צילום: ג'ויס נ. בוגוסיאן - הבית הלבן

רשמית: ממשל טראמפ הגיש לאו"ם בקשה לפרוש מארגון הבריאות העולמי

ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיש בקשה רשמית למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לפרוש מארגון הבריאות העולמי. גורם בכיר בממשל אמר לרשת "פוקס ניוז" כי הבית הלבן הודיע גם למחוקקים בקונגרס על הצעד, שייכנס לתוקפו ביולי 2021

ארצות הברית הודיעה אתמול (שלישי) כי היא ביקשה רשמית לעזוב את ארגון הבריאות העולמי – כך אמרו בכירים במדינה לסוכנויות הידיעות. ממשלת נשיא המדינה דונלד טראמפ הודיעה על הפרישה מהארגון לקונגרס ולאו"ם, אך היא תיכנס לתוקף רק בעוד שנה – ותוכל להיות מבוטלת בהתאם לנסיבות או במידה שייבחר נשיא אחר לראשות המדינה.

סגן הנשיא לשעבר והמועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן, הודיע בתגובה כי הוא יהפוך את ההחלטה כבר ביומו הראשון בתפקיד אם ייבחר. הסנאטור הדמוקרטי רוברט מנדז, מבכירי ועדת החוץ של הסנאט, צייץ כי הממשל הודיע לקונגרס אודות הפרישה. "זה לא יגן על חיים או אינטרסים אמריקניים – זה מותיר את האמריקנים חולים ואת אמריקה לבדה", דברי הסנאטור.

גורמים במפלגה הרפובליקנית פנו בשבוע שעבר לנשיא וביקשו ממנו לשקול מחדש את ההחלטה לנתק את הקשרים עם הארגון. לטענת חברי "צוות המשימה לענייני סין" במפלגה הרפובליקנית, ארצות הברית יכולה להשפיע יותר על התנהלות הארגון מתוכו. גורמים מסרו לCNN כי תהליך משיכת החברות מהארגון ימשך קצת למעלה משנה אך הם לא התחייבו כי מדובר בהחלטה סופית.

דוברו של מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, אמר כי מתוקף תפקידו של גוטרש כמפקח על החוקה של ארגון הבריאות העולמי משנת 1946, הוא החל "בתהליך של בדיקה מול ארגון הבריאות העולמי האם מתקיימים כל התנאים לעזיבה". על פי תנאי העזיבה, ארצות הברית צריכה לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות כלפי הארגון לפני שניתן יהיה להפסיק את חברותה בו. כיום, היא חייבת לו עוד 200 מיליון דולר.

לפני כחודש וחצי הודיע טראמפ כי ינתק את היחסים עם ארגון הבריאות העולמי. נשיא ארצות הברית האשים את הארגון בכך שכשל ביישום רפורמות הקשורות בהתפשטות הנגיף, ובכך שהוא נותן אמון רב מדי במידע שמקורו בסין. "העולם סובל כעת מאוזלת היד הסינית. הטיוח של הסינים חולל מוות בכל העולם ויותר מ-100 אלף קורבנות בארצות הברית. חיים אין ספור נלקחו בשל כך", אמר טראמפ במאי האחרון.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *