ליל הסגר: ההנחיות החדשות, הכוללות עוצר כללי ברחבי הארץ, יימשכו עד מחר בבוקר והציבור נדרש להישאר בבתים או לכל היותר לצאת בטווח של עד 100 מטרים מהם. בנוסף לכך, עד יום שישי ב-6:00 עדיין יהיה אסור לצאת מיישובי המגורים

עוצר כללי נכנס לתוקף היום (רביעי) ברחבי הארץ, והוא יימשך לאורך ערב חג הפסח, עד מחר בשעה 7:00 בבוקר. האזרחים מתבקשים לחגוג את ליל הסדר בבתיהם במטרה למנוע גל הידבקות שני בנגיף הקורונה במהלך החג. כלל המרכולים ורשתות השיווק נסגרו וחל איסור לעזוב את מקום המגורים, למעט טווח של מאה מטרים לזמן קצר.

לשם אכיפת התקנות, המשטרה הציבה עשרות מחסומים נוספים ותמשיך בנוכחות מוגברת בימים הבאים במאמץ למנוע תנועה מיותרת בכבישים. 4,000-2,000 שוטרים יוצבו ברחבי הארץ כשלצדם כוחות מג"ב, כ-100 אופנועים יפטרלו בכבישים ותורגש נוכחות של כ-400 ניידות בצירי התנועה. הכוח המסיבי ביותר יוצב בבני ברק, שם ההגבלות יישארו בעינן וכוחות גלויים וסמויים ימשיכו בפעילותם.

לדברי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, אין מדובר בעוצר אלא "בהגבלות תנועה מאוד משמעותיות, כדי להגן על חיי האזרחים". בראיון ל'ווינט' אמר כי "הדבר המרכזי שאנחנו מנסים למנוע זה עריכת ליל הסדר או אירועים משותפים בליל הסדר. שילמנו את מחיר התחלואה הגבוהה אחרי סעודות פורים – שלא יחזור על עצמו הלילה", הסביר.

עוד הוסיף כי, "הכללים הם די ברורים, וסך הכל החל מהיום ב-15:00 בצהריים אף אדם לא אמור להימצא במרחק של מאה מטר מביתו, וזה יהיה כמובן רק בשטח פתוח. זה לא שאם השכן מתגורר בבניין אתה אמור לעבור לדירה שלו, זה גם לא חוקי". במענה לשאלה אם אזרחים רבים לא הגיעו למחוז חפצם טרם כניסת העוצר לתוקף, השיב ארדן: "קודם כל, אנחנו במדינה דמוקרטית, וחשוב לנו לשמור על עקרונות החוק והדמוקרטיה".

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן הגיע לצומת העוגן לפקח על עבודת המשטרה לקראת העוצר, ואמר: "תפקידנו להיות פה עבור הציבור – לשמור על הציבור. עם ישראל הפנים את מה שנכפה עלינו. אנחנו מתמודדים עם נגיף שלא ידענו כמותו. הסדר הזה יהיה אחרת, מודה לכם על העבודה הקשה וההתמודדות".

בתום העוצר, עד יום שישי בשעה 07:00 בבוקר, ישוב הסגר ותיאסר תנועה בין ערים בלבד. משרד הבריאות הבהיר כי מותר לצאת מהבית על מנת לסייע לאדם עם מגבלה רפואית או מצוקה. הסעה לעיר אחרת אינה מותרת כשלעצמה. ילדים להוריד גרושים יוכלו לעבור בין ההורים במהלך החג. החל משישי בבוקר יוחזרו ההגבלות שהיו הקיימות עד אתמול.

שירותי המשלוחים יישארו פעילים, ומוניות ייפעלו כרגיל ובהתאם להגבלות. אם תבקשו לנסוע לעיר אחרת בלי סיבה – האחריות היא על הנוסעים ולא על הנהג. רוב מקומות העבודה בשגרה לא פועלים בחג, אך משעה זו ועד יום שישי בשעה 6:00 בבוקר יפעלו רק מקומות חיוניים. מקומות עבודה במגזר הפרטי יוכלו להביא עד 15% מהעובדים רק לצורך עבודה דחופה וחיונית.

בתוך כך, מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב חתם על צו בריאות העם – המחייב חבישת מסיכה, אשר אוסר לשהות במקום שאינו מקום המגורים ללא כיסוי הפה והאף, וזאת באמצעות מסיכה המיועדת לכך או מסיכה ביתית בהתאם להנחיות משרד הבריאות. תחולת הצו – החל מיום ראשון בשעה 7:00 בבוקר. הוראות חבישת מסיכה לא יחולו על קטין מתחת לגיל 6, ומצבים חריגים נוספים שמפורטים באתר המשרד.

כזכור, הממשלה אישרה אתמול תקנות שעת חירום להגבלת הפעילות על מנת לצמצם את התפשטות נגיף הקורונה בישראל בתקופת חג הפסח. "בזמן חג הפסח עולה החשש לעלייה משמעותית בשיעורי ההדבקה והשפעותיה עלולות להיות רחוקות טווח", הסבירו. התקנות כוללות צמצום נוסף של היציאה למרחב הציבורי עד לאחר החג וכן הגבלה על מקומות העבודה.

על פי התקנות שאישרה הממשלה החל מאמש, (יום ג׳ 07.04.2020 בשעה 19:00) ועד יום ו' (10.4) בשעה 6:00, נאסר על אדם לצאת מהיישוב בו הוא גר אלא לשם הצטיידות במזון, בתרופות או במוצרים חיוניים, או לשם קבלת שירותים חיוניים, אלא אם לא ניתן לעשות זאת בישוב מגוריו. בירושלים תחום השיפוט הוא לפי הרובעים המפורטים בתקנות ובמפה המצורפת.

עוד נקבע כי מאמש (יום ה' 20:00) ועד יום א׳ (12.4) בשעה 8:00, יופסקו שירותי התחבורה הציבורית ובכלל זה טיסות נוסעים בינלאומיות. טיסות נוסעים בינלאומיות יוכלו לפעול רק באישור מראש של שרי התחבורה והפנים. תותר הפעלה של שירותי הסעה ייעודיים לעובדים בהתאם להנחיות, וכן של מוניות על פי ההנחיות ולצורך חיוני בלבד.

החל מהיום (יום ד׳ ה-08.04.2020) בשעה 15:00 ועד יום ה׳ (ה-09.04.2020) בשעה 7:00 תיאסר גם הצטיידות במזון. "הממשלה חוזרת ומזכירה כי האזרחים נדרשים לחגוג את חג הפסח בבתים בהם הם גרים", נמסר. הגבלות אלה לא יחולו ביישובים שמרבית תושביהם אינם יהודים. בניגוד להודעת משרד הבריאות, יציאה לסופר-מרקטים והמכולות תתאפשר עד מחר ב-15:00.

עוד יובהר כי ניתן יהיה להסיע ילדים בין הורים הגרים בבתים שונים. עוד הורחבו בתקנות סמכויות האכיפה של משטרת ישראל שיכללו מעתה גם סמכות למנוע יציאה של אדם או רכב מיישוב, וכן הסמכות לדרוש מכל אדם להזדהות ביציאתו מהיישוב ולעכבו באם נדרש על פי חוק.

מפת החסימות בכבישים הבינעירוניים

מהמשטרה נמסר כי "המאבק הלאומי לבלימת התפשטות נגיף הקורונה בישראל: בהתאם לתקנות המעודכנות לשעת חירום שיכנסו לתוקפן הערב ועפ"י החלטת הדרג המדיני, המשטרה תגביר את פעילות האכיפה והפיקוח ברחבי הארץ ותפעל לאכוף את התקנות למען שמירת בריאות הציבור".

במסגרת ההיערכות במבצע "אביב מוגן" אגף התנועה יפעל בצירים הבינעירוניים למימוש תכלית תקנות לשעת חירום. כאשר מיקוד הפעילות האופרטיבית יתבצע בפריסה ארצית של כ-45 מחסומים בצירים המרכזיים, שיצרו רצף של חסימות בין השטח העירוני לבינעירוני וזאת במטרה לאכוף את קיום התקנות וצו בריאות העם.

לצד המחסומים יפעלו מאות ניידות ושוטרים שיבצעו סריקות על כלל הצירים ברחבי הארץ תוך ביצוע מחסומים מדלגים, ויאתרו אזרחים שלא יפעלו עפ"י התקנות. אנו מדגישים בפני הציבור להימנע ממפגש מיותר עם השוטרים שלא בהתאם לתקנות על מנת שנוכל לשמור כולנו על בריאות כלל אזרחי מדינת ישראל.