הממשלה הסמיכה הלילה את ועדת השרים להכרזת "אזור מוגבל" במסגרת הטיפול בנגיף הקורונה לאשר את הכרזה גם ביהודה ושומרון. בשעות הצהריים צפויה להתכנס הועדה כדי לאשר את הרחבת רשימת האזורים המוגבלים • בפנים: הרשימה המלאה

הר נוף, בית וגן, גבעת מרדכי, רמות, רמת שלמה, סנהדריה, שמואל הנביא, בית ישראל, הבוכרים, מאה שערים, גאולה, זכרון משה, מקור ברוך, גבעת שאול וקרית משה – אלו השכונות בירושלים שנמצאות על השולחן בדיונים בממשלה לקראת האפשרות שיגדרו כ"אזור מוגבל" בעקבות טענות לתחלואה גבוהה בהן.

הערים הנוספות שנמצאות בדיונים הן אלעד, מגדל העמק, בית שמש המרכזית והדרומית למעט האזור הצפוני הכולל את בית שמש הוותיקה, ביתר עילית, אשקלון, טבריה, אור יהודה, מודיעין עילית. בנוסף מבקשים במשרד הבריאות להאריך את ההכרזה על העיר בני ברק כאזור מוגבל לפי התקנות שהוכרזו עליה בשבוע שעבר.

בשעות הצהריים צפויה להתכנס ועדת השרים, כדי לאשר את הרחבת רשימת האזורים המוגבלים. כזכור, בשבוע שעבר החליטה הממשלה על הקמת ועדת שרים בראשות ראש הממשלה בנימין נתמיהו שתוסמך להכריז על אזור כ״אזור מוגבל״ במסגרת המאמץ למניעת ההתפשטות של נגיף הקורונה. בוועדה חברים שר הפנים אריה דרעי, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שר הבריאות יעקב ליצמן, שר הביטחון נפתלי בנט ושר האוצר משה כחלון. אמש הסמיכה הממשלה את ועדת השרים לאשר הכרזת "אזור מוגבל" של המפקד הצבאי באזור יהודה ושומרון.

ב'כאן חדשות' דווח כי בניגוד לסגר על העיר בני ברק, משרד הבריאות מבקש להתיר כניסה של אזרחים ליישובים האלו, וכן יציאה מהם למי שעובד מחוץ לגבולות היישוב. פיקוד העורף יתבקש לספק מזון ביישובים אלו. במסמך שפורסם ב'כאן חדשות' מצוין כי ההכרזה תיכנס לתוקף לעניין הישובים והאזורים המפורטים בתוך 48 שעות מקבלת ההחלטה ועם פרסומה באתר משרד ראש הממשלה בהתאם לתקנות.

בראיון ל'חדשות 12' הסביר השר אריה דרעי כי ההגבלות בשכונות אלו יהיו פחות חריפות מבבני ברק: "אנחנו נחלק את ירושלים למרחבים גדולים וכל אחד יוכל לעשות קניות במרחב הגדול, לא בכל העיר. אותו הדבר יקרה ביישובים – אנשים יוכלו לעשות קניות ביישוב שלהם. מי שצריך לצאת לעבודה ייצא מחוץ ליישוב, אם יש לו עבודה ואם יש בו צורך". עם זאת, לא ברור האם יכולו לנוע בין השכונות שציונו.

ב'ווינט' דווח מפי גורם בכיר כי למרות ההכרזה על "אזור מוגבל", הסגר על הערים לא יהיה מחמיר כמו בבני ברק – אך כן תהיה אכיפה מוגברת ובדיקה של כל הנכנסים לערים כדי לוודא שעומדים בכללים שנקבעו. בדומה לבני ברק, פיקוד העורף ייכנס גם הוא לאזורים המוגבלים כדי לסייע בתחומי הרפואה, האספקה והלוגיסטיקה.

עוד הוסבר בדיווח כי השכונות בירושלים שיוגדרו כאזורים מוגבלים יחולקו לשמונה מרחבים על-מנת לצמצם את התנועה בין מרחב למרחב למינימום הנדרש. כדי למנוע מקרים שתושב במרחב אחד של שכונה בירושלים יערוך קניות במרחב אחר – כל אחד יוכל להסתובב רק במרחב שלו. הסיבה לכך היא מאחר ששכונות רבות בירושלים גבולות זו בזו – וככל הנראה כל שתי שכונות צמודות יאוחדו למרחב אחד. תושב מאה שערים, למשל, לא יוכל לערוך קניות בהר נוף.

על פי דיווח של גילי כהן, בדיונים הפנימיים הביעו שר הפנים אריה דרעי ושר הבריאות יעקב ליצמן התנגדות למהלך. לפי מקור המעורה בדיונים בנושא, דרעי התנגד לסגר על היישובים אלעד ומודיעין עילית, וגם סלד מהאפשרות להטיל הגבלות תנועה על שכונות חרדיות בירושלים. לדברי מקור נוסף, גם השר ליצמן התנגד בדיונים לאפשרות כזו. עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו כן מקדם הטלת סגר על ערים נוספות שבהן יש ריבוי הדבקות בנגיף.

מלשכת השר דרעי נמסר בתגובה: "מדובר בהדלפה מעוותת מתוך דיון שטרם הסתיים. כל החלטה על סגר תתקבל לאחר דיונים מקצועיים ומעמיקים. יצויין כי השר אריה דרעי תמך בסגר על העיר בני ברק וגם לגבי שאר הערים, ההחלטות יהיו מקצועיות וענייניות".

מלשכת השר ליצמן נמסר בתגובה: "הדברים אינם נכונים. כפי שפורסם בתקשורת ובאופן רשמי מפי השר ליצמן, הוא זה שביקש ודחף החלטה על סגר בבני ברק וביישובים נוספים. בסוף זו החלטת ראש הממשלה והמטה לביטחון לאומי, ובדיונים מעולם לא עיכב השר החלטה כזו. השר דרש להטיל סגר לכל מקום בו יש צורך וכל הדיווחים השגויים בנושא אינם נכונים".