מפקד פיקוד העורף אמר שדן פנורמה בת"א ודן בירושלים ייפתחו החל ממחר ויקלטו חולים: "מו"מ עם שני מלונות נוספים - בחיפה ובדרום". בפיקוד העורף פועלים גם להקמת מוקד חירום וחלוקת תרופות ומזון לאוכלוסיה במקרה של הרחבת הבידוד או הטלת סגר

בהנחיית שר הביטחון, נפתלי בנט, החלה בסוף השבוע מערכת הביטחון להיערך להפעלת פרויקט מלוניות החלמה קהילתיות לנשאי נגיף הקורונה במצב קל. ביחד עם פיקוד העורף, אותרו 4 אתרים ברחבי הארץ, על פי הפריסה הבאה: דרום, מרכז, צפון וירושלים. בשלב זה, ישנן 2 מלוניות שמיקומן נסגר באופן סופי: בתל אביב במלון דן פנורמה ובירושלים במלון דן. שתי המלוניות אלו יופעלו עד סוף השבוע.

השר בנט אמר בסיור שערך במלון דן בירושלים כי "אני מודה לפיקוד העורף ולמשרד הבריאות על שיתוף הפעולה. חזון שביום שישי האחרון היה נראה שאפתני ורחוק – מתחיל מחר לפועל. הדרך להיאבק בהתפשטות הקורונה היא בשיתוף פעולה, בהגדלת הבדיקות ובמעבר לבידוד והחלמה קהילתיים".

מפקד פיקוד העורף האלוף תמיר ידעי אמר הערב בשיחה עם כתבים צבאיים כי "בכל הקשור לשימוש במלונות- ניקח חולים קלים ונבודד אותם מהמשפחות שלהם בדן פנורמה ודן ירושלים. נעשה זאת יחד עם משרד הבריאות ושותפים אחרים". עוד הסביר כי, "האבטחה על המלונות היא על בסיס אבטחת המלון. השירות הרפואי שם הוא באחריות משרד הבריאות. משרד הביטחון מימן פתיחה של 2, יש שניים נוספים שמשהב"ט מנהל עליהם משא ומתן. ההנחיה של שר הביטחון היא להיערך ל-4 נוספים. בשלב זה אפשר לשכן כ-2,000 חולים".

האלוף ידעי התייחס לפעילות פיקוד העורף ואמר כי "אנחנו נמצאים באירוע הזה מהרגע שהוא התחיל עם נציגות כזו או אחרת, במל"ל או במשרד הבריאות. הענקנו את ההדרכה שלנו בקהילה ובבתי חולים. עורכים את הכוחות שלנו ושל מערך הרפואה, יחידת התרמת הדם, פלוגות הרפואה ואנחנו מעלים להם את הכשירות ומתאימים את ההתמודדות שלם. יחד עם משרד הביטחון עוסקים בכל הקשור לחיטוי וניקוי מרחבים".

"בנושא ההסברה", הוסיף, "עד לפני יומיים עסקנו בעיקר בסיוע למוקדי מד"א, יש לנו כרגע כ- 300 חיילים שמועסקים במוקדי מד"א. חלקם אצלנו בפיקוד המשותף עם מד"א כי התקשו לעמוד בעומס". לדבריו, "ביומיים האחרונים אנחנו עוסקים בהחלטה שהתקבלה לסייע למשרד הבריאות בהסברה. גם בפתיחת פורטל וגם בפתיחת מערך הסברה". עוד סיפר כי, "כרגע אנחנו עוזרים במאמצי ההסברה רק למד"א שם עוסקים בנושא התסמינים. מרגע שנכנסנו עסקנו גם ההסברה בתוך הרשויות, גם הערבית וגם החרדית".

לגבי הרשויות מקומיות, בפיקוד העורף עוסקים בחמישה נושאים עם הרשויות כדי לייצר פתרונות: רציפות תפקודית- מחברות האשפה ועד נושאים הקשורים לעבודה במשמרות שמותאמת למצב. אכלוסייה- קשישים ובעלי צרכים מיוחדים, בעיקר פתרונות במידה ויהיה בידוד נרחב. פיקוד ושליטה- גיבוש תמונת המצב והעברתה לגורמים הרלוונטיים. שירותים חיוניים- אם יהיה עניין כזה זה יתבטא במזון ותרופות. לא מבחינת כמות ומלאי אלא איך יגיע לקהילה. עושים לא מעט פעולות לארגן התנדבות ברמה המקומית. מסייעים לרשויות בהסברה.

על הדיבורים על האפשרות להחמרת ההנחיות אמר כי, "יחד עם משרדי ממשלה עוסקים בסיטואציה בה יצאו עוד הנחיות על המשק, זה לא משהו שפיקוד העורף עוסק בו אבל השתמשנו בניסיון שלנו כדי לסייע בגיבוש הרשימה". עוד הוא ביקש כי, "צריך להיות רגועים ולא להיכנס לתחזיות אפוקליפטיות".

"שר הביטחון דוחף בכל דרך להגדיל את מספר הבדיקות. אנחנו נתגבר את מד"א ובוחנים אפשרות ללכת למודלים כמו בדרום קוריאה, למשל דרייב אין", אמר האלוף ידעי והוביף כי "כמובן שנערכים גם לאפשרויות יותר רחבות. יחידת הקישור לרשויות שלנו, מערך הרפואה מסייעים ו"מתחממים על הקווים". המנחה המקצועי הוא משרד הבריאות ואנחנו מסייעים ויוזמים כמיטב יכולתנו".

"כרגע המל"ח לא ממש קשור אלינו ולא ממש משרת אותנו. 40% מהמפעלים שמוגדרים שם קשורים לצרכי הצבא, ככהנ לא יעזור לנו עם הקורונה. כל מה שנקנה כעת הולך למשרד הבריאות והוא מנהל. מקרפ"ר ואט"ל מנהלים את האירוע בזירה הפנים צה"לית. פקע״ר בסיוע חוץ. העברת האחריות אם תקרה היא לצה"ל, לא לפיקוד העורף. זה יקרה כשהממשלה תחליט שיש צורך בכך", דברי מפקד פיקוד העורף.