על גבי אוניה מפוארת: ערב הוקרה מיוחד לידידי ותומכי בית הכנסת המרכזי במוסקבה

במוצש"ק פרשת ויקרא נערך ערב הוקרה מיוחד לתומכי בית הכנסת המרכזי "בית מנחם" שבמרכז היהודי "מארינה רושצ'ה" במוסקבה, בציון טו"ב שנים להעברת בית הכנסת למשכנו הגדול והמרווח. האירוע נערך בשילוב סעודת מלוה מלכה, על אוניה ששטה בנהר מוסקבה, האירוע נפתח על-ידי המרא דאתרא של בית הכנסת ורבה הראשי של רוסיה, הגר"ב לאזאר , לאחמ"כ נאם מנכ"ל המרכז הרב מרדכי ויסברג, הציג בפני ציבור המשתתפים את הפרויקטים המכובדים של בית הכנסת, לאחמ"כ הוזמנו המכובדים לקבלת תעודות הוקרה, קטעי שירה נשמעו מפי בעלי המנגנים ר' יצחק פילמר ור' אריה היל מארה"ק, בסיום האירוע קיבלו כל אחד שי מיוחד לקראת חג הפסח הבעל"ט, צילום: לוי נאזרוב

כי ביתי בית תפלה

ערב הוקרה מיוחד לידידי ותומכי בית הכנסת המרכזי במוסקבה

עשרה פרויקטים של תורה חינוך וחסד מופעלים ע"י בית הכנסת, מנייני תפילה מסביב לשעון, בית כנסת המרכזי שהוא ביתם הרוחני של אלפי יהודי מוסקבה

במוצאי שבת קודש פרשת ויקרא וראש חודש ניסן, נערך ערב הוקרה מיוחד לידידי ותומכי בית הכנסת המרכזי "בית מנחם" שבמרכז היהודי-קהילתי "מארינה רושצ'ה" במרכז מוסקבה, בציון טו"ב שנים מאז הועבר בית הכנסת למשכנו הגדול והמרווח.

האירוע נערך בשילוב סעודתא דדוד מלכא משיחא, על אוניה ששטה בנהר מוסקבה, מתוך הוקרה והערכה למשתתפים על תמיכתם הגדולה והעקבית, המאפשרת את התפתחות והגדלת פעילות בית הכנסת המרכזי, אשר מהווה בית רוחני למאות ואלפי יהודי מוסקבה בירת רוסיה.

האירוע נפתח על-ידי המרא דאתרא של בית הכנסת ורבה הראשי של רוסיה, הגאון רבי בערל לאזאר, שהחל את דבריו בסיפור חסידי כנהוג במוצש"ק, ולכבוד ב' בניסן הילולת כ"ק מוהרש"ב נ"ע מליובאוויטש, ומשם המשיך והפליג בשבח הפעילות הגדולה של בית הכנסת, שמרבה ספסלים בכל תקופה, בהצטרפותם של מתפללים ולומדים נוספים, בזכותם של הגבאים היקרים והשמש המסור ר׳ צבי-הירש (גרישא) גרשוי לאויש״ט.
את דבר הגבאים הביא מנכ"ל המרכז היהודי מארינה רושצ'ה הרב מרדכי ויסברג, אשר הציג בפני ציבור המשתתפים את עשרת הפרויקטים המכובדים של בית הכנסת, ובהם:

קביעות של מנייני תפילות רצופים לתפילות במשך כל שעות היום, בעלי תפילות מיוחדים לחגים וכיפות וטליתות לכל המתפללים בשפע לכל הבאים.

מרכז שיעורי תורה, לסידור חברותות לכל אחד, שיעורים קבועים בגמרא, הלכה, חסידות ואגדה ומבצעי לימוד ומבחנים עם קבלת מלגות עידוד למצטיינים.

מקוואות טהרה, הפעלת מקוואות טהרה בשיא ההידור והיופי, כאשר הכניסה אליהם בחינם.

ספרייה תורנית עשירה, ורכישת ספרים חדשים בקביעות, כריכה ותיקון ספרים, סידור קבוע ומכובד של הספרים בבית הכנסת לכבוד בית השם.

חדר הכנסת אורחים, ובו מחולקים בקביעות כיבוד קל, שתייה חמה וקרה כל שעות היום, מתקיימות התוועדויות בכל שבת מברכים וביומא דפגרא, ארגון החגיגה השנתית הגדולה של חג הגאולה, וסעודות עשירות בסיום ימי התעניות.

נר למאור, נרות לנשים ובנות בכל ערב שבת וחג, נרות לבעלי תפילות, נר תמיד לזכרון גלמודים שנפטרו השנה.

תוכניות ילדים, לארגון סדרי התפילות בשבתות ומועדים, תוכניות הפעלה לילדים הצעירים בזמן קריאת התורה, חברת תהלים בכל שבת אחה״צ ושבת מברכים בבוקר, ופעילות חינוכית לבנות בשבת אחה״צ.

ארגון נסיעות לרבי מליובאוויטש ל'שבת סליחות', ונסיעות מאורגנות לרבי של קבוצות גברים וקבוצות נשים בנפרד ביומי דפגרא.

מחלקת הוצאה לאור בלשה"ק וברוסית, שכבר הוציאה לאור 'מדריך למבקר בבית הכנסת', ומפרסמת בקביעות את עלון 'שיחת השבוע' בלשה״ק וברוסית, חוברת הדרכה מפורטת לפני החגים ועוד.

הפצת זמני התפילות בבית הכנסת המרכזי, פרסום קבוע בכל מוסקבה על זמני כניסה ויציאה של השבתות והמועדים, ופרסום זמני ההלכה החודשיים במוסקבה.

בזה אחר זה הוזמנו המכובדים לקבלת תעודת הוקרה מיוחדת, מידיהם של הרב הראשי הגר"ב לאזאר ונשיא איגוד הקהילות ברוסיה הרב אלכסנדר ברדה. תעודות הוקרה קיבלו גם כן חברי ארגון ״סלמון״, אשר שהעניקו תמיכה גדולה ל״קמחא דפסחא״.

קטעי שירה וזמרה נשמעו מפי בעלי המנגנים ר' יצחק פילמר ור' אריה היל מארה"ק, ועם סיום האירוע קיבלו כל אחד שי מיוחד לקראת חג הפסח הבעל"ט, הכולל מצה שמורה ויין.

צילום: לוי נאזרוב

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו