Olivier Fitoussi/Flash90

אדלשטיין: "הצעדים של היום – תקווה שלא נצטרך סגר בעוד שבוע או שבועיים"

שר הבריאות הודיע: "החלטתי למנות מנהל למערכה נגד המגפה הקורונה, שיתכלל את הבדיקות, קטיעת ההדבקות ויתר הפעולות". עוד הוסיף: "חלק בלתי נפרד מהחלטת הממשלה הוא מתן סיוע לעסקים שייפגעו". הזהיר: "נערכים לגל קשה יותר בחורף" • צפו

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס הערב (ראשון) להגבלות החדשות שהטילה הממשלה ואמר כי "היום היתה ישיבת ממשלה קשה, בסופה קיבלנו החלטה. לכל סעיף וסעיף בהחלטה יש השפעה על חייהם של אזרחים רבים, על פרנסתם, על שעות הפנאי שלהם ועל אורח חייהם. אין להקל בכך ראש. ואכן, חלק בלתי נפרד מהחלטת הממשלה הוא מתן סיוע לעסקים שייפגעו, ואני שמח שראש הממשלה הנחה את שר האוצר להציג תכנית מעשית תוך 48 שעות".

"לצד זאת, כל סעיף וסעיף יכול גם לתרום לשיפור מצב התחלואה. המשוואה פשוטה: ירידה בתחלואה = חיזוק המשק; עליה בתחלואה = נזק ממשי למשק. כדי להציל חיים, וכדי להציל את המשק, אנחנו חייבים לשטח את העקומה. מצב המשק והמצב הבריאותי תלויים זה בזה. ואנחנו חיים באיזון בין שניהם. צריך להבין – הצעדים הלא פשוטים שהממשלה עשתה היום נותנים תקווה. ומציין – רק תקווה, שבעוד שבוע או שבועיים לא נצטרך להכריז על סגר למשך תקופה ארוכה. אין איש שרוצה בכך".

"המאבק בנגיף הקורונה הוא מאבק סבוך, קשה ומורכב – מול מגיפה שלא תמיד יודעים לצפות את התנהגותה. אויב חמקמק שיודע להסתתר היטב. התחושה שמלווה את העולם כולו היא תחושת אי הוודאות שיוצרת תסכול רב. אל מול המגפה הזאת – אנחנו מקבלים את ההחלטות בכובד ראש, לאחר דיונים מעמיקים, באופן שיאפשר לנו התנהלות דינאמית.ממש כמו מפקד בשדה הקרב".

"הטיפול בקורונה הוא כתף לצד כתף של הממשלה ושל הציבור. רק ביחד ננצח את המגפה. אז מה אנחנו עושים? ראשית, החלטתי למנות מנהל מיוחד למערכה נגד מגפת הקורונה. בזמן הקרוב ביותר אודיע על בחירתי. תפקידו יהיה לתכלל את הנושא, החל ממערך הבדיקות, דרך קטיעת שרשרת ההדבקה ויתר הפעולות הקשורות לנגיף".

"בנוסף לכך, אני מבקש להתנצל בפני אזרחים רבים שלא קיבלו מענה בימים האחרונים. אני רוצה להודיע על תגבור משמעותי של כוח אדם במוקדים הטלפונים של משרד הבריאות. זאת, על מנת לתת מענה לאלפי אלו שנמצאים בבידוד בשל האיכון הטלפוני. בהמשך השבוע פיקוד העורף יתגבר במאות חיילים נוספים את המוקד ומשך ההמתנה יתקצר בצורה משמעותית מאוד.אנחנו מתגברים כל הזמן גם את מערך החקירות האפדמיולוגיות כדי לקצר את שרשראות ההדבקה".

"לתגבור זה נוסף כלי עזר חשוב שפותח על ידי מערך המחשוב שלנו. מדובר במערכת חכמה עם בינה מלאכותית שמסוגלת להתחקות אחר כל שרשראות ההדבקה שנחקרו, ולהראות בלחיצת כפתור את כל שרשראות ההדבקה וכמה דורות היו לאותה שרשרת הדבקה. המערכת נכנסת לפעולה בימים אלו ותסייע אף היא בקטיעת שרשרת ההדבקה". לסיום אמר כי "אנחנו לומדים את המגפה, אנחנו נערכים גם לגל נוסף, קשה יותר, בחורף. אבל ביחד – ננצח".

כזכור, הממשלה החליטה היום פה אחד כי התפילות בבתי הכנסת יוגבלו להשתתפות של עד 19 איש. התכנסויות והתקהלויות אחרות יגבלו לעד 20 משתתפים, במרחק של 2 מטר בין אחד לשני תוך חבישת מסיכות. ההחלטות דורשות רק חתימה של מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי על צו בעניין, "משרד הבריאות יעדכן בשעת הכניסה לתוקף של ההחלטות", נמסר.

עוד הוחלט להגביל את הנוסעים באוטובוס לעד 20 איש, והממשלה מסמיכה את שרת התחבורה לקבוע מספר אחר בהסכמת שר הבריאות והמל"ל – ההחלטה נכנסה לתוקף מיידית. בית הספר של הקיץ, קייטנות ופעילויות נוער: תתאפשר רק לגילאי גן עד כיתות ד'. "הממשלה מסמיכה את מנכ"ל משרד הבריאות לקבל החלטה בעניין פעילויות חינוכיות לגילאי ה׳ ומעלה בהתייעצות עם השר להשכלה גבוהה", נמסר.

הגבלות נוספות שהוחלטו בממשלה וכפופות לאישור ועדה בכנסת: סגירת אולמות, מסעדות: הגבלה של עד 20 איש בשטח סגור ועד 30 איש בשטח פתוח בשולחנות מרווחים בחוץ, סגירה של חדרי כושר ובריכות שחייה ציבוריות, סגירה של מופעי תרבות, מלונות ותיירות: לא תתאפשר פעילות ברים בשטח המלון. פעילות מסעדות וחדרי אוכל תתאפשר עד 20 איש בשטח סגור.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *