המשטרה פרסה מאות מחסומים ברחבי המדינה שיישארו עד מחר בבוקר וכל הנהגים נבדקים בקפידה. התנועה בין יישובים אסורה ומהשעה 15:00 גם הקניות בסופרמרקטים ייאסרו. במשטרה מזהירים מהפרת ההנחיות ומאיימים לרשום דוחות


כבישי ישראל הערב. צילום: חברת נתיבי ישראל

לאחר שהסגר נכנס לתוקפו אמש בשעה 19:00 (שלישי) ונאסרה התנועה בין יישובים, הכבישים הבין עירוניים ריקים. הסגר הכללי יסתיים ביום שישי ב-06:00 בבוקר, והתקנות יהיו בתוקף אך ורק ליישובים עם רוב יהודי. התחבורה הציבורית, שגם כך פועלת במתכונת מצומצמת מאוד, הפסיקה את עבודתה אמש כבר ב-20:00.

החל מהשעה 15:00 ועד למחרת בבוקר יוטל עוצר מלא, החנויות ייסגרו מוקדם ותיאסר התנועה גם בתוך היישובים. לשם אכיפת התקנות, שנועדו למניעת התפשטות נוספת של הנגיף במהלך החג, יתוגברו כוחות המשטרה ברחבי הארץ. אלפי שוטרים וכוחות מג"ב יוצבו בכבישים, עשרות מחסומים ייפרסו ברחבי הארץ ו-400 ניידות יפטרלו – כשבמשטרה מדגישים כי לא יהססו לרשום דוחות לכל מי שיפר את ההנחיות.

היועץ המשפטי של משרד הבריאות עו"ד אורי שוורץ הגיב על התקנות החדשות: "השעות שנקבעו בתקנות מאזנות בין שיקולים שונים וחשובים, כמו למשל הרצון להחמיר במגבלות ומצד שני לאפשר לאנשים להצטייד במזון. מטבע הדברים זה לא מדע מדויק. התוצאה הסופית טובה".


שעות לפני תחילת הסגר – תנועה ערה ועומסים בכבישים. צילום: נתיבי ישראל

כזכור, הממשלה אישרה בצהריים תקנות שעת חירום להגבלת הפעילות על מנת לצמצם את התפשטות נגיף הקורונה בישראל בתקופת חג הפסח. "בזמן חג הפסח עולה החשש לעלייה משמעותית בשיעורי ההדבקה והשפעותיה עלולות להיות רחוקות טווח", הסבירו. התקנות כוללות צמצום נוסף של היציאה למרחב הציבורי עד לאחר החג וכן הגבלה על מקומות העבודה.

על פי התקנות שאישרה הממשלה החל מעכשיו, (יום ג׳ 07.04.2020 בשעה 19:00) ועד יום ו' (10.4) בשעה 6:00, נאסר על אדם לצאת מהיישוב בו הוא גר אלא לשם הצטיידות במזון, בתרופות או במוצרים חיוניים, או לשם קבלת שירותים חיוניים, אלא אם לא ניתן לעשות זאת בישוב מגוריו. בירושלים תחום השיפוט הוא לפי הרובעים המפורטים בתקנות ובמפה המצורפת.

עוד נקבע כי עוד שעה (ה20:00) ועד יום א׳ (12.4) בשעה 8:00, יופסקו שירותי התחבורה הציבורית ובכלל זה טיסות נוסעים בינלאומיות. טיסות נוסעים בינלאומיות יוכלו לפעול רק באישור מראש של שרי התחבורה והפנים. תותר הפעלה של שירותי הסעה ייעודיים לעובדים בהתאם להנחיות, וכן של מוניות על פי ההנחיות ולצורך חיוני בלבד.

החל ממחר (יום ד׳ ה-08.04.2020) בשעה 15:00 ועד יום ה׳ (ה-09.04.2020) בשעה 7:00 תיאסר גם הצטיידות במזון. "הממשלה חוזרת ומזכירה כי האזרחים נדרשים לחגוג את חג הפסח בבתים בהם הם גרים", נמסר. הגבלות אלה לא יחולו ביישובים שמרבית תושביהם אינם יהודים. בניגוד להודעת משרד הבריאות, יציאה לסופר-מרקטים והמכולות תתאפשר עד מחר ב-15:00.

עוד יובהר כי ניתן יהיה להסיע ילדים בין הורים הגרים בבתים שונים. עוד הורחבו בתקנות סמכויות האכיפה של משטרת ישראל שיכללו מעתה גם סמכות למנוע יציאה של אדם או רכב מיישוב, וכן הסמכות לדרוש מכל אדם להזדהות ביציאתו מהיישוב ולעכבו באם נדרש על פי חוק.

מפת החסימות בכבישים הבינעירוניים

מהמשטרה נמסר כי "המאבק הלאומי לבלימת התפשטות נגיף הקורונה בישראל: בהתאם לתקנות המעודכנות לשעת חירום שיכנסו לתוקפן הערב ועפ"י החלטת הדרג המדיני, המשטרה תגביר את פעילות האכיפה והפיקוח ברחבי הארץ ותפעל לאכוף את התקנות למען שמירת בריאות הציבור".

במסגרת ההיערכות במבצע "אביב מוגן" אגף התנועה יפעל בצירים הבינעירוניים למימוש תכלית תקנות לשעת חירום. כאשר מיקוד הפעילות האופרטיבית יתבצע בפריסה ארצית של כ-45 מחסומים בצירים המרכזיים, שיצרו רצף של חסימות בין השטח העירוני לבינעירוני וזאת במטרה לאכוף את קיום התקנות וצו בריאות העם.

לצד המחסומים יפעלו מאות ניידות ושוטרים שיבצעו סריקות על כלל הצירים ברחבי הארץ תוך ביצוע מחסומים מדלגים, ויאתרו אזרחים שלא יפעלו עפ"י התקנות. אנו מדגישים בפני הציבור להימנע ממפגש מיותר עם השוטרים שלא בהתאם לתקנות על מנת שנוכל לשמור כולנו על בריאות כלל אזרחי מדינת ישראל.


כביש 4. צילום: חברת נתיבי ישראל


כביש איילון הערב. צילום חדשות JDN

מראות הסגר. צילום: יונתן זינדל, נתי שוחט – פלאש 90