עו"ד אורי שוורץ שהיה ממנסחי התקנות החדשות קובע: "בני משפחה שלא גרים ביחד – לא יוכלו לחגוג יחד את ליל הסדר". על ההיתר לקיים מניינים: "הממשלה ראתה ערך לאפשר תפילות בקבוצות". על ליצמן: "מעורב במדיניות היטב מתוקף תפקידו, מקצועי לחלוטין"

היועץ המשפטי של משרד הבריאות, עו"ד אורי שוורץ, התייחס היום (רביעי) להחמרת היציאה מהבתים במסגרת המאבק בקורונה והכין את הציבור לקראת ליל הסדר: "יש להישאר בבתים ולעשות את ארוחת החג עם המשפחה הגרעינית". הוא המליץ גם להסתובב עם תעודת זהות כדי להוכיח את מקום המגורים בעקבות ההגבלות על היציאה.

בדבריו שוורץ הסביר כי ההנחיות קובעות שלא ניתן לנסוע למשפחה – גם במקרה של אנשים שמתגוררים לבד – וכל אחד נדרש לחגוג את הסדר בביתו הפרטי. "לצערינו אנשים יהיו לבד בפסח ובליל הסדר השנה" אמר. "אחד הצמצומים של המשרד זה לא לאפשר נסיעה ברכב המשפחה, וכתוצאה השנה אנשים יצטרכו לבלות את חג הפסח רק עם המשפחה הגרעינית שלהם. זה מצב קשה, ברור, אבל אין מה לעשות".

בהמשך שוורץ התייחס להחלטה שלא לאפשר קיום מניינים בבתי הכנסת, אלא רק בשטח פתוח ובהתאם להגבלות של 10 אנשים השומרים על מרחק. "הממשלה ראתה ערך לאפשר תפילות בקבוצות, ולכן החריגה אותם מההגבלות" הסביר. "הכלל שנקבע כדי להגביל את התפילות שלא יהיו במקום הרגיל אלא בשטח פתוח, עם רק 10 אנשים, ושיהיה מרחק של 2 מטר בין המתפללים".

 

עו"ד אורי שוורץ. צילום: דוברות משרד הבריאות

 

בתדרוך לעיתונאים הוסיף יועמ"ש משרד הבריאות כי ניתן יהיה להזמין טכנאים ואנשי מקצוע הביתה. "זאת בהנחה שאנשים לא יכולים להסתדר כמה ימים עם מקרר מקולקל או שירותים סתומים". לדבריו, ניתן יהיה להזמין לבית נותני שירותים כמו בייביסיטר, מנקה ומורים פרטיים, אך ייתכן שהדבר ישתנה בהמשך.

שוורץ דחה הביקורת כלפי השר יעקב ליצמן ודחה רמיזות על שיקולים לא עניינים בנושאי דת: "יעקב ליצמן הוא שר הבריאות, מעורב במדיניות היטב מתוקף תפקידו. הדיאלוג שלי מולו הוא מקצועי לחלוטין. הוא רצה מלכתחילה אפילו להחמיר יותר. הרושם שלי הוא שאם היינו מחמירים בהתאם עוד קודם מצבנו היה טוב יותר".

 

הממשלה הודיעה: התקנות יכנסו לתוקף ב-17:00; הפרתן תהווה עבירה פלילית