ראש הממשלה נזף בשרי הממשלה על החלטתם לפתוח את המשק מהר מדי: "כל אחד היפראקטיבי ורוצה לעשות בתחומו אבל יש לזה השלכות רוחב. יש תחרות מי יפתח יותר מהר וככל שאתה פותח מהר יותר גם עלולה להיות הדבקה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נזף בשרי הממשלה והורה להם לא לקבל באופן עצמאי החלטות על הקלות בהנחיות הנוגעות למשרדם – כך דווח הערב (חמישי) ב'חדשות 12'. הדבר קרה לאחר שמספר שרים הצהירו על הקלות צפויות, כדוגמת שרת התחבורה מירי רגב שהודיעה על פתיחת הרכבות בשבוע הבא, ושר החינוך יואב גלנט שאמר שלא צריך לסגור את בתי הספר לפני שהיה על כך דיון במל"ל.

על פי הדיווח של יאיר שרקי, ראש הממשלה נתניהו נזף היום בשרים ואמר להם בשיחות פרטיות את הדברים הבאים: "שרים מכריזים על החלטות באופן עצמאי. כל אחד היפראקטיבי ורוצה לעשות בתחומו אבל יש לזה השלכות רוחב. יש תחרות מי יפתח יותר מהר וככל שאתה פותח מהר יותר גם עלולה להיות הדבקה".

באותן השיחות ראש הממשלה גם אמר שאין סיבה בעיניו לחזור אחורה להנחיות קשות יותר, אבל הוא בוחן עצירה בהקלות ואפילו באופן יום-יומי. בעקבות הדברים שאמר ראש הממשלה פורסמה הנחיה מראש המל"ל בקבוצת הוואטסאפ לענייני קורונה של השרים ושבה חודד בפניהם כי "סיכומים הנוגעים למדיניות הכללית חייבים לקבל את הסכמת המל"ל וככל שיידרש גם את הסכמת ראש הממשלה".

כזכור, משרדי הבריאות והתחבורה הגיעו להסכמה על חידוש פעילות תנועת הרכבות במלואה החל מ-8 ביוני. זאת, בתום ישיבה בנושא שהתקיימה היום. אולם, ההחלטה הסופית אינה נמצאת בסמכותו של משרד התחבורה, אלא בסמכות של המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) – וזו טרם פרסמה את ההחלטה. זו צפויה להתקבל בצהריים, בתום דיון מכריע בנושא.

השרה מירי רגב אמרה כי "הציבור מייחל ומצפה לחזרת הרכבת שהפעלתה תסיר את הלחץ על מערכות האוטובוסים ותאפשר נגישות תחבורתית לאזרחי ישראל. אנו נעקוב ונוודא כי הציבור שומר על הכללים, תוך הקפדה על הריחוק החברתי, חבישת מסכות ומניעת כניסת נוסעים עם חום למתחם התחנות".

מטעם רגב נמסר כי כבר שלשום הגיעה למרכז השליטה של רכבת ישראל על מנת להנחות את הנהלת הרכבת להיערך להפעלה מלאה ביום שני ולוודא שהנהלת הרכבת פועלת על פי הנחיות משרד הבריאות ונערכת ליישום כללי הבטיחות בדגש על חבישת המסכות, חיטוי התחנות והקרונות ובדיקות החום לנוסעים. על ציבור נוסעי הרכבת לעקוב אחר הפרסומים בכלי התקשורת ובאתר הרכבת, כדי ללמוד על לוחות הזמנים העדכניים של קווי הרכבת.

ב'וואלה' דווח כי גם ברכבת ישראל כלל לא מכירים הנחיה או החלטה כזו. הפעולות שאותן ציין משרד התחבורה בהודעת השרה הן אלו שכבר הוצעו בעבר אך לא נמצאו כמספקות. חידוש תנועת הרכבות התעכב פעמיים. בתחילה הוא נדחה מ-17 במאי עד ל-1 ביוני, וביום ראשון שעבר נדחה שוב ל-8 ביוני. אם אכן הסיכום יאושר על ידי המל"ל, החידוש לא יעוכב בפעם השלישית.

ראש תחום חטיבת הבריאות במשרד הבריאות, רותי גרוס, אמרה השבוע בדיון בוועדת הכלכלה בכנסת שפתיחת הרכבת נדחתה מה-17 במאי ל-8 ביוני בגלל שלמשרד היו דרישות שהיה קשה לעמוד בהם, כמו שמירת מרחק ואכיפת שימוש במסכה בנסיעה. היו"ר מרגי שאל מה יקרה ב-8 ביוני וגרוס השיבה: "ביום חמישי יתקיים דיון עם המטה לביטחון לאומי (מל"ל) האם באמת הרכבת תיפתח. אם התחלואה תמשיך לעלות יצא שכרנו בהפסדנו".

עוד הוסיפה גרוס כי "לא נמצאו מחקרים מרובים לגבי הדבקה בתחבורה קרקעית, בניגוד לתחבורה אווירית. היו כמה מקרים בסין שבהם הייתה הדבקה אפילו ממרחק של 4.5 מטר וזה נשאר על משטחים. אחרי שבוצעו מחקרים מקצועיים נמצא שאף אחד מהנוסעים שלבשו מסיכות פנים לא נדבקו".

בהתייחס להחזרת הרכבת לפעילות אמר אסרף כי הוא סיכם זאת באופן אישי עם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, ב-17 במאי, אך באותו ערב קיבל המשרד הודעה דרך החדשות ששר הבריאות חזר בו. היו"ר מרגי אמר בתגובה כי אם משרד התחבורה לא יכין מתווה ברור לשמירה על בריאות הציבור יש לו חשש כבד שהרכבת לא תיפתח.