הפרופסור חזי לוי אומר כי "צריכים להבין שאנחנו נמצאים עם הנגיף, עם המחלה - ונמשיך לחיות עם הקורונה. השאלה היא כיצד ניתן לנהל שגרת חיים שתוכל לתת לאזרחים את האפשרות לחיות, ותוכל לתת למדינה את היכולת לנהל את הכלכלה" • צפו


צפו: דברי מנכ"ל משרד הבריאות בראיון ל'כאן חדשות'

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, מזהיר בריאיון ל'כאן חדשות' כי "נגיע למאות רבות של מתים אם לא יקויימו דרישותינו". פרופסור לוי הוסיף כי משרד הבריאות שואף להגיע לכ-30 אלף בדיקות קורונה ביום. עוד ציין מנכ"ל משרד הבריאות כי הוא אינו חושב שצריך להטיל סגר כדי לבלום את התפשטות המחלה: "צריך לנסות למזער את ההדבקה בהתקהלויות. האיזון הוא בין המציאות של חיים עם קורונה לבין הצורך לנהל כלכלה בישראל".

לוי התייחס בראיון ל'חדשות 12' גם להחלטות של קבינט הקורונה. "התעורר דיון שהוא לגיטימי וחשוב במתח בין הצורך להמעיט את התחלואה ולשמור על בריאות הציבור לבין הצורך – לשמור על הכלכלה", סיפר. "אנחנו חיים בצל הקורונה ונמשיך לחיות עם הקורונה, לכן הוויכוח הזה הוא ויכוח לגיטימי, אני מניח שנמשיך לראות את הדיונים האלה בתקופה הקרובה".

פרופסור לוי התייחס גם לעלייה העקבית במספר החולים, וגם המספר החולים הקשים. "אנחנו ללא ספק רואים עלייה במספר החולים, אנחנו רואים בשבוע האחרון גם עליה במספר החולים המבוגרים, שתביא לצערי מן הסתם גם עליה במספר החולים הקשים, שתביא גם לעלייה במספר החולים המונשמים", אמר. "אנחנו צריכים לראות צעד אחד קדימה, אנחנו עושים ניהול סיכונים ברפואה מונעת – זה המצב כעת".

לוי ביקש להוריד גם כן את מפלס הלחץ ואמר כי למרות שקבינט הקורונה לא קיבל את כל ההמלצות של המשרד באשר להגבלות – אנחנו לא באיבוד שליטה: "ממשלת ישראל ומשרד הבריאות עושים כל יכולתם לשמור על בריאות הציבור ולמנוע תחלואה חדשה, ומצד שני לאשר חיים בשגרת קורונה". לדבריו, "צריכים להבין שאנחנו נמצאים עם הנגיף, עם המחלה – ונמשיך לחיות עם הקורונה. השאלה היא כיצד ניתן לנהל שגרת חיים שתוכל לתת לאזרחים את האפשרות לחיות, ותוכל לתת למדינה את היכולת לנהל את הכלכלה".

לוי הדגיש את חשיבות עטיית המסכה ושמירת המרחק. "לצערי, הנושא הזה לא נשמר כאן. יש התקהלויות רבות מעל המותר ללא שמירת מרחק וללא מסכה – והדבר הזה מגביר את מצב ההידבקות". עם זאת, הוסיף, "לא אסרנו בינתיים את הביקור של הנכדים אצל הסבים והסבתות". לבסוף, התייחס לעניין החתונות, ואמר: "בכל האמת, אנחנו רגישים לאירוע הנהדר שנקרא 'חתונה' ולרצון לחגוג אותו – אבל תראו מה קורה היום בחתונות. יש הרבה יותר מעל 250 מוזמנים. אנשים יושבים ללא מסכות, אנשים רוקדים ומתחככים וזה מעורר הדבקה. אז בואו נציית להוראות".