הממשלה שוב מתכנסת: בינתיים לא צפוי סגר, אך ההנחיות יהודקו. כמות העובדים במשק כנראה תצומצם ל-20%. גורם במערכת אכיפת החוק: "אכיפת המשטרה בבני ברק תתוגבר". דיווח: בכירים במערכת הבריאות - נשקלת האפשרות של עוצר כולל בליל הסדר

הממשלה הייתה צפויה לקיים הערב (ראשון) בשעה 23:00 דיון טלפוני בנקיטת צעדים מחמירים במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, אך ברגע האחרון הוחלט לדחות את הישיבה למחר מטעמים טכניים. בישיבה ידונו השרים בהקצאת חיילים לסיוע למשטרה, הגבלת מספר העובדים במקום עבודה, היערכות המגזר הציבורי לעבודה והגבלות פעילות נוספות.

אף שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון שקיים ביום שישי כי הוא מתכוון להטיל סגר של שלושה שבועות עד אחרי פסח ממחר (שני), הממשלה נמנעת בינתיים מהטלת אחד כזה והנטייה כרגע היא להחמיר חלק מההוראות הקיימות, ולהגביר את האכיפה המשטרתית בריכוזי אוכלוסיה שעד כה לא צייתו להוראות – בדגש על המגזר החרדי.

נכון לאמש, הכוונה היא לצמצם ב-10% את כמות העובדים במשק, מ-30% ל-20%. כאמור, בממשלה מתכוונים בכל זאת להגביר את פעילות האכיפה באזורים שבהם נרשמו הפרות רבות של ההנחיות – בין היתר אזורים שבהם מתגוררים אנשי המגזר החרדי וכן אזורים שבהם קיימים מבודדי בית רבים. גם האכיפה במרכולים תתוגבר, כדי לוודא שההנחיות נשמרות.

גורם במערכת אכיפת החוק צוטט ב'וואלה' אומר כי אכיפת המשטרה בבני ברק תתוגבר, בעקבות הפרות ההמונית עיר. כבר היום נפרסו יותר שוטרים ברחבי העיר, שהפגינו פחות סובלנות כלפי מפירי התקנות. עם זאת, הגורם אמר כי אין כוונה להציב חיילים בבני ברק ובערים בהן קיים פוטנציאל לעימות עם תושבים. עוד הוסיף כי בשלב זה אין כל כוונה להטיל סגר על בני ברק.

ב'כאן חדשות' דווחו גם נתונים מעודדים שהוצגו בדיון אצל ראש הממשלה מהם התברר שקצב ההתפשטות היומי של נגיף קורונה נמוך מהצפוי. במשרד הבריאות מבהירים כי צעדי ההסגר פועלים ביעילות. התחזית של משרד הבריאות היה שבשלב זה קצב הגידול היומי של מתים מקורונה יהיה פי 1.25, אך הוא עומד היום על 1.15.

על פי הדיווח, כעת שוקלים בדיונים אם הנתון הזה מאפשר להמתין עם החמרה בהגבלות והידוק של הסגר. כל גידול במתים בקצב של יותר מ-1 משמעותו – יש עדיין התפשטות של המחלה. יחד עם זאת, קצב גידול שבין 1.15-1.1 הוא דבר שמערכת הבריאות הישראלית יכולה לעמוד בו.

בכיר ישראלי צוטט ב'חדשות 13' אומר כי משרד הבריאות דורש להפסיק את המשלוחים מהמסעדות, ומשרד האוצר מתנגד בחריפות. העבודה במשק ככל הנראה תצומצם משמעותית. פקידים בכירים מסרו כי מאז אתמול חלה ירידה בלחץ שהפעילה לשכת נתניהו בכל הנוגע להסגר מלא.

בתוך כך, דווח כי במערכת הבריאות ובממשלה חוששים מתרחיש של הדבקה המונית בליל הסדר – ולכן נשקלת האפשרות להטיל עוצר מלא בערב החג וביום למחרת. מדובר בעוצר מוחלט, כך שאנשים לא יוכלו לצאת כלל מבתיהם, וזאת במטרה למנוע תנועה כלשהי והדבקה.