צילום: פלאש 90

"ערוכים לתרחיש של הרבה מאוד חולים – יש אלפי מכונות הנשמה וקונים עוד"

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות, בתדרוך לתקשורת: "יש אנשים רבים שעסוקים יום ולילה על מנת שלא יחסר ציוד". על קצב הבדיקות אמרה: "אנחנו עומדים היום על מעל של 5000 בדיקות ואנחנו בהתנעה גדולה והחסמים משתחררים"

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות, עדכנה בצהריים בתדרוך לעיתונאים כי "ברגע זה יש 2170 חולים מאומתים נכון לדקה זו, זה מספר שהולך ועולה כל הזמן". היא שבה על עמדת משרד הבריאות כי, "חלק מהמנגנונים להתמודד עם ההדבקה זה הבידוד המוחלט מהסביבה. אני חושבת שנכון להיום, רק במצבים יוצאי דופן נכון לאפשר בידוד בית".

על היערכות בתי החולים בישראל לחולים בינוניים וקשים, בין היתר מבחינת מכונות הנשמה, אמרה כי "בתי החולים ערוכים לתרחיש של הרבה מאוד חולים במצב כזה. כשמדברים על היערכות של מיטות עם מכונות הנשמה, היעד שלנו הוא להיערך לאלפי מיטות כאלה. כרגע אין מצוקה. יש אנשים רבים שעסוקים בזה יום ולילה על מנת שלא יחסר ציוד".

על השאלה כמה רזרבות של מכונות השמה יש השיבה כי "יש אלפי מכונות ועסוקים לקנות מכונות נוספות. פיזרנו עוד מכונות לתגבור. כמו שאמרתי קודם יש אנשים רבים שעוסקים ברכש והבאת מכונות".

היא הסבירה כי מבחינת החולים הקלים, אין למדינה מגבלה בכמות המטופלים האפשרית: "כלל המלונות כיום ריקים ויכולים בתהליך מהר מאוד לשמש אותנו לקליטה של חולים. ערוכים למספר המקומות בישראל. יכול להיות שנגיע למספר חולים בו סוג הבידוד הזה יהיה פחות רלוונטי ונחליט רק על קבוצה מסוימת שתהיה במלון".

היא נשאלה אם בתרחיש של עשרות אלפי חולים אולי יצטרכו להוריד את הבידוד, והשיבה כי "יכול להיות שנקודת ההנחה תהיה שאם מישהו חולה כך כל משפחתו חולה. כעת זה לא המצב. זה נכון להעביר בכל מקרה לבית מלון מי שיש בסביבתו קבוצת סיכון, אנשים החולים במחלות אחרות ועוד. כרגע יש חמישה מלונות פתוחים. כאמור פתיחת מלונות נוספים היא תהליך מהיר בעזרת פיקוד העורף".

בדוחות יש 700 חולים שממתינים להחלטה בבית, מה קורה איתם בינתיים? מי אחראי עליהם?

"התשובות מוזרמות למערכת המידע וברגע שהן מוזנות רופא ממוקד קופת החולים יוצר קשר עם המטופל. בשעה שיש הזרמת תשובות רבות למערכת נראה כאילו מתן התשובות לא מטופל, אבל זה מטופל ואנחנו ומוודאים שיוצרים קשר עם כולם. אם מישהו נמצא בבית ואף אחד לא יצר איתו קשר, מה שלא אמור להיות, ומצבו לא תקין – תמיד מוזמן לפנות למד״א. זה עניין של שעות".

יש עדיין אנשים שמחכים ארבעה ימים לקבל תשובה לבדיקה שלהם?

"היה שינוי, הקופות לקחו את האחריות. בימים הראשונים המשרד היה אמון על כל מקרה והיה שינוי בפעילות. האחריות כעת אצל הקופות וזה לא אמור להיות כך. אנחנו עומדים היום על מעל של 5000 בדיקות ואנחנו בהתנעה גדולה והחסמים משתחררים. בראון עברה האחריות לקופות החולים. גם שם היה תהליך הטמעה לרופאי הקהילה. לא כולם הבינו את המעגל. לא כל רופא הוא זה שמוסר את התוצאות. ככל שמאתרים פערים מנסים לשפר, כך גם קופות החולים במאמץ לניהול של האירוע".

היא הסבירה כי "כיום, כאשר חולה מאובחן בקורונה, קופת החולים יוצרת איתו קשר ומעדכנת אותו והיא זו שמוסרת לו את תשובות הבדיקה. אם הוא חולה היא מוסרת את זה בדחיפות והיא מתרשמת ממצבו של החולה. סביב 80% הם חולים קלים. אם החולה צריך אשפוז הוא מגיע לבית החולים ואם הוחלט שהוא יכול להישאר בקהילה הרופא במוקד הקופה צריך להחליט אם ישאר בטיפול במלונית או בכל אתר מסודר אחר או אם (במקרים חריגים) ישאר בבית. בבית המלון האחריות הרפואית היא של הקופה והיא ממשיכה במעקב אחריו ועושה לו ניתור פעמיים ביותר".

"כרגע, ההעדפה מבחינתנו היא שהות במלון מכיוון שההבנה היא שמי שנמצא בבית ממשיך להפיץ את הנגיף. כמובן שיש מקרים בהם כלל המשפחה חולה ואז יש אפשרות או נוחות בלהיות בבית. כאשר מישהו חולה בבית הוא עלול להדביק את כל משפחתו וסביבתו יש עדיפות לבידוד בבית מלון בו דואגים לו לצרכיו ולצרכיו הרפואיים. מי שנמצא במלון לא צריך להיות סגור בחדרו, השוהים במלון יכולים להיפגש בניהם. חברתית גם יכולים להיות לזה יתרונות".

ד"ר עזרא התייחסה לכך שכרגע ישנם רבים שמאושפזים בבית ומעטים יחסית בבתי המלון: "כשהתחלנו עם המלונות ביום ראשון בעבר היו רשימות. מי שמפעיל את המלונות זה פיקוד העורף. אתמול יצא מסמך שמסדיר את התהליך. בית המלון מקבל 24/7 כדי להוריד את החסמים הלוגיסטיים. הקופות מבינות שככל אנחנו מעדיפים שיהיו בבית מלון. עושים הדרכות לרופאי הקופות בנושא, הן מכירות את המדיניות שלנו. אנחנו מפנים גם מבתי חולים בכל שעות. בתי המלון פתוחים וערוכים".

אם אדם מסרב לעבור למלונית, תאלצו אותו בכוח?

"משפטית יש את האופציה, אני מאוד הייתי שמחה שהאזרחים יגלו את האחריות ויעברו לבית מלון. היה לנו אירוע שהורים חשבו שילדם הבוגר לא מקפיד והוא לא רצה לעבור לבית המלון. נשמח לא להגיע למצב זה. אך הגעה למלון זה מה שנכון לעשות ונרצה שהאזרחים יגיבו באחריות.

מבחינת הקבוצות החוזרות מחול, יש לכם תכנית להביא אותם לבתי מלון?

"כן, הקבוצה שהגיעה מארה״ב הגיעה לבית מלון, כך גם הקבוצה מאיטליה."

על פי הנתונים שלכם רוב האנשים בקהילה לא רוצים וסרבו להגיע לבתי מלון. האם כמעט 1000 הישראלים שבבית, תדרשו מהם מעבר לבתי מלון?

"חלק מהחולים בבית ממשיכים לעקוב אחר מצבם, לפעמים גם הם מבינים שעדיף להם לעבור. הבהרנו לקופות את העדיפות לטיפול בבית המלון. לא נרצה להגיע לכפייה אבל יש לנו את האופציה".

לנוכח דו״ח מבקר המדינה, התחושה היא שמשרד הבריאות לא מכיר את המספרים.

"המספרים מאוד ידועים, יש כל מני סוגים של מכונות הנשמה או ציוד והם מפוזרים במספר מקומות. מר״ג, הוא כמו בית חולים ובעל יכולות, בחלקם יש מחלקות סיעודיות, אין ערך נוסף למחלקות סיעודיות בבתי חולים. על מנת להכין בבית חולים עוד מקום אשפוז נשתמש באתר של המחלקה הסיעודית ( שהמאושפזים שהיו בה יעברו למוסד סיעודי אחר) זה פשוט ניצול נכון יותר של משאבים ויכולות. המחלקות הסיעודיות עוברות למוסד סיעודי לטיפול בחולים סיעודיים. כרגע מדובר על פינוי בראשון ואולי בשוהם. יכול להיות שהשאלה על שחרור הביתה היא עבור מחלקות שמשך האשפוז בהן קצר, לא מפנים בתי חולים. יש אנשים שמקדימים את שחרורם".

"אנחנו משתדלים שתשובה תהיה שעות ספורות אחרי ההפצה למערכת לתשובה לחולים. הבדיקות מוזרמות למערכת. התשובה היא לפי המצב והגיל. אין התחייבות לנבדקים? מי שמבצע בדיקות זה לא קופות החולים אלא הם מקבלים חולים ומטפלים מאותו רגע בכל דבר. זה לוקח כמה שעות. יש דיון על הלילה, וכל מני שאלות בין רפואיות לאתיות. כמו שלמדנו הקופות מתפקדות מצוין. אם יש מי שלא קיבל תשובה מספר ימים תעבירו לנו שנבחן את הנושא לראות למה קרתה התקלה כדי שנוכל לשפר".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו