המשנה למנכ"ל משרד הבריאות תוקף בחריפות את מנכ"ל הדסה על שהורה לערוך בדיקות קורונה לאנשי בית החולים: "למה עושים בדיקות לאנשים לא רלוונטיים? הרי זה בא על חשבון חולים. רוטשטיין נלחם נגד המדינה על אותם משאבים"

‏בהמשך לעימות המתוקשר בין המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, ובין מנכ"ל ביה"ח הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, פרופ' גרוטו מתח ביקורת חריפה על בדיקות הקורונה שביה"ח הדסה מבצע עבור מפעלים שבהם עובדים צעירים ובריאים וכינה אותה "בגדיה" – כך דווח ב'חדשות 12'. יצוין שהבדיקות האלה שמבוצעות בהדסה לא נעשות לאנשים חולים, אלא לעובדים בריאים ללא קריטריון שמצדיק זאת.

במהלך דיון שעסק בנושא, אמר פרופ' איתמר גרוטו: "במצב של משאב שנמצא בחסר, אז למה עושים בדיקות לאנשים לא רלוונטיים? הרי זה בא על חשבון חולים. אם להדסה יש קיבולת לעוד בדיקות אז תנו אותה לחולים לפי רמת סיכון ולא לפי גודל הכיס. לא ייתכן שעובדים בריאים יקבלו קדימות על פני קשישים וחולים. לא ברור לי איך פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה, בכלל משיג את הבדיקות האלה. אנחנו מנהלים את כל הרכש באופן מרכזי, ורוטשטיין נלחם נגד המדינה על אותם משאבים. לדעתי מדובר בפעילות הגובלת בבגידה במולדת, אין לי דרך אחרת לתאר את זה".

בראיון ל'חדשות 13' התנסח גרוטו באופן דומה וטען כי את הבדיקות לאבחון הנגיף יש לנהל כ"משאב לאומי". לדבריו, "גם רוטשטיין בעצמו מודע לכך שאנו נמצאים במלחמה". הוא נשאל בראיון אם תיאר את התנהלותו של רוטשטיין כבגידה, והשיב: "אני חושב שזה גובל בזה".

כשנשאל מדוע הוא משתמש במילה כה חריפה, אמר גרוטו: "תאר לך שמח"ט במלחמה היה מקבל הוראה לכבוש יעד מסוים והיה הולך וכובש יעד אחר ויורה עליו. ככה זה בצבא, אם זה היה קורה בצבא זה לא היה יכול לקרות. אבל במערכת שאנחנו מנהלים זה כן קורה וזה ממש חריג בעיניי".

מביה"ח הדסה נמסר בתגובה לדברים: "פרופ׳ גרוטו תוקף את הדסה ואת מנהלה בשל החלטות נכונות ומוצדקות שקיבלו ושימשו לאורך כל המלחמה בקורונה כחלוץ לפני המחנה תוך שהם מראים את הדרך הנכונה למשה״ב שאף שינה החלטותיו לפי המתווה שהתווה פרופ׳ רוטשטיין". לטענתם, "כל טענות הסרק של פרופ גרוטו דינם להתברר בפורומים המתאימים בחמש אחר המלחמה".

עוד הוסיפו כי, "בעת הזאת כשצוותינו במלחמה של ממש להצלת חיים ועם ישראל בסגר וספון בביתו, כאשר למעלה ממליון אזרחים איבדו את מקום עבודתם והם מיואשים בביתם, לא הדסה ולא פרופ׳ רוטשטיין יצאו למלחמה או בניגוח נגד יועצי הנהגת המדינה, אלא ימשיכו בלהתוות את הדרך הנכונה לשמור על האוכלוסיה לשמור על קשישי המדינה בביצוע סיקורים וניקוי הצוות המטפל בהם, וימשיכו להוכיח כיצד צריכה המדינה לצאת מהמשבר תוך הפעלת המשק עפ נתונים שנאספו ולא עס ניחושים, ולשמור שהמדינה לא תתרסק כלכלית. הדסה הוכיחה עצמה גם בעת הזאת כגוף רציני, אחראי הפועל עפ שכל ישר".

בתוך כך, במרכז הרפואי הדסה עדכנו כי אחות שתגברה 2 משמרות בתינוקיה בהר הצופים נמצאה חיובית בסקירה השניה לקורונה, האחות נבדקה בראשונה ב-30/3 והיתה שלילית. בבדיקה שניה ב-6/4 נמצאה חיובית. חקירה אפידמיולוגית לא העלתה את מקור ההדבקה. מיד לאחר הגילוי בוצעו בדיקות לצוות התינוקיה וכולם נמצאו שליליים עד כה. כל מגעיה של האחות בשתי המשמרות בהן עבדה נסקרו והאמהות הרלוונטיות והתינוקות נכנסו לבידוד.

בבית החולים אומרים כי "אירוע זה מעיד על החשיבות בביצוע בדיקות הסיקור ולא פחות מזה, מדגיש פרופ׳ רוטשטיין מנכ״ל הדסה, על חשיבות ההקפדה על מניעת הדבקות כפי שהיא באה לידי ביטוי בהוראות משרד הבריאות ובהתחייבות לשמירה על כך, עליה חתום כל איש צוות בהדסה".

"הנהלת הדסה מבקשת מהיולדות שלא להיפגע באם הן מתבקשות לעבור בדיקת מטוש, במיוחד לאלה שאינן חשות בטוב בימים האחרונים. הצוות גם מעודד בעת הזאת את היולדות לשהות בביות מלא כשהתינוקות עם האמהות כל העת. הנהלת הדסה מתנצלת לפני משפחות היולדות על כי מטעמי בטיחות היולדות והילודים, נמנעים מהם ביקורים בעת הזאת", לשון ההודעה.