משרד הבריאות הודיע הערב כי יחייב את המעסיקים במשק שלא לאפשר כניסה למקום העבודה, של מי שהתגלה בגופו נגיף ה'קורונה', ונאמר לו שעליו להיות בבידוד. ההנחייה החדשה פורסמה במסגרת הודעת העדכון היומי של המשרד להיערכות עם הווירוס

משרד הבריאות הודיע היום (שני) כי הוא יחייב את המעסיקים במשק לא לאפשר כניסה למקום העבודה של מי שאמורים להיות בבידוד, בעקבות חשש לחשיפה לנגיף הקורונה שגבה עד כה את חייהם של לפחות 361 בני אדם. על פי הנחיות המשרד, כל מי שהיה בסין ב-14 הימים האחרונים מחויב לשהות בבית ולהימנע בשהות בחוץ – גם לשהות קצרה. בכלל זה, נאסר על החוזרים מסין לשהות גם במוסדות החינוך, במקומות העבודה, בתחבורה הציבורית, במקומות הבילוי והקניות, בבתי החולים והמרפאות, וזאת לתקופה של 14 ימים הנחשבת ל"תקופת הדגירה" של הווירוס.

יותר -17 אלף בני אדם נדבקו בווירוס, שהחל בעיר וואהן במחוז חוביי שבסין, אך מאז התפשט ליותר מ-25 מדינות. ביממה האחרונה בלבד, נדבקו 2,829 בני אדם נוספים. אתמול, נרשם מקרה מוות ראשון מהנגיף מחוץ לסין – בפיליפינים. מספר הנדבקים עקף את זה שנרשם במהלך התפרצות מחלת ה-SARS בסין בשנים 2002-2003.

בראיון 'לחדשות 12' אמר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי, "האפשרות למנוע את התפשטות הנגיף בישראל תלויה בשיתוף הפעולה ובערבות ההדדית בישראל, אך לצד זאת ציין כי למשרד יש אפשרות להרתיע ולאכוף את ההנחיות: "אנחנו כחברה בנויים על ערבות הדדית וולנטריות. יש לנו גם אמצעי אכיפה ואנחנו יכולים להפעיל את הפקחים של משרד הבריאות ולהגיע גם למעסיקים".

עם זאת, 'בחדשות 12' פורסם כי בניגוד למה שחשבו עד כה, ישראלים שחזרו ארצה ואושפזו בבידוד כי היו בסין לאחרונה וחשו שלא בטוב לא מאושפזים בבידוד, אלא נשלחים הבייתה לאחר שנלקחו מהם הבדיקות עד להגעת תוצאות המעבדה. הם נשלחים הבייתה עם הנחייה שלא לצאת מהבית עד שיתקשרו מבית החולים, כדי לעדכן אותם אם הם נדבקו או לא.

בבתי החולים מספרים שהם מצמידים מאבטחים לחולים הללו, כדי לוודא שהם באמת הולכים ישר הבייתה ולא בתחבורה ציבורית. מדובר במדיניות שמעוררת שאלות קשות, בעיקר כשמשווים אותה למדיניות הבריטית למשל – שם כל מי שחזר לבריטניה והיה בסין בשבועיים שקדמו לכך, נכנס להסגר בבסיס צבאי ללא שום יכולת להתווכח, אפילו אם הוא מרגיש מצוין.

כזכור, מוקדם יותר דווח כי, משרד הבריאות פנה לחברות הסלולאר שאלו ישלחו הודעה לכל הנוסעים שנוחתים בישראל על מנת שישלח אליהם מסרון (sms) עם הנחיתה שלהם בנוסח הסבר בעברית ואנגלית על הוראות משרד הבריאות לגבי נגיף הקורונה. "אם היית בסין ב-14 ימים האחרונים, עליך להישאר בבידוד בית למשך 14 ימים מאז שעזבת את סין. אם יש לך חום, שיעול, קשיי נשימה – גש/י מיד לעמדת מד"א", ייכתב במסרון.

במכתב שנשלח הבקשה לשלוח את המסרונים מחברות הסלולר מוכוונת רק לנכנסים לישראל מהאוויר. "אני פונה אליך בבקשה לפנות לחברות הסלולר, על מנת שיפיצו לכלל הנכנסים לישראל דרך האוויר מסרונים המפרטים את ההנחיות העדכניות שמופצות על ידי משרד הבריאות בנשא נגיף הקורונה החדש 2019", לשון ההודעה.

דוגמה למסרון (sms) שיוצא מחברות הסלולר לנוחתים בנתב"ג