הממשל הבריטי ומומחי הרפואה בממלכה פרסמו הנחיות ברורות; רבני הקהילה אף הם יצאו בפסיקות וקריאות חריפות. אך ימי חול המועד של מגיפת הקורונה בפארקים המוריקים של השכונה החרדית 'סטמפורד-היל' בלונדון מלאים במשפחות חסידיות. הארגונים חסרי אונים

שלום פרוינד בדיווח מיוחד ל'חדשות JDN' מלונדון

למרות דעת תורה והוראות חריפות מצד הרבנים החשובים ביותר של הקהילה החרדית בשכונת סטמפורד-היל בלונדון וחרף הנחיות מצד הרשויות בממלכה הבריטית, ימי חול המועד בפארקים השכונתיים מלאים במשפחות חסידיות כאילו מגיפת הקורונה שייכת בכלל לפלנטה אחרת.

בשעה שהעולם כולו מתמודד עם אחד המשברים הקשים שידעה האנושות מזה למעלה ממאה שנים, ווירוס הקורונה תוקף מדינות רבות ברחבי תבל ומכה ללא רחם בייחוד בארצות המערב – בארה"ב ואירופה. הווירוס הקטלני אינו פוסח על אף גזע, דת עדה או גיל ולמגינת הלב, גם אנ"ש הקהילה החרדית בכל קצווי תבל נופלת כפרי בשל לידי המשחית הרע הזה ובימים האחרונים אנו עדים לגל מוות נוראי ומחריד שקוטף את טובי ויקירי העדה ולא רק זקנים חכמים ונבונים אלא אף אברכים ונשים צעירים שמותירים אחריהם שובל ארוך ומצמרר של יתומים רכים שלא התאפשר להם אפילו הזכות המינימלית להיפרד וללוות כראוי את יקיריהם שהלכו לעולמם.

מאה אחוז של הפוסקים וגדולי ההוראה בכל הקהילות היהודיות בעולם, כולל רבני הקהילה החרדית בשכונת סטמפורד-היל, רב העיר ופוסקי הקהילה כולם כאחד הורו לסגור את כל בתי המדרש, הישיבות, תלמודי התורה, מקוואות ובתי הספר. כמו כן, רובם אף הוציאו צו שעה חד משמעי שלא להתגודד בחוצות ולא לצאת מהבתים, לא לבקר את ההורים ולא להתארח אצלם בארוחות החג וחלק מהם אף הזהירו לבל יערכו מניינים מאולתרים מחוץ לבית (שלא לדבר שבתוך הבתים נאסר לחלוטין).

אחד מהם הוא הגאון הרב יוסף פדווא שליט"א, אחיו של הגאון הגדול רבה של העיר לונדון, שפרסם הוראה ברבים ובה נכתב כדלהלן: "דעת תורה. וחי בהם ולא שימות בהם הננו בזה לחוות דעתינו דעת תורה שעד למודעה הבא אסור להתפלל בציבור באיזה אופן שהוא אפילו בחוץ ואף במרחק רב וכל העובר על זה הרי הוא אחראי להתפשטות המגיפה רח"ל וכן הוא דעת הגדולים בארץ ישראל ובאמריקה ונא לתפילה ובקשה להשי"ת שיסיר המגיפה ושנזכה לגאולה השלמה והשומע ישכון בטח, אכי"ר יום ו' חודש ניסן, שנת תש"פ יוסף פדווא רב דביהמ"ד חשב האפוד וחבר בד"ץ דהתאקה"ח לונדון יצ"ו".

יש לציין לשבח את ארגוני ההצלה ו'החברים' המקומיים שפעלו רבות בתחום הפצת המידע על מנת להזהיר וליידע את הציבור ברחבי הקהילה החרדית בלונדון רבתי אודות הסכנה הגדולה הטמונה בווירוס הקורונה. ואכן, חלק גדול מהציבור בשכונה מקפיד לשמור ולציית על הוראות מרנן ורבנן במקביל להנחיות והאזהרות של הרשויות ומומחי הרפואה בממלכה. רוב הציבור נותר בבית ואף עורך את התפילות בחצרות הפרטיות של הבתים.

בד בבד, על אף ההזדהות וההבנה מול הקושי של להסתגר עם הילדים בבית תקופה כה ארוכה, חייבים לזכור כי מקורות רפואיים בינלאומיים מבהירים שבמיוחד ילדים למרות שבהם הווירוס לא מהווה סכנה מוחשית והם יכולים להיראות לכאורה בריאים ושלמים, הם עדיין מקור האיום שמעביר את הנגיף למבוגרים.

אומנם, ראש הממשלה בוריס ג'ונסון שחלה בעצמו בנגיף וכבר שוחרר אמש מבית החולים, אמר בהנחיותיו המתוקשרות כי הוא לא יסגור את הפארקים על מנת לאפשר לאנשים לעשות פעילות ספורטיבית קצרה פעם ביום. הוא הדגיש כי היציאה מהמרחב הפרטי היא אך ורק לצרכים חיוניים בלבד ולריצת ספורט בפארק פעם ביום בלבד כאשר שומרים על מרחק של כמה מטרים. אולם הוא בוודאי שלא התכוון לבילויים משפחתיים עם ילדים וישיבה קבוצתית לשם התרעננות.

עם פרסום הכתבה, פנינו לכמה גורמים בארגוני הקהילה בשכונה החרדית סטמפורד-היל בלונדון שהגיבו במורת רוח ואמרו: "עשינו כל דבר אפשרי כדי להרתיע את הציבור וליידע אותו אודות הסכנה. הפצנו שלטי פרסום ואזהרה שנשלחו בכל הבתים בקהילה, יצאנו עם כרוזים מעל גבי רכבים ברחבי השכונה. השמענו את דברי גדולי הרבנים בעיר כל אחד בקולו הוא. לצערנו יותר מזה לא ניתן לעשות, אנחנו לא יכולים לעשות כלום במרחב".