אדלשטיין הערב. צילום: פלאש 90

אדלשטיין הודיע על שינוי המדיניות: "נבדוק גם מי שאין לו תסמינים" • צפו

שר הבריאות הודיע על שינוי מדיניות הבדיקות, וציין שאנשים ללא תסמינים יהיו זכאים לבדיקה, בין היתר במקרים בהם בן בית חלה או שהיו במגע קרוב עם חולה בביה"ס. "מעריכים שההתפרצות במוסדות החינוך היא סימפטום למשהו רחב יותר" • כל הפרטים

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, אמר היום (ראשון) במהלך הצהרה לתקשורת כי התפרצות הקורונה בתיכון הגמנסיה בירושלים מצביע על סימפטום רחב יותר שמתרחש בבתי ספר נוספים. "זה לא סוד שאירוע ההידבקות בבית הספר בירושלים מאד מדאיג אותנו. המספרים מדאיגים בשל עצמם, אבל בכל הישיבות שלנו המסקנה הא שזה סימפטום למשהו רחב יותר שקורה בעוד מספר בתי ספר".

עוד אמר אדלשטיין כי נשקלה האפשרות לסגור את כל בתי הספר בירושלים: "אנחנו במשרד הבריאות דחינו את האפשרות. ההחלטה שהתקבלה הייתה כמעט אחת לאחת עמדת משרד הבריאות. לא אסתיר שאנחנו ממשיכים לעקוב בדאגה ובעוד חצי שעה אני נפגש עם ראש עיריית ירושלים והצוות שלו על מנת לדון בפעילות נכונה בירושלים".

במהלך ההצהרה הציג אדלשטיין את המדיניות החדשה שקבע עם כניסתו לתפקיד שר הבריאות. בין היתר אמר כי המשרד רוצה להרחיב משמעותית את מספר הבדיקות והציב תנאים חדשים לקבלת הבדיקות:

1. אחד החידושים המשמעותיים ביותר הוא: בני בית של חולה מאומת, גם אם אין להם תסמינים, ייבדקו ביום אימות בן הבית ובדיקה נוספת לאחר 5 ימים.

אני מבקש להתעכב חצי דקה על החידוש הזה. עד עכשיו ביצענו בדיקות כאלו באופן נקודתי בירושלים סביב בתי הספר. מעכשיו נרחיב את הבדיקות גם ללא תסמינים לכל הארץ ולא רק לבתי ספר. זוהי בשורה חשובה!

2. אנשים ללא תסמינים שהיו במגע קרוב עם חולה מאומת בבתי הספר (באותה הכיתה, בהסעה משותפת ובמקרים מסוימים אף כלל בית הספר).

3. אנשים ללא תסמינים שהיו במגע קרוב עם חולה מאומת במסגרות דיור מוסדי (דיור מוגן, מחלקות סיעודיות, מסגרות רווחה המהוות בית לחיים וכיו"ב).

4. לפי שיקול דעת של הרופא המטפל (הסעיף הזה כשלעצמו פותח בצורה דרמטית את ביצוע הבדיקות).

5. כל האוכלוסיות המיוחדות בהתאם להנחיות של משרד הבריאות במקרים מיוחדים.

6. כל אדם עם תסמינים שהיה במגע קרוב עם חולה מאומת.
תסמינים הם: חום, שיעול, אובדן חוש טעם.
הגדרת מגע קרוב: פחות מ-2 מטר מרחק ובמשך זמן של 15 דקות לפחות.

7. כל אדם עם תסמינים של המחלה שהגיע לבית חולים.

עוד הוסיף כי "במהלך היום שמעתי טענות על כך שלא כל כל מי שביקש להיבדק אכן נבדק. אנחנו מטפלים גם בנושא זה ומחדירים לשטח את המדיניות שאנחנו מובילים כאן. נמשיך להיות בקשר עם קופות החולים כדי לוודא שמה שאנחנו מציגים כאן אכן יתממש בשטח. דיברנו ואנחנו מדברים עם קופות החולים העומדות, יחד עם מד"א, בחזית – ואני בטוח שהכל יבוא על מקומו בשלום". עם זאת, הוא הדגיש כי "*אני מבהיר – לא משנים את כללי הבידוד כתוצאה מבדיקות. תקופה של ארבעה עשר ימים ממועד החשיפה. בדיקה שלילית או שתי בדיקות שליליות ויותר לא משחררת מבידוד".

שר הבריאות ציין כי נשקלת האפשרות לנקיטת צעדים נוספים בירושלים: "אפגוש הערב את ראש העירייה ליאון בעניין זה", אמר. הוא קרא לכל מי שמגלה תסמינים או היה בקרבת חולה קורונה ללכת ולהיבדק. לדברי אדלשטיין אין כרגע שיתוף פעולה מספק מהציבור. "שום דבר לא יוכל להיעשות ללא שיתוף פעולה של כלל האוכלוסייה", אמר אדלשטיין. הוא ציין כי מהנתונים של מתוך יותר מ-2,800 בדיקות שבוצעו נמצאו 53 חולים חדשים בקורונה היום.

פרופ' סדצקי ציינה כי היום החלו בביצוע בדיקות סרולוגיות בקרב העובדים הזרים. היא הוסיפה: "אנחנו מתארגנים יחד עם הקופות לצורך בידוק האוכלוסיה הכללית. אנחנו רוצים לדעת האם היו סימפטומים ומתי התחילו להופיע נוגדנים, זו בדיקה שהיא חדשה בכל העולם ואנחנו מתחילים ליישם אותה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו