ברחבי הארץ נהנו אלפי משפחות שומרי תורה ומצוות חסידים ואנשי מעשה מ'קמחא דפסחא מפעל עזר בכבוד' שעל ידי 'קרן ישועות יהושע אשר' של מוסדות פוריסוב ע"ש בנו של כ"ק האדמו"ר שליט"א הרה"צ רבי יהושע אשר רבינוביץ זצ"ל, החלק המיוחד בחלוקה זו שהמקבלים נהנים משירות כבני מלכים בהגעה של כל המצרכים עד לבית, בנוסף לזאת כל החלוקה נערכת ע"י משגיח צמוד מטעם העדה החרדית, • צפו בגלריה ממראת ה'קמחא'

מאת: חיים קוטלר

פריצת דרך בתחום ה'קמחא דפסחא' מטעם מוסדות פוריסוב: השגחה מהודרת ומשלוחים עד הבית "כבני מלכים"
המנהג המרנין של 'קמחא דפסחא', לקראת חג הפסח, מדגיש את מידת החסד בציבור שומתו"מ, באופן חסר תקדים, כאשר מדי שנה בשנה, מימדי החסד הולכים ומתעצמים לרווחת הציבור הרחב.
כבר על הסימן הראשון של הלכות פסח, מזכיר הרמ"א את המנהג, ומאז ועד ימינו, הפך מנהג זה למסורת, אשר מקיפה את כלל הציבור בכל רחבי הארץ.
בקרב הארגונים הגדולים בימינו, ניתן למצוא את 'קמחא דפסחא מפעל עזר בכבוד' שעל ידי 'קרן ישועות יהושע אשר' מטעם מוסדות פוריסוב בנשיאות ובהתייסדות כ"ק אדמו"ר מפוריסוב שליט"א, אשר רשם פריצת דרך בשנה האחרונה, כאשר החליט לבצע את חלוקת סלי המצרכים באמצעות מערך לוגיסטי של הובלות ושינוע ישירות לבתי המשפחות.
גולת הכותרת של 'קמחא דפסחא מפעל עזר בכבוד – קרן ישועות יהושע אשר – פוריסוב', אשר זוכה לתשומת לב ציבורית, היא המהלך להצמיד השגחה צמודה מטעם בד"ץ העדה החרדית לאורך כל שלבי החלוקה.
במשך כל ימות השנה, עומד 'מפעל עזר בכבוד – קרן ישועות יהושע אשר – פוריסוב', בשורה הראשונה של ארגוני החסד, בחלוקות סלי מצרכים מדי שבוע בשבוע ומדי מועד במועדו, זה שנים רבות, לתפארת.
כאשר 'קמחא דפסחא מפעל עזר בכבוד – קרן ישועות יהושע אשר – פוריסוב', ראו כי המצב הבלתי נעים, בו המשפחות נאלצות לסחוב את סלי המצרכים, מתוך מאמץ וטרחה יתירה בערבי הפסחים, התקבלה ההחלטה על פריצת דרך בתחום זה, כאמור באמצעות הקמת מערך לוגיסטי עם "אמצעי שינוע ישירות לבתי המשפחות, אשר מקבלים את סלי המצרכים כבני מלכים".
כדי להבטיח כי המשלוח אכן מגיע ליעדו, מעבירה כל משפחה סכום סמלי כדמי משלוח, אשר חוזר לידי המערך הלוגיסטי המקיים מעקב אחרי רשימת הכתובות ברחבי הארץ.
עניין נוסף שהטריד את ראשי הארגון 'קמחא דפסחא מפעל עזר בכבוד – קרן ישועות יהושע אשר – פוריסוב', היה נושא הכשרות, אשר בעקבות העומס נדחק לקרן זווית, אך הוא עלול להגיע לידי מכשולות בלתי צפויים ח"ו.
הרב גבריאל פפנהיים שליט"א, חבר בכיר בהנהלת מוסדות 'פוריסוב' ומנהל 'וועד הכשרות' של העדה החרדית, מסר כי חידוש זה בא מצד משפחות המקפידות על קלה כבחמורה במשך כל השנה ובפסח אף מוסיפות חומרות והידורים, אלא שבלהט העשייה והנכונות לסייע לכל דכפין יש וכללי כשרות חשובים נדחקים הצידה בשל אי שימת לב, ולכן חשובה ההקפדה היתירה גם כאשר מוצרים ניתנים במסגרת מעשי חסד ללא תשלום.
כך התקבלה ההחלטה הייחודית, הראשונה בתחום החסד מטעם 'קמחא דפסחא מפעל עזר בכבוד – קרן ישועות יהושע אשר – פוריסוב', להצמיד השגחה צמודה מטעם הבד"ץ שליט"א העדה החרדית, לכל אורך המבצע.
ב'מפעל עזר בכבוד – קרן ישועות יהושע אשר – פוריסוב' אומרים כי "מדובר בעלויות בלתי מבוטלות, אך הערך של משלוח בדרך כבוד בהשגחה מהודרת, עולה על כולנה".
כן מציין יו"ר הנהלת המוסדות הרה"צ רבי אברהם רבינוביץ שליט"א כי "מצרכי הפסח נבחרו בקפידה הן לגבי משפחות בכל רחבי 1,000-טריותם ואיכותם, שופרא דשופרא, והן על כשרותם המהודרת, ללא פשרות. יותר מ הארץ יקבלו את הערכה המכובדת לקראת חג הפסח בעז"ה".
ציבור התורמים, אשר זכו לקחת חלק בכך, אומרים כי "מהם יראו וכן יעשו בכל מקום, להרחיב ולהוסיף על גדרי הקדושה בהרחבה, הן מבחינת הכשרות והן מבחינת השינוע, בכל רחבי הארץ.
"והרי הקב"ה הוא הזן ומפרנס לכל מקרני ראמים עד ביצי כינים ואנו רק בבחינת הצינור ועל כולנו לפעול בהרחבה ובהידור ככל הניתן בס"ד".