הממשלה תאשר את המגבלות החדשות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה: משרד הבריאות מבהיר כי בהתאם לנוסח התקנות שצפוי להיות מאושר בממשלה היום, הסופרים והמכולות וכן משלוחי המזון יוכלו להישאר פתוחים עד מחר ב-18:00, כולל גם מאפית מצות

הממשלה תאשר היום (שלישי) את המגבלות החדשות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, לקראת ליל הסדר. השרים יאשרו בישיבה טלפונית את התקנות שעל חלקן הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרתו אמש. לפי התקנות, יתחיל סגר היום ב-16:00, לפיו אנשים לא יוכלו לצאת מהערים בהן הם מתגוררים, עד מוצאי שבת ב-20:00, אז יחזרו לתוקפן ההגבלות הרגילות.

לפני ליל הסדר יוחרפו ההגבלות, ויהיה אסור להתרחק יותר ממאה מטרים ממקום המגורים, ממחר ב-18:00 ועד יום חמישי ב-07:00, ייתכן שההגבלות יוחמרו בהדרגה כבר מ-14:00 בערב החג. משרד הבריאות הבהיר היום כי בהתאם לנוסח התקנות שצפוי להיות מאושר בממשלה היום, הסופרים והמכולות וכן משלוחי המזון יוכלו להישאר פתוחים עד מחר ב-18:00, כולל גם מאפיית מצות.

המסמך הסופי בנוגע לסגר במהלך חג הפסח שהובא הבוקר לאישור השרים, מחריג את תושבי ירושלים החרדיים, וקובע כלגבי חלק מהשכונות כי במהלך הסגר, תושביהן לא יוכלו לצאת מאזורים מסוימים – ולא רק מהעיר כולה. מדובר בשכונות הר נוף, גבעת שאול וקריית משה, בית וגן וגבעת מרדכי (אזור ב'), רמות ורמת שלמה (אזור ג') וסנהדריה, שמואל הנביא, בית ישראל, הבוכרים, מאה שערים, גאולה, זכרון משה, מקור ברוך, רוממה והשכונות הצפוניות (אזור ד'). ביתר האזורים יוכלו לנוע בחופשיות בתחום שיפוטה של העיר.

לפי המסמך, מיום שלישי (היום) בשעה 16:00 ועד למוצאי שבת ב-7:00 "לא יוכל אדם לצאת להצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים אלא ביישוב מגוריו למעט אם ביישוב מגוריו לא קיימים שירותים אלו ואז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו" – כך לפי המסמך שגובש ויועלה להצבעה בממשלה. עוד נכתב: "תקנה זו לא תחול על יישוב שמרבית תושביו אינם יהודיים".

ביום רביעי התקנות יגבילו אפילו עוד יותר את תנועת התושבים וייאסר על התושבים להימצא מחוץ לרדיוס של 100 מטרים מבתיהם. בשעות אלו "תיאסר גם הצטיידות במזון ביישובים שמרבית תושביהם יהודים". עוד נכתב: "יציאה ממקום מגורים, של יחיד או של אנשים הגרים באותו המקום, לזמן קצר ולמרחק של עד 100 מטרים ממקום המגורים תתאפשר בשטח ציבורי".

כזכור, ראש הממשלה נתניהו אמר אתמול כי "כל משפחה תסב לליל הסדר לבדה. תחגגו רק עם המשפחה המצומצמת, שנמצאת עכשיו אתכם בבית. מתוך אחריות עמוקה לשלום הציבור נחליט הערב בממשלה על הטלת סגר כללי ברחבי המדינה. ממחר (ג') ב-16:00 אחר הצהריים תישארו בערים וביישובים שלכם. התושבים בשכונות מסוימות בירושלים, שעליהן נחליט ונודיע, יישארו במרחב שיוגדר להם. הסגר הכללי יימשך עד יום שישי בשעה 07:00 בבוקר. אבל יש עוד הגבלה: ביום רביעי, לפני ליל הסדר, כל אחד ואחד נשאר בביתו משעה 18:00 בערב עד למחרת ב-07:00 בבוקר. אני יודע שיש פה הכבדה גדולה, אבל פשוט אין ברירה. אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות".