אשדוד: המועצה הדתית מד"א ועיריית אשדוד השיקו מיזם "מתפללים ומצילים חיים"

במעמד רב רושם הושק לראשונה בארץ מיזם יחודי "מתפללים ומצילים חיים" יוזמת המועצה הדתית אשדוד בשיתוף עירית אשדוד ומגן דוד אדום בישראל - צילום: יעקב כהן

כתבות נוספות בנושא:

פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
שיעור לשב"ק פרשת לך לך • הרב שניאור זלמן לוריא
והתענג על ד' ויתן לך משאלות לבך • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
מאורות לפרשת לך לך • הרב מאיר נעמן
 • הכירו את "הנשר" שיעזור לכם לצאת מתקופת הגיוס הקשה- כנס חובה

  תוכן מקודם

 • דווקא אחרי תקופת הקורונה- הכנס שיעזור לך לגייס מתורמים חדשים>>>

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית באשדוד יצא עם מיזם חדש וראשוני מסוגו בארץ,  לפני כ-3 חודשים של "מתפללים ומצילים חיים" בבתי הכנסת בעיר לכ-50 מתפללים שעברו הכשרה רפואית  נרחבת, הקורס התקיים במועצה הדתית אשדוד ונמסר ע"י "מגן דוד אדום".

במהלך המיזם, הוכשרו כ-40 מתפללי בתי הכנסת ברחבי העיר אשדוד בידע נרחב בעזרה ראשונה, ואף נרכשו עבור בתי הכנסת השונים תיקי עזרה ראשונה מתקדמים, ומכשיר דפיברילטור, הידוע בייחודיותו ונחיצותו להצלת חיים במקרים של דום לב. מתנדבים אלו אף הוסמכו לשמש כ"נאמני חיים" של ארגון מגן דוד אדום.

את הערב פתח בדברי ברכה רב העיר הרה"ג ר' יוסף שיינין ובו ציין את חשיבות הצלת נפש אחת מישראל, ואף הוסיף ואמר "אתם כולכם הופכים להיות שותפים לקיומו של עם ישראל ברוח ובגשם, והנני מברככם שהקב"ה יסייע בעדכם לתת את הטיפול הנאות והזכויות האלו יעמדו לכם ולמשפחתכם. אברך את היוזם, ראש המועצה הדתית שלנו הרב עובדיה דהן הי"ו יחד עם מנכ"ל מד"א רמ"ג אלי בין וראש העיר ד"ר יחיאל לסרי".

הרב חיים בן-חמו מרבני המועצה הדתית והעמוד בראש מערך ארגון הפרוייקט במועצה הדתית הנחה את הערב בטוב טעם.

יו"ר המועצה הדתית הרב עובדיה דהן יוזם הרעיון של "מתפללים ומצילים חיים" בפתח דבריו הביע את התרגשותו בפני הנוכחים על ההצלחה של המתפללים שהשתתפו והשקיעו במסירות רבה בקורס אנו מודים למד"א ולעירית אשדוד שהם חלק בלתי נפרד מהרעיון וכן לרב חיים בן חמו שליווה את המיזם.

בתחילה, הקריא את מכתבו של הראשון לציון הרה"ג ר' יצחק יוסף הרב הראשי לישראל בו "מברך על הפרוייקט המשותף של המועצה הדתית אשדוד שבראשה עומד הרב עובדיה דהן יחד מנכ"ל מד"א מר אלי בין עם ר"ע אשדוד ד"ר יחיאל לסרי ללימוד עזרה ראשונה והצלת חיים למתפללי בתי כנסת בעיר על מנת שיוכלו לתת מענה מיידי  תוך מספר דקות לכל צרה שלא תבוא". בסיום המכתב מברך, "יהי רצון שה' ית' יערה עליכם שפע טובה וברכה ממרומים ושלא תארע חלילה וחס תקלה על ידיכם. ובכל אשר תפנו תשכילו ותצליחו וה' ישלח במהרה רפואה שלמה לכל חולי עמו ישראל והבריאים מעמו ישראל יתמיד בריאותם ויזכו לאריכות ימים ושנים".

אני שמח לשמוע כבר לאחרונה שגם ערים אחרות כבר מתחילים להתעניין בקורס מתפללים ומצילים חיים כבר באילת התקשרו לברר על הרעיון, ב"ה אשדוד היא מודל לחיקוי בהרבה דברים טובים וגם בזה.

בהמשך דבריו הזכיר את מעלת ערך החיים, עד כדי שבתורה נאמר שמחללים שבת להציל חיים, ואני שמח על ההצלחה ועל הרצון של המשתתפים שלקחו על עצמם להשקיע ולהשתתף בקורסים במשך מס' שעות רצופות מידי שבוע בהתמדה.

בסיום דבריו, הרב דהן בישר למשתתפים על פתיחתו של מחזור נוסף ללימוד קורס עזרה ראשונה חינם למתפללי בתי הכנסת ולחלוקת עוד עשרות ערכות החייאה לבתי הכנסת ברחבי העיר. (גבאים ומתפללים המעוניינים להשתלב במיזם מוזמנים ליצור קשר עם הרב חיים בן-חמו במועצה הדתית קומה 2).

פרמדיק במד"א נאור סבג שסבו ר' ניסים דהן ז"ל נפטר בעת שמעד בכניסה לבית הכנסת תיאר את הפעולות הראשונות של מד"א שפעלו בפעולות החייאה וכמה חשובים הם הדקות הראשונות של אדם שחווה דום לב, ואין ספק שערכה שכזו במקום מכובד וחשוב שכזה חיונית להצלת חיים. לאחמ"כ כובדו בני משפחת המנוח בהסרת הלוט מעל הארון שנתרם לבית הכנסת בעיר לעילוי נשמתו.

הרה"ג ר' מאיר אבוחצירא דיבר בשבח המנוח ע"ה שהארון נתרם לע"נ והזכיר בדבריו את פטירתו של מורו ורבו הגאון רבי שמעון כהן זצ"ל שבשעת התפילה בבית הכנסת, השיב את נשמתו, ולכן דבר גדול עשה מכובדנו ראש המועצה הדתית הרב עובדיה דהן בהקמת היוזמה הברוכה של "מתפללים ומצילים חיים" ויבורך יחד עם כל המסייעים.

לאחר דבריו הנרגשים, הוזמנו הרה"ג ר' מאיר אבוחצירא מנכ"ל מד"א ראש המועצה הרב דהן והרב מינץ יחד עם משפחת סבג להסיר את הלוט מארון ערכת החייאה שיוקבע בבית הכנסת.

הרה"ג משה בונם מינץ רב מד"א – הצלה דרום, ציין לשבח את רעיון של "מתפללים ומצילים חיים",  ובירך שהתפילות הם יהיו המצילים חיים, והערכות החייאה יעמדו כאבן דוממת.

נציג בתי הכנסת מישל סרוסי שיבח את מדריך מד"א המסור ראובן על ההשקעה הגדולה בשיעורי הקורס שיבח את המועצה הדתית והעומד בראשה ובירכו על העשיה המוברכת בכל תחום המועצה הדתית וסיפר כשביקר אצל ראש העיר ואמר שאנו תושבי העיר גאים בראש מועצה דתית שכזו, אברך גם את מד"א ועירית אשדוד שהיו שותפים לרעיון ובשם כל המשתתפים העניק שי צנוע לכל המסייעים.

נציג מגן דוד אדום מג"מ נחום דוד סממ"ר לכיש הביא את ברכת נשיא המדינה מר ראובן ריבלין המברך את המשתתפים לרגל סיומו של מחזור הראשון והמכובד של "מתפללים ומצילים חיים" בעיר אשדוד. במכתב ציין הנשיא, ששמח לשמוע על המיזם, בו שותפים המועצה הדתית, עירית אשדוד ומגן דוד אדום וכמובן מסיימי הקורס החשוב "אשר מקדש שם שמים כפשוטו ותורם להצלת נפשות רבות, עולמות מלאים בישראל". את המכתב מסיים הנשיא: "אני מודה לכם בשמי ובשם העם בישראל על המחויבות ותחושת השליחות הממלאת אתכם בעשייתכם הברוכה".

מנכ"ל מד"א רמ"ג אלי בין בפתח דבריו הביע התרגשותו על שיתוף הפעולה וההיכרות עם ראש המועצה הדתית הרב עובדיה דהן ואמר שהמיזם של "מתפללים ומצילים חיים" זה אחד המיזמים החשובים ביותר שקמו ע"י ארגון מגן דוד אדום שזהו ארגון הלאומי המוביל בהצלת חיים, אני מודה לך הרב עובדיה דהן שנתת לי את הזכות ללוות את המיזם  הזה, מעבר לכך שאתם תהיו מודל ליקוי לכל המועצות הדתיות בארץ, נתמוך בכם בראש ובראשונה כעיר אשדוד שהיא עיר לסמל של התחדשות, לאחדות לסמל אהבת האדם והבורא יתברך, כשאני רואה בראש מועצה כמוך המקדיש מזמנו יחד עם המתפללים הללו זה קידוש שם שמים, אתם המתפללים שעוסקים בהצלת חיים, נמשיך להעשיר אתכם בידע רב עם מכשור מתקדם, שמחתי לשמוע את הדברים והמקורות החשובים בחז"ל ואני מאחל לכם שלא תצטרכו להשתמש בציוד הזה לעולם ושלא יגרם לכם תקלה לעולם.

ניסים ביטון ממשתתפי הקורס, בדבריו הקצרים בירך את כל היוזמים ובראשם המועצה הדתית ואת המדריך וציין שרק אחרי השיעורים ראו כמה זה חשוב וכבר בזמן הקצר זה עזר לי אישית כאשר נחבלתי בידי ועצרתי שטף דם מסוכן לפי ההוראות שלמדנו ועל כך בשמי ובשם משתתפי הקורס – שוב ברכת יישר כח. בשלב זה נציגי בתי הכנסת שעברו את הקורס בהצלחה נגשו לקבל את התעודה ותיקי ערכות החייאה.

את הערב חתם השר לשירותי דת הרב דוד אזולאי בדבריו ציין, הכותרת "מתפללים ומצילים חיים" אצלי זה מצלצל טוב, זהו פרוייקט חשוב של הצלת נפשות, אף אחד לא ידע להעריך את זה עד שח"ו קורה מקרה כזה בבית כנסת, פתאום אתה עומד חסר אונים, אתה רואה יהודי מתמוטט לפניך ועד שדואגים להגעת כוחות ההצלה מפסידים זמן יקר, כשיש כזה ארון בבית הכנסת, ויש מי מהמתפללים שמוכשר לזה, אשריו לזכות הגדולה שנאמרה בו "כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא".

"אני רוצה לברך את ראש המועצה הדתית הרב עובדיה דהן על יוזמה הברוכה שאתה עושה בנוסף ליוזמות הברוכות שאנו שומעים מידי פעם, את מגן דוד אדום ואת ראש העיר על השיתוף בהצלת חיים, אני מברך אתכם בברכה והצלחה ושנתפלל שלא תזדקקו כלל לציוד הזה".

הרב עובדיה דהן הודה לשר הדתות ר' דוד אזולאי על המאמץ שהגיע לכבד את המשתתפים בערב נכבד זה וציין שבשלב הראשון חילקנו לעשרה בתי כנסת ערכות החייאה כשהערב כבר הכרזנו על עשרים ערכות החייאה נוספות שיחולקו חינם לבתי כנסת בעיר לאחר שישתתפו בקורס "מתפללים ומצילים חיים" המתקיימים במועצה הדתית.

 

כתבות קשורות

פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
שיעור לשב"ק פרשת לך לך • הרב שניאור זלמן לוריא
והתענג על ד' ויתן לך משאלות לבך • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
מאורות לפרשת לך לך • הרב מאיר נעמן
פינה לשבת: מי קבע שאין יאוש בעולם כלל • הרב יעקב שלמה לוי • צפו
שבוע אחרי שבוע: שוב פיגוע בתוך מסגד באפגניסטן • צפו
בלי בושה: ליברמן משנה את החוק כדי שלא ייאלץ לדאוג לבריאות הציבור
האזינו: 'חדשות JDN' וגאולה FM במשדר שינעים לכם את ההכנות לשבת
תיעוד מטריד מאסון מירון ותקיפת החסידים • עשרת הסרטונים הנצפים
בהנחיית משרד המשפטים: איווט ייאלץ להשתתף בישיבות קבינט הקורונה
חשש לזליגת חומר ביטחוני סודי מוועדת החוץ והביטחון לידי גורמים עוינים
במשרד הבריאות מזהירים: "התחלואה עלולה לעלות שוב בחורף"
אסיר ציון בכלא הליכודי / יוסף טיקוצ'ינסקי על ההחלטה של אדלשטיין
פרשת לך לך • צפו בשיחתו של רבי בן ציון מוצפי שליט"א
פרשת לך לך • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
תּוֹרָה מִצִּיּוֹן • הגרש"מ עמאר בשיחה על פרשת לך לך
כזה עוד לא היה: בר מצווה מרגשת ל-750 יתומים • תיעוד
חידושים נפלאים לפרשת לך לך • הרב דוד חבושה • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו