הממשלה קיבלה את עמדתו של השר סמוטריץ שלא לסגור את התחבורה הציבורית לעת הזו אלא רק לצמצם אותה: "כל עוד יש חלקים במשק שממשיכים לעבוד, בין אם מדובר במגזר כלכלי ובין אם בשירותים חברתיים, נדרש לספק שירותי תחבורה ציבורית"

אחרי שעות רבות של דיון מעמיק ויסודי שבו נשמעו כל הדעות ונשקלו כל השיקולים הוחלט אתמול בממשלה לקבל את עמדתו של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ שלא לסגור את התחבורה הציבורית לעת הזו אלא רק לצמצם אותה כדי למזער ככל הניתן את סכנת ההידבקות תוך שמירה על השירות למי שחייב להשתמש בו.

סמוטריץ' אמר כי "אני שמח שהשכל הישר ניצח. כל עוד יש חלקים במשק שממשיכים לעבוד, בין אם מדובר במגזר כלכלי ובין אם בשירותים חברתיים, נדרש לספק שירותי תחבורה ציבורית. לא ניתן לקבוע כי אנשים ימשיכו לעבוד אך לא לאפשר להם להגיע למקום העבודה. התחבורה הציבורית תצומצם למינימום ההכרחי ואני קורא לציבור שלא להשתמש בה אלא אם אין שום ברירה אחרת, ורק למטרות שלשמן קיים היתר יציאה מהבית בהתאם לתקנות החדשות".

עוד הוסיף שר התחבוסמוטריץ': "במידה ויוחלט בהמשך על סגירת המשק ניתן יהיה לסגור את התחבורה הציבורית רק לאחר שיוסדרו חלופות הן לעובדים חיוניים, הן לשירותים חברתיים בסיסיים, והן לצורך של האוכלוסיות החלשות להצטיידות במצרכי מזון ומוצרי יסוד".

בתום דיון לילי סוער וממושך בן 6 שעות, הממשלה אישרה הלילה (בין שלישי לרביעי) בישיבה טלפונית את שורת הגבלות חדשות למניעת התפשטות נגיף קורונה. התקנות החדשות והמחמירות ייכנסו לתוקף כבר הערב ויימשכו רשמית למשך שבעה ימים, אז ייתכן ויארכו אולי אף יחומרו. התקנות המלאות טרם פורסמו, ועל פי הדיווחים עברו מספר שינויים במהלך הישיבה לעומת הטיוטה שהופצה לפני ישיבת הממשלה.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ צייץ בטוויטר בתום הדיון: "אז אחרי שכל היום התקיימו דיונים מקצועיים בין משרדי הממשלה בדרגי המקצוע לגבי המדיניות העדכנית למניעת התפשטות הקורונה, סיימנו עכשיו שש שעות מרתוניות של ישיבת ממשלה טלפונית כדי לדייק, לשפר, ולאשר אותה. מחר בטח תתעוררו לקול תרועת שופרות השמאל בתקשורת שיספרו בדרמטיות על "ויכוחים" ו"חילוקי דעות", ו"החלטות באישון ליל". אז חשוב לי שתדעו שהיה דיון מעמיק, יסודי, וענייני מאוד, שבו נשמעו כל הדעות ונשקלו כל השיקולים כדי להגיע להחלטות הטובות ביותר בשבילכם אזרחי ישראל. לילה טוב ורק בריאות".

ככל הנראה ההנחיות ייכנסו לתוקף היום ב-17:00, והאכיפה תחל ב-20:00. העונש למי שיפר אותן – 500 שקל או מאסר על תנאי. לפי ההודעה בתום ישיבת הממשלה, אלו ההנחיות החדשות: יציאה לזמן קצר תתאפשר עד מרחק של 100 מטר; שירותי התחבורה הציבורית יצומצמו באופן משמעותי ורק לצרכים שאליהם הותרה היציאה מהבית, וכל מעסיק שירצה (לא רק חיוניים) יוכל להסדיר לעצמו היסעים; יורשו לפעול שירותי משלוחים למזון ולשירותים חיוניים לתחזוקת הבית.

עיקרי ההנחיות: יציאה מהבית לזמן קצר תתאפשר עד מרחק של 100 מטר, צמצום משמעותי של התחבורה הציבורית לרמה של 25%, איסור TA במסעדות, המשלוחים יימשכו כרגיל, איסור על קיום תפילות בבתי כנסת ובכל מבנה סגור, סגירת מקוואות, יתאפשרו שירותי תיקונים חיוניים בבית. הממשלה צפויה לפרסם בשעות הקרובות את כלל ההנחיות לציבור באופן מסודר.

 

הקורונה בישראל: מניין הקורבנות עלה ל-5; מניין החולים עלה ל-2,030