צילום: יוסי זמיר / פלאש 90.

המחדל בנתב"ג: האחריות על החוזרים מחו"ל הועברה למשרד הביטחון

בשיחה בהשתתפות נתניהו, השר בנט, ראש המל"ל ומנכ"ל משרד הבריאות, הוחלט כי מעתה משרד הביטחון יהיה אחראי על ניהול חזרתם של אזרחים הנוחתים בנתב"ג. כלל החוזרים מחו"ל יועברו לבידוד במלוניות למשך 14 יום, ההחלטה תאושר בממשלה

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

 • כ"ק אדמו"ר מרמחסטריווקא: מצווה לעזור להם!

  תוכן מקודם

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה הלילה להעביר את האחריות הכוללת לניהול סוגיית החוזרים מחו"ל למשרד הביטחון. זאת, לאחר שטיסות מכמה יעדים שונים מסביב לעולם נחתו אמש בנתב"ג ללא העברת הנוסעים לבידוד – ללא בדיקות וללא תשאול – בזמן שהמדינה נתונה תחת סגר בצל החשש מהתפשטות הנגיף. בשעות הקרובות יועברו לאישור השרים תקנות לשעת חירום אשר יאפשרו את מימוש ההחלטה.

בין הנוכחים בשיחה שקיים ראש הממשלה, שר הביטחון נפתלי בנט, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', שר הפנים אריה דרעי, ראש המל"ל מאיר בן שבת, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב ועוד. מלשכת בנט נמסר כי "בהתאם, ייקח משרד הביטחון את האחריות לפרויקט החל מרגע זה. עוד הוחלט, כי כלל החוזרים מחו"ל יועברו לבידוד במלוניות למשך 14 יום".

ממשרד התחבורה נמסר כי בהתייעצות ממשלתית דחופה שיזם שר התחבורה הוחלט על פתיחה מיידית מחודשת של שערי המדינה לישראלים שחוזרים הביתה. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אמר כי "מדינת ישראל לא תסגור את שעריה בפני ישראלים השבים הביתה. אני מודה לראש הממשלה על קבלת ההחלטה הערכית הנכונה. כל ישראל ערבים זה לזה הוא ערך יסוד בסיסי במדינת ישראל".

מוקדם יותר הורה נתניהו להפסיק את הטיסות הנכנסות לישראל. הודעתו הגיעה לאחר שעשרות נוסעים בטיסה מניו יורק שהגיעו לארץ היום, לא הועברו לבידוד, אלא נסעו במוניות ליעדים בארץ, בלי פיקוח או בקרה. בשבוע האחרון התפזרו כך נוסעים שהגיעו בשבע טיסות מניו יורק. רק מי שהצהירו שאין להם מקום מתאים לשהות בבידוד, נלקחו למלונית. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו האשימו את היועץ המשפטי לממשלה שלא איפשר בידוד במלוניות לשבים מחו"ל.

מטעם היועץ המשפטי לממשלה נמסר בתגובה כי "בהמשך לפרסומים הערב, הרינו להבהיר: היועץ המשפטי לממשלה לא עיכב ולא מנע מהממשלה לפעול על-פי הצרכים, כפי שהוצגו, בנוגע לבידודם של מי ששבו לארץ מחו"ל. מדובר בתדרוך שקרי וכוזב".

"ביום 2.4.2020 אישרה הממשלה תיקון לתקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש) (בידוד במקום לבידוד מטעם המדינה) התש"ף-2020, שמסמיך את משרד הבריאות להורות על כך שכל אדם הנוחת בישראל ייכנס לבידוד במלונית למשך 14 ימים, כולל בכפייה, אלא אם הוכיח לשביעות רצונו של נציג משרד הבריאות בשדה התעופה כי יש באפשרותו להיות בבידוד ביתי".

"זהו כלי משמעותי ואפקטיבי אותו ביקשה הממשלה ואושר משפטית ע״י היועץ המשפטי לממשלה, כדי להתמודד עם התפשטות נגיף הקורונה מאת אלו המגיעים לארץ מחו״ל. מובן כי לשם הבטחת האפקטיביות של כלי זה נדרש יישומו באופן קפדני על ידי הגורמים המבצעים בשטח. יש לוודא כי הדברים אכן מבוצעים, כנדרש על פי התקש״ח".

"מתברר כי היום בשבת, ביקש משרד הבריאות לראשונה להקשיח עוד יותר את המנגנון שיחול על אלו החוזרים לארץ, כדי להבטיח באופן מלא את חובת הבידוד. היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו פועלים יחד עם גורמי המקצוע והדרג המדיני כדי למצוא הסדר מתאים שיעמוד בדרישות הדין. כל פרסום ביחס לעמדה המשפטית הסופית ביחס להסדר המתוקן, שהתבקש כאמור לראשונה רק היום, הינו חסר בסיס", לשון תגובת מנדלבליט.

2 תגובות

אחכ יגידו שהחרדים בבני ברק מפיצים

מחללי שבת

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן