במוקד הדיון המשותף הראשון של ועדת השרים, שאמורה לעסוקה בהתמודדות עם משבר הקורונה והשלכותיו, סקר ראש המל"ל את מגמות התחלואה וכיווני הפעולה המתוכננים בנושא. צפו: שר האוצר כץ ושר הכלכלה פרץ נצפו מתווכחים בתום הדיון


דברי נתניהו בפתח הישיבה. צילום: רועי אברהם/לע"מ

"קבינט הקורונה" של הממשלה ה-35, או בשמו הרשמי ועדת השרים לעניין ההתמודדות עם משבר הקורונה והשלכותיו, התכנס היום (רביעי) לראשונה, לצורך דיון שעיקרו סקירה של ראש המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) מאיר בן שבת שנתן סקירת עומק על המדיניות, כולל דברים שלדעתו עוד צריכים לעשות כמו מערך ניטור חולים וכן התייחס לנושא התעופה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הישיבה: "שלום לכם, זהו המפגש הראשון, הישיבה הראשונה של קבינט הקורונה. אנחנו נקבל סקירה קודם כל על מצב התחלואה, המגמות בארץ ובעולם, פעולות מרכזיות שעשינו וכיווני הפעולה המתוכננים. אחר כך ניגש מיד לטפל בתוכנית לחלוקת הסיוע בסך 14 מיליארד שקלים. אז אנחנו ניגשים ישר לעבודה".


כץ לפרץ: "אתה יכול להיות פרטנר שווה". צילום: מתוך הטוויטר של ישראל פריי

ב'ווינט' דווח כי ראש הממשלה נתניהו ביקש במהלך הדיון להוסיף עוד חצי מיליארד שקל עבור תמריצים למעסיקים שכבר החזירו עובדים בשלב מוקדם יותר ולמעסיקים שלא הוציאו בכלל לחל"ת. חברי הקבינט הביעו תמיכה גורפת במודל הסיוע למשק של 14 מיליארד שקל שיזם שר האוצר ישראל כץ, והוחלט להביא את תזכיר חוק הסיוע של השר לאישור הממשלה ביום ראשון ולהביאו להצבעה בכנסת ביום שני.

שר הכלכלה עמיר פרץ הביע הסתייגות מהתוכנית של כץ והציע את המודל הגרמני, אך הצעתו נדחתה. לפי הצעתו של כץ, שר הכלכלה פרץ ישתתף בקביעת הקריטריונים להקצאת 500 מיליון השקלים של תוכניות הסיוע למעסיקים. ביציאה מהדיון כץ ופרץ המשיכו להתווכח ביניהם, ושר האוצר נשמע אומר לפרץ: "תבין, אתה יכול להיות פרטנר שווה, יש יותר זמן לדבר הזה, לא צריך להיות ביומיים".

"כל מי שמכיר אותי יודע שחשוב לי לשמוע את כל העמדות בחדר ואני מבקש וגם דורש שתשמיעו את עמדתכם. גם שמתווכחים זה מלבן את הסוגיות החשובות לציבור", אמר נתניהו בדיון לפי ציטוט שפרסם איתמר אייכנר. ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון גנץ אמר שצריך להגיד מילה טובה למדיניות שהונהגה עד כה בנושא ההתמודדות עם הקורונה, והוסיף כי רואים שישראל במצב טוב ביחס לעולם.

נתניהו על הקורונה: "אתמול היו כ-40 מקרים חדשים, לא יודע אם זה חד פעמי"

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הביא הביום ראשון לאישור הממשלה החלטה על הקמת ועדת שרים לעניין ההתמודדות עם משבר הקורונה והשלכותיו. ועדת השרים תשמש מסגרת תיאום עליונה בין כלל הגורמים הממשלתיים העוסקים בטיפול במשבר הקורונה, על מנת לטייב את פעולותיה של הממשלה בכל הנוגע להשלכות המשבר על התחום הבריאותי, החברתי והכלכלי.

ועדת השרים תרכז את אסטרטגיית היציאה של מדינת ישראל ממשבר הקורונה בהיבטים השונים, ובכלל זה מתן מענה בסוגיות של תעסוקה, תמיכה כלכלית למגזר העסקי, העצמאים והמגזר השלישי, הסרת חסמים ופעולות נוספות להתמודדות עם המיתון שאליו נקלע המשק הישראלי. היערכות לקראת התפרצות חוזרת של נגיף הקורונה, לרבות גיבוש תוכנית להתמודדות עם התפרצות זו, ככל שתהיה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו משמש כיו"ר הועדה, שר הבריאות יולי אדלשטיין הוא ממלא מקומו. עוד חברים: שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ, שר האוצר ישראל כץ, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, שר החוץ גבי אשכנזי, שר החינוך יואב גלנט, שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ, שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי, שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים איציק שמולי, שר הפנים אריה דרעי, השרה לשוויון חברתי מירב כהן, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב, שר התיירות אסף זמיר.

על פי החלטת הממשלנ, לוועדת השרים יוזמנו באופן קבוע גם ראש המל"ל מאיר בן שבת, מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ רונן פרץ, מנכ"ל משרד הבריאות (כיום משה בר סימן טוב, בהמשך פרופ' חזי לוי), מנכ"ל משרד האוצר (כיום שי באב"ד, בהמשך קרן טרנר) והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

החשש מגל שני: במערכת הבריאות מודאגים מהתפרצות נוספת בשבועות