המטופל החרדי בפניה ליו"ר

מתוך תרופות וטכנולוגיות בסכום מצטבר של 3 מיליארד ₪ שהוגשו לועדה, יאלצו חברי הועדה לאשר רק שישית מהם מטופל חרדי בשיחה עם יו"ר הועדה: "אל תגדע את התקוה האחרונה שלנו"

ועדת סל התרופות ממשיכה בימים אלו בדיוניה האינטנסיביים לקראת אישור תקציב הסל לשנה הבאה. במוקד הדיונים: הוספה של טכנולוגיות ותרופות שונות בסך חצי מיליארד ₪, המהווה שישית מסך הטכנולוגיות והתרופות שהוגשו לועדה, שעלותן מצטברת לכדי 3 מיליארד ₪.

מדובר בבחירה קשה במיוחד, כשההכרעה בענין צפויה ליפול בשבועות הקרובים.

הבוקר הגיעו מספר חולים בסרטן המוח אל מחוץ למקום דיוני ועדת סל התרופות, על מנת לדבר על לבם כדי שיכניסו את טכנולוגיית 'אופטיון' לסל הקרוב. מדובר, כידוע, בטכנולוגיה מבוססת שדות חשמליים שמתמודדת עם התפשטות הגידול תוך יכולת מוכחת בהארכת חיים של חולים.

יו"ר ועדת הסל, פרופ' זאב רוטשטיין, יצא לשוחח עם החולים ושמע את המצוקה והתקוה שלהם. א. חרדי המתמודד עם המחלה ומשתמש בטכנולוגיה המדוברת, אמר לרוטשטיין: "טופלתי ע"י מספר רב של טיפולים, ואף עברתי ניתוח ראש מורכב. הרופאים כולם אמרו לי מפורשות שה'אופטיון' זה הטיפול הרלוונטי היחיד לגבי".

הוא ציין כי מדובר בנושא שחורג הרבה מעבר למחלה עצמה. "עתיד הרפואה טמון בטכנולוגיות ולא בתרופות. חשוב לתת צ'אנס לטכנולוגיה הזאת שהיא גולת הכותרת של הטכנולוגיות הרפואיות".

"אני יהודי מאמין וברור לי שהכל בידי שמים. הקב"ה הוא זה שמרפא אותנו. אבל חשוב לעשות השתדלות ואני מקוה שתזכו להיות שליחים טובים לכך", סיכם.

רוטשטיין שמע את הדברים בקשב וציין כי בסופו של יום הוא וחברי הועדה פועלים למען הציבור במסגרת התקציב שאישרה הממשלה.

קרן גונן, יו"ר עמותת עיל"מ שמלוה את החולים, מסרה: "לא ניתן להתכחש רפואית כי הטכנולוגיה אופטיון מסייעת לחולים, וכעת עלינו לשבור את "מחסום החשיבה" כי טכנולוגיה בשנת 2020, נחשבת תרופה לכל דבר ועניין ומסייעת בהארכת חיים ואף בריפוי. החברים שלי מבקשים רק דבר אחד: לחיות!".

היא הביעה תקוה "כי חברי וועדת הסל המצויים בלחץ אדיר, עם שמיכה קצרה של תקציב, יצליחו למצוא מענה הולם לחולי סרטן המוח"

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *