דיווחים: לפי האסטרטגיה המסתמנת, בה ידונו השרים בחול המועד, לאחר פסח יינתן אישור לחידוש העבודה בהדרגה, תלמידי החינוך המיוחד יהיו הראשונים שישובו, בתי הכנסת יישארו סגורים בתחילה - וגם התקהלויות ייאסרו לפחות עד חודש אלול

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לכנס בחול המועד ועדה שתבחן תכנית להחזרת המשק לשגרה בהדרגתיות – כך דווח ב'וואלה'. הצעדים הראשונים שיהיו על הפרק, כך מסתמן, הם הגדלת היקפי העבודה במקומות עבודה חיוניים כמו מפעלים ופתיחת חנויות רחוב ומרכזים מסחריים, תוך הגבלה דיפרנציאלית של גיל ומקום לפי רמת התחלואה. טיסות, בתי כנסת, מסעדות ובתי קפה אינם על הפרק בשלב הזה.

ב'ווינט' דווח מפי בכירים בממשלה שאחרי חג הפסח ישראל תתחיל "לשחרר" את המשק. לדבריהם, מקומות עבודה יתחיל לפעול בצורה מדורגת, תוך שמירה על כללי זהירות. הקניונים יהיו בשלב הראשון סגורים, וכך גם בתי הקפה, המסעדות. התקהלויות, כולל בבתי כנסת, ייאסרו לפי ההערכה מתחילת "שחרור" המשק ועד חודש ספטמבר (חודש אלול).

על פי הדיווח, הבכירים אמרו כי בהמשך ייפתחו הקניונים, אך כנראה ללא רשתות מזון. החנויות לא ייפתחו בשלב הראשון אלא גם כן בהדרגה, עם כללים שיחייבו אותם. מערך הטיסות מישראל ואליה לא צפוי לשוב למתכונת מלאה לפני ספטמבר. בד בבד, עם החזרת הסקטור הראשון לשגרה תיבחן חזרה הדרגתית של טיסות ליעדים חשובים כדי לאפשר ייצוא ומסחר.

באשר למשרד החינוך ומוסדות הלימוד, משרד החינוך ומשרד הבריאות כבר סיכמו בשבוע שעבר על חזרה ללימודים של כ-50 אלף מתלמידי החינוך המיוחד. עדיין יש התלבטות אם הבאים אחריהם לשוב יהיו ילדי הגנים, שיחזרו במשמרות כדי לאפשר להורים לצאת לעבוד. בכל מקרה, ימשיך להיות דגש על חינוך מרחוק ובמשרד הבריאות מתנגדים בינתיים לפתיחת בתי הספר מיד אחרי החג.

במקביל תגדל בקצב איטי תנועת התחבורה הציבורית, אך גם הנסיעה בה תיעשה לפי הנחיות משרד הבריאות. כמה קווי אוטובוס יתווספו, אולם בכל קו תותר נסיעה של עד 20 בני אדם. לפי הבכירים שצוטטו בכתבתו של איתמר אייכנר, במשך השנה הקרובה הצעדים צריכים להתבצע בצורה מאוד זהירה ותיתכן אף חזרה לאחור במקרה של התפרצות חוזרת.

"המטרה היא להתחיל לתת הקלות מן הסגר, גם מבחינת הגדלת כמות הכוח העובד במפעלים ובמקומות החיוניים ולאפשר פתיחת חנויות", צוטט אחד השרים ב'וואלה'. "בהתחלה מדברים על פתיחת חנויות רחוב ומרכזים מסחריים פתוחים, כאשר תהיה הגבלה על כמות האנשים שיכולים להיות בחנויות, וחובת לבישת כפפות ומסכות, והתכנית יכולה להיות גם דיפרנציאלית מבחינת הגיל ודיפרנציאלית מבחינה גיאוגרפית".

השר הסביר כי לא ניתן יהיה לאפשר את פתיחת העסקים במוקדי תחלואה בשלב הראשון. "מקומות בעייתיים שבהם יש רמת תחלואה גבוהה כמו בני ברק וירושלים, ויישובים שבהם יש סכנת הדבקה גבוהה יותר, לא תותר בהם פתיחת חנויות וגם תהיה הגבלת גיל מסוים. אלו שתי ההגבלות שייבחנו". עוד הוסיף כי, "לגבי טיסות ובתי כנסת – זה עוד חזון למועד, ולא רלוונטי, אנחנו מדברים על פתיחה מדורגת".