משה בר סימן טוב משיב לביקורת על קצב בדיקות בישראל וכתב: "היום עשינו מעל 1250, שבוע הבא 3000 ובהמשך אף יותר. השוואה של סדרי גודל, אנחנו נהיה שבוע הבא כמו קוריאה". לטענתו: "רק בידוד יביא לניצחון הנגיף"


הצהרת נתניהו אמש. צילום: רועי אברהם/לע״מ

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התייחס הערב בטוויטר לטענות על קצב בדיקות הקורונה בישראל וכתב: "כולם מדברים על בדיקות אז צריך להסביר. ראשית – אנחנו עושים הרבה בדיקות. היום עשינו מעל 1250, שבוע הבא 3000 ובהמשך אף יותר. השוואה של סדרי גודל, אנחנו נהיה שבוע הבא כמו קוריאה".

"האם בדיקות יאפשרו להקל את הכללים הנוקשים שקבענו? לצערי לא", ממשיך המנכ"ל. "הבדיקות נועדו להגיע מהר לחולים ולהכניס אותם ואת המגעים שלהם לבידוד, אך אף מדינה לא ויתרה על צעדי הריחוק החברתי וגם ישראל לא תוכל. הגדלת הבדיקות נועדה לייצר לנו ״תמונת מודיעין״ טובה יותר של התחלואה. מכיוון שאנחנו בודקים דלקות ריאה ותחלואה קשה בבתי החולים ובקהילה, נכון לכעת, יש יסוד טוב להניח שאין תחלואה קשה שפספסנו".

לדבריו, "מכיוון שזה יכול להשתנות, אנחנו מגדילים את היקף הבדיקות כל היום. יש עוד הרבה מה לכתוב, בין היתר על זה שאם בדיקה שלילית למטופל היום, היא יכולה להיות חיובית מחר ואנחנו לא רוצים ליצור תחושת ביטחון שווא. וגם שיש כנראה אנשים שחווים את המחלה ללא סימפטומים ואולי עם בדיקות שליליות, ובכל זאת מדבקים. אנחנו יכולים לעשות כמה בדיקות שצריך וזה מה שנעשה".

"ומשהו נוסף", הוא כותב לסיום, "מאז תחילת התחלואה אנחנו מקבלים אינסוף פניות של גורמים כלכליים שמנסים למכור לנו כל דבר אפשרי, במחירים מפולפלים. מסיכות מזויפות ועד ערכות בדיקה עם תוקף נמוך ומחיר גבוה. גם זה חלק מהעניין. לא הכרתי את התופעה ולצערי נחשפתי אליה באירוע הזה". לדבריו, "כמו שאמר לי אחד המומחים שמייעץ לנו – מגיפה מנצחים בשיטות הישנות וזאת הסיבה שרק בידוד יביא לניצחון הנגיף. אז אם אתם נדרשים לכך – כנסו לבידוד. ואם לא – תשמרו מרחק". וממשך בסוף הוא מוסיף עוד שתי מילים: "תשטפו ידיים".

 

נתניהו בראיון: "אפנה הערב לקהילות שלא הפנימו – כמו המגזר החרדי"

 

בכירה במשרד הבריאות על האפשרות לסגר: "שוקלים את זה בכובד ראש"