש העיר על פעילותו להנציח את זכר אביו ובירכו בברכת כהנים.

את האירוע כיבדו בהשתתפותם האב"ד הגר"נ גורטלר, הגר"א רובין ראש בד״צ מהדרין, הגר"נ מנדלבוים – רב שכונת מזרחי, הגר"י גרנדביץ ראש ישיבת 'חכמה ודעת', הגר"א זליבנסקי מר"י 'מאור התלמוד' ועוד.

(צילומים: אולפני רחובות)

כיכר הישיבה (8)

כיכר הישיבה (9)

כיכר הישיבה (10)

כיכר הישיבה (11)

כיכר הישיבה (12)

כיכר הישיבה (13)

כיכר הישיבה