המל"ל הכין טיוטה ראשונית של תקנות החירום: תותר יציאה רק להלוויה, קבלת שירות רפואי דחוף, שירותי משלוחים רק למזון ותרופות, פתיחת חנויות מזון ותרופות בלבד. משרד הבריאות דורש סגר. יובהר: טרם התקבלה החלטה, ייתכנו שינויים

המטה לביטחון לאומי העביר היום (שלישי) למשרדי הממשלה טיוטה ראשונית של תקנות החירום החדשות, שיובאו לאישור הממשלה מאוחר יותר. בטיוטה, שתוקפה יהיה לשבוע בלבד, ביקש המטה החמרה של הגבלות התנועה הרגלית, ביטול התחבורה הציבורית בכלל וצמצום סוגי הטקסים הדתיים שאליהם תותר יציאה. מניין החולים מקורונה בישראל עלה הבוקר ל-1,656.

על פי הטיוטה שנחשפה ב'חדשות 13', יצומצמו סוגי הטקסים הדתיים שאליהם ניתן יהיה לצאת מהבית, תותר יציאה מהבית רק לצורך הלוויה, תיאסר יציאה מהבית לצורך חתונה, טבילה במקווה ותפילה בבית כנסת. תותר יציאה, לצורך להתאווררות, למרחק של עד 100 מטר מהבית. יצומצמו סוגי השירותים הרפואיים שלקבלתם ניתן לצאת מהבית, ההיתר יהיה רק לקבלת שירות רפואי דחוף שלא ניתן לדחות. יותרו שירותי משלוחים אך ורק של מזון, תרופות ומוצרי הגיינה.

עוד מסעיפי הטיוטה שחשף ברק רביד: תותר פתיחת אך ורק של חנויות לממכר מזון, בתי מרקחת וחנויות שעיקר עיסוקן מוצרי הגיינה (רשתות פארם). לא תותר נסיעה ברכב פרטי של יותר מאדם אחד – אלא במקרה שבו כל הנוסעים הם מאותו בית מגורים. בנסיעה במונית תותר הסעה של נוסע אחד בלבד בנוסף לנהג. לא תותר תחבורה ציבורית למעט הסעות מאורגנות לעובדים חיוניים.

יודגש כי מדובר בטיוטה ראשונית שהופצה לקראת ישיבת הממשלה שבה השרים יתווכחו על זה, ולכן יכולים להיות שינויים. בשעות האחרונות היה משא ומתן בין משרד הבריאות, משרד האוצר והמל"ל שכנראה הביא לשינויים. אחר הצהריים תתקיים ישיבת ממשלה שבה התקנות יעלו לדיון שוב. ככל שיהיו פרטים רשמיים או מפורטים יותר, נדווח על כך בהקדם.

ב'חדשות 12' דווח כי המחלוקת בקרב שרי הממשלה לבין ראש הממשלה נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות גובר, בעוד כולם נערכים להצבעה הטלפונית שצפויה להתקיים היום (שלישי) בצהריים על הטלת הגבלות חדשות על הציבור. משרד הבריאות לא מסתפק בהגבלות שעליהן סוכם אתמול, והמנכ"ל משה בר סימן טוב, מנסה לשכנע את ראש הממשלה בנימין נתניהו ללכת בכל זאת לסגר כללי.

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן הדגיש היום: "חשוב להבהיר: סופרמרקטים ובתי מרקחת לא ייסגרו ולא תיאסר יציאה לקנות בהם וכן חנויות המוכרות מוצרים חיוניים נוספים. כמו כן תוטל חובה על המעסיקים במקומות העבודה שישארו פתוחים, למדידת חום של הנכנסים".

נתניהו הציג לשרים את תרחיש האימים: "מיליון נדבקים, עשרת אלפים מתים"

מסתמן: התח"צ תושבת וחנויות יסגרו – מרכולים ופארם יישארו פתוחים