שר הבריאות התייחס להתפשטות מחלת השפעת איים לנקוט צעדים כלפי אזרחים שלא יתחסנו: "יכול להיות שמי שיסרב להתחסן נצטרך לחוקק חוק שישלול ממנו זכויות, צריך לעשות משהו בנושא הזה. היינו במצב של שפעת קשה והתחסנות נמוכה"

שר הבריאות יעקב ליצמן הצהיר היום (שלישי) כי הוא שוקל להעביר חוק שישלול זכויות מאזרחים שיסרבו להתחסן נגד שפעת: "היינו במצב של שפעת קשה, אין ממשלה ואין כנסת – אי אפשר לחוקק חוקים. עברנו משבר גדול בנושא של חצבת בקיץ".

ליצמן הוסיף כי "יכול להיות שמי שיסרב להתחסן נצטרך לחוקק חוק שישלול ממנו זכויות, צריך לעשות משהו בנושא הזה. היינו במצב של שפעת קשה והתחסנות נמוכה, הציבור נענה לקריאה ואנחנו שמחים וממצים את כל המלאי. כשמסתכלים לעומק בקרב האוכלוסיות בסיכון עמדנו ביעדים שלנו".

מוקדם יותר היום שיגר שר הבריאות הטרי מכתב לראש הממשלה נתניהו בו הוא כתב על רקע בהלת השפעת שפוקדת את ישראל בשבועות האחרונים והחשש ממחסור בחיסונים כי יש לקדם הקמת מפעל מקומי לייצור חיסונים, שיאפשר התמודדות עם התפרצות המונית של המחלה בשעות חירום. במכתב לנתניהו הסביר ליצמן כי מפעל זה יבטיח עצמאות תפקודית, ייצר מקומות עבודה באזורי הפריפריה ויאפשר מתן סיוע למדינות אחרות.

במכתבו ציין שר הבריאות כי כבר ב-2009, לאחר ההתפרצות המאסיבית האחרונה, הקימו מספר מדינות מפעלי חיסון בשטחם. זאת, על רקע האופי הריכוזי והמצומצם של תעשיית החיסונים העולמית ובשל העובדה שהחיסונים אינם נשמרים משנה לשנה. "באירועי שפעת פנדמית הפער בין הביקוש להיצע צפוי להיות חמור במיוחד ברמה העולמית", הזהיר ליצמן במכתבו.