בראשות גדולי ישראל: מעמד יובל החמישים לתלמוד תורה "סנהדרין" – מנחת יצחק ירושלים

מרנן ורבנן, אישי ציבור וראשי החינוך העצמאי, נטלו חלק במעמד פתיחת יובל החמישים לת"ת סנהדרין וסיום שנה"ל תשע"ז, שנערך בתחילת השבוע ברוב פאר והדר, באולם הכינוסים של הת"ת, כשהם מביעים הערכה עצומה לעבודת הקודש הנעשית בין כתליו, ומחזקים את ידי העוסקים במלאכת הקודש - מרנן ורבנן במעמד: תלמוד תורה "סנהדרין" מוסד חינוך וותיק ומשגשג שעושה מלאכת קודש
 • חתונה ללא כלה?! עוד שבועיים היא מתחתנת ואין לה עדיין שמלה

  תוכן מקודם

 • שטר בין דין: אילו רבנים הצטרפו יחד לחתום ולמה?

  תוכן מקודם

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

אלפים גדשו את האולם הגדול במהלך הערב, מהם תלמידי כיתות ח' והמכינה לישיבה המסיימים את חוק לימודיהם בת"ת, הורי ארבע מאות התלמידים הלומדים כעת בת"ת, שבאו בהמוניהם למאורע החגיגי ובוגרים רבים שהתקבצו ובאו מקרוב ומרחוק אל הת"ת הזכור להם לטובה ושעל זיכרונותיו מתרפקים הם עד היום.

את המשא המרכזי במעמד המיוחד נשא מרן הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א, שהתרגש למראה נערי החמד נסוכי החן מסיימי כיתות ח' והמכינה לישיבה, שפניהם מועדות לטובות שבישיבות בירושלים. "תלמוד תורה סנהדרין, הוא מוסד קדוש, שהוציא מבין כתליו אלפי  תלמידים המפארים את עולם התורה" אמר הגר"י לנערים, "אשריכם שזכיתם ללמוד בין קירות אלו הספוגים בתורה זה עשרות שנים". במשא הקודש הפליג הגר"י לדבר על השאיפות לתורה ועל עמל התורה, וסיפר על אודות עמל התורה המופלא של אבין מרן הגר"ע זצוק"ל, שכבר בגיל חמש עשרה סיים את הש"ס כולו עם רש"י ותוספות. הגר"י בדבריו פנה גם אל צוות ההוראה בת"ת ואל המנהל הרב פודולסקי שליט"א "אתם עוסקים במלאכת קודש של הפצת תורה ויראת שמים, אשריכם ואשרי חלקכם, חזקו ואימצו!" הגר"י הפליג לתאר את פועליו הברוכים של הת"ת דווקא במבנה המוכר והוותיק שברחוב מנחת יצחק בעיר, זאת על רקע שמועות כי בעיריית י-ם יש מי שמנסה להצר את צעדי הת"ת. "כל כלי יוצר עלייך לא יצלח" ציטט  מרן הגר"י בהקשר לכך את דברי הפסוק בספר ישעיה, וכיוון בדבריו למי שמנסה להצר את צעדי הת"ת שזממו לא יעלה בידו. בסיום הדרשה חיזק הראשון לציון את אישי הציבור העומדים לימין הת"ת, והורה להם לפעול על מנת לחזק את המוסד החשוב ולעזור לו ככל יכולתם.

תלמוד תורה סנהדרין הממוקם זה עשרות שנים במעלה רחוב "מנחת יצחק", הינו מהוותיקים שבמוסדות החינוך בעיר ירושלים, שהפך סמל ודוגמה לאימפריית חינוך ארוכת שנים, ומבין כתליו יצאו אלפי בוגרים אל עולם הישיבות הקדושות בעיר. גם כיום מצוי הת"ת, שמונה כיום קרוב לארבע מאות תלמידים בפריחה, ועקב הרישום המוגבר נפתחות כיתות חדשות לקראת שנה"ל הבעל"ט.

יו"ר החינוך העצמאי הר"ר אברהם יוסף לייזרזון שליט"א הפליג לספר בדבריו במעמד על שנים ארוכות של עשייה חינוכית פורה בין כתלי הת"ת במבנה הוותיק, מתוך היכרות רבת שנים עם המוסד והעומדים בראשו. "אני מאחל לתלמוד תורה סנהדרין, למנהל היקר ולצוות ההוראה המסור, שנזכה לחגוג כאן, במבנה הזה, את היובל השני לתלמוד תורה.." סיים הרב לייזרזון את דבריו לקול תשואות הקהל הרב שגדש את האולם הגדול.

מנכ"ל החינוך העצמאי הרב אליעזר סורוצקין שליט"א ריגש את הציבור כשסיפר על עצמו כילד בתלמוד תורה סנהדרין. "כאן במבנה הזה, כאן למדתי וכאן גדלתי, כאן עוצבה דרך חיי, ולמקום הזה אני חב את חיי הרוחניים. החינוך העצמאי בארה"ק מונה היום למעלה ממאתיים ושישים מוסדות חינוך, אולם פינה חמה שמורה לי בלב דווקא לתלמוד תורה סנהדרין, כי כאן, במקום הזה, אנכי גדלתי". הרב סורוצקין פנה אל מסיימי כיתות ח' והמכינה לישיבה, "קחו עמכם צידה לדרך את האהבה העצומה שמורעפת עליכם מעם המחנכים שליט"א, את האהבה העצומה לתורה שינקתם כאן בין קירות קדושים אלו, קחו עמכם את הדברים בדרככם לעולם הישיבות, קחו את היסודות לבניין החיים שהניחו לכם כאן המחנכים החשובים, ובנו את עולמם כבני תורה בישיבות הקדושות". "הנהלת החינוך העצמאי ורבניו מחזקים את הצוות הנפלא בתלמוד תורה" סיים הרב סורוצקין את דבריו, "ובאתי לכאן היום בכדי להביע את נאמנותינו למקום, ולהבטיח נאמנה כי אנו בחינוך העצמאי נעמוד כחומה בצורה בכדי לשמור את התלמוד תורה הקדוש ואת פעילותו המסורה".

מנהל הת"ת הרב פודולסקי שליט"א התייחס בדבריו לארבעים וחמישה הבחורים מסיימי כיתות ח' שפני כולם מועדות אל הישיבות הקדושות, אל הטובות שבהן. "מסיימי תלמוד תורה סנהדרין מפארים את המזרח של הישיבות הקדושות בירושלים, ושם הבוגרים שלנו יצא לשם ולתהילה בעולם הישיבות. אין ספק כי הצלחתו של הת"ת מבוססת על יובל שנים של תורה ושל הרבצת תורה כאן במקום הזה, וכעת פנינו מועדות לעוד יובל שנים מלאות בעשייה חינוכית לשם שמים".

סגן ראש העיר ירושלים הרב צבי כהן שליט"א הביע בפני ציבור את נאמנותו לתלמוד תורה והבטיח לציבור ההורים כי יעמוד לימין הת"ת בכל מצב וכי יהדוף כל ניסיון לפגוע בהמשך קיומו במקום הנוכחי שלו. "אין ספק כי הצלחת הת"ת שאינה מוטלת בספק, כשפירות ההילולים שלו צומחים לתפארת, תלוייה במקום הזה, ועליו נשמור מכל משמר".

תעודות גמר מהודרות חולקו לתלמידים המסיימים, והמעמד המיוחד הסתיים בהתרוממות הרוח ב"זיץ" מיוחד ומרגש, בו שרו המסיימים והבוגרים יחדיו שירי נשמה בהשתפכות הנפש, משך שעה ארוכה מתוך התרגשות עצומה.

 

 

כתבות קשורות

4 תגובות

 1. היה אירוע מדהים! תלמוד תורה סנהדרין הפיק אירוע בסדר גודל, היה מרגש מאוד. אני בוגר הת"ת וחסיד מושבע של הצוות החינכי המדהים שם.
  עלו והצליחו!

 2. ילדיי לומדים בתלמוד תורה, הייתה לי חתונה באותו יום תכננתי להגיע לחמש דקות ולא יכולתי להתנתק ונשארתי עד הסוף. חסרים תלמודי תורה כאלו, מבינים, רגישים, ובעלי מקצוע.

 3. ואת ההצלחה הגדולה הזאת יש מי שרוצה להרוס! גורמים אינטרסנטיים מנסים לגרש את תלמוד תורה סנהדרין מהמתחם. אני משוכנע שמפגן הכוח הזה של אירוע היובל, הבהיר חד משמעית לכולם, בתמיכה העצומה שזכה מגדולי ישראל ומנציגי הציבור, שאין מקום למחשבות מהסוג הזה!!

 4. תלמוד תורה שחוגג יובל, זה אומר ש-50 שנה הוא פועל גדולות ונצורות, ורק מי שהיה באירוע יכול להבין באיזו פינת יקרת מדובר.
  ראינו מאות תלמידים מחונכים להפליא, הורים נכבדים משופרא דשופרא גאים ביוצאי חלציהם, צוות חינוכי מדהים מהשורה הראשונה, ועשרות בוגרים רציניים, בחורי חמד מחשובי הלומדים בישיבות המובילות בירושלים.
  מצמרר לחשוב שהמוסד הותיק והקדוש הזה עומד בסכנת סגירה.

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן