שופטי העליון דוחה על הסף את עתירת עיריית אלעד נגד הכרזת "אזור מוגבל" על העיר השפוט ובחר לצדד בגרסת המדינה. גורמים בעירייה: "מצער שלשיחות שהגיעו אחרי ההחלטה, בגץ קורא התייעצות - התעלם מהטענות לחוסר שוויון" • בפנים: ההחלטה המלאה

בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ דחה הערב על הסף את עתירת עיריית אלעד נגד הכרזת "אזור מוגבל" שהוטל עליה בשבוע שעבר. השופטים בחר לצדד בגרסת המדינה שטענה שהמהלך כן נעשה בשיתוף פעולה עם העירייה, ודחה את טענות העותרים להתנהלות סלקטיבית.

שופטי העליון עוזי פולגמן, ענת ברון ועופר גרוסקופף כתבו כי "אכן, מגבלות התנועה המוטלות על אזרחים מכוח ההכרזה על "אזור מוגבל" בהתאם לתקנות אזור מוגבל מהוות פגיעה קשה בחירויות הפרט, ולא ניתן להתייחס אליהן כעניין שבשגרה, אפילו בתקופה הלא שגרתית בה אנו מצויים".

עם זאת פסקו כי "לא מצאנו כי קיים בסיס לטענת העותרים כי החלטת הממשלה התקבלה משיקולים זרים או מפלים, ואף איננו סבורים כי קיים בסיס לטענה כי מדובר בהחלטה בלתי מידתית, באף אחד משלושת היבטיה של דרישת המידתיות. על פי הנמסר בתגובת המשיבים, התחלואה באלעד מפוזרת על פני מספר גדול של מקומות הדבקה, כאשר לגבי חלק מהחולים לא ידוע מקור ההדבקה".

"מצב דברים זה מקשה, להערכת גורמי המקצוע, על קטיעת שרשראות ההדבקה, ומחדד את הצורך לנקוט באמצעים נוספים על אלה הננקטים בכלל מדינת ישראל. על רקע הנתונים הללו, אף מובנת עמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות כי יש צורך בהטלת הגבלות על העיר אלעד כולה, ולא ניתן להסתפק בהטלתן על שכונות בודדות", לשון פסק הדין.

בעירייה סירבו הערב להגיב לעתירה אך גורמים המעורים בפרטים אמרו ל'חדשות JDN' כי "מצער שלשיחות שהגיעו אחרי ההחלטה, בגץ קורא התייעצות". עוד ציין הגורם כי בג"ץ מתעלם מהטענות להתנהלות שונה באלעד ביחס לערים אחרות.

ראש העיר אלעד ישראל פרוש אמר מוקדם יותר בראיון ל'קול ברמה' כי "אני מחפש את שר הבריאות והמנכ״ל מיום שישי. אני מקווה שהוא ימצא זמן בשבילנו. שר הבריאות אמר לפני שעה שהוא בקשר רציף עם ראשי הערים. נראה לי שאצלו אין את העיר אלעד במפה. אף אחד לא דיבר ולא מדבר איתנו".

לדבריו, "אני נשאר נאמן לעבודה שלי. יש מספרים של המל״ל שמעידים על מספרים נמוכים בהרבה ממה שפורסם. יש לי הרגשה שבגלל אגו לא מתקבלות החלטות אחרות. יש שעות לא נעימות ביציאה מהעיר. זה נתון קיים. אני מקווה שנעבור את הימים האלה כמה שיותר מהר".