Amit Shabi/POOL

לקראת הגבלות חדשות? נתניהו מכנס דיון מיוחד עם שרים בכירים ומומחים

ראש הממשלה מקיים התייעצות עם מומחים על העלייה בתחלואה, בהשתתפות שרים ובכירי מערכת הבריאות, הכלכלה והביטחון. גם מנכ"ל המשרד לשעבר, שהוביל את הסגר הקודם, הוזמן. הצעד המרכזי שנשקל: צמצום ההתקהלויות ל-10 אנשים

על רקע הזינוק בתחלואה בקורונה, מקיים אחר הצהריים (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו שיחת וידאו עם שורת מומחים, שרים ובכירי משרד הבריאות. ב'ווינט' דווח כי בין היתר עוסק הדיון באפשרות להטיל הגבלות חדשות על הציבור, והצעד המרכזי שנשקל הוא צמצום ההתקהלויות מ-20 בני אדם ל-10 בלבד.

בהתייעצות שמקיים ראש הממשלה משתתפים גם ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, שר האוצר ישראל כץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי. לשיחה רבת המשתתפים זומן גם מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר משה בר סימן טוב, שהוביל את הסגר הקודם. מלבדם משתתפים בדיון יועצים מתחום הכלכלה והבריאות.

ב'חדשות 12' מציינים כי לא הפעם זה לא דיון ממשלה או קבינט קורונה, אלא "פורום התייעצות" שמשתתפים בו בכירים בממשלה ובמערכת הביטחון. כרגע הפורום מוגדר כ"פורום מייעץ", אבל ברור שלפי המשתתפים בו מדובר בישיבה שהיא הרבה יותר מהתייעצות, כרגע לא ברור אם הפורום הזה יחליף את קבינט הקורונה.

עוד דווח כי הגישה של משרד הבריאות כרגע היא לתת להגבלות החדשות לפעול במשך שבוע, ורק אז לשקול הגבלות נוספות. אבל ההמתנה כמעט מתייתרת מכיוון שההגבלות שמשרד הבריאות רצה להוציא אל הפועל קוצצו באופן משמעותי לאחר שאתמול ועדת הקורונה החליטה לפתוח את חדרי הכושר והבריכות הציבוריות. הרבה אנשים במשרד מעלים לאחרונה את רעיון הסגר, אבל נראה שזה כרגע לא ריאלי.

ברסי חוזר? מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר ישתתף בדיון אצל נתניהו

אמש דיווחנו כי בכירים במשרד הבריאות זועמים על החלטת ועדת הקורונה לבטל את החלטת הממשלה ולפתוח את חדרי כושר והבחירות בניגוד לעמדתם ומזהירים כי "אנחנו כפסע מסגר מלא". הגורמים במשרד הבריאות שצוטטו ב'חדשות 13' הוסיפו כי "לא יכול להיות שנפעל משיקולים פוליטים ולא משיקולים מקצועיים".

בכיר נוסף במשרד הבריאות הביע ביקורת קשה על הפוליטיקאים שעוצרים הגבלות ונכנעים ללחץ: "חוסר היכולת לבצע החלטות שאנחנו מקבלים ידרדר אותנו לסגר". ב'חדשות 12' דווח כי בצמרת המשרד מתוסכלים מהעובדה שהמדיניות שמתווים הבכירים לא יוצאת לפועל.

בכיר במשרד הבריאות הביע זעם על חוסר היכולת לבצע החלטות ועל הכניעה ללחצים מצד גורמים שונים: "רוצים לעשות סגר על רשויות מקומיות – ראשי הרשויות לא רוצים. רוצים לסגור ישיבות – פוליטיקאים חרדים לא רוצים. רוצים לסגור חדרי כושר – הכנסת מתנגדת. אז מה נשאר? לסגור דוכן גלידה?".

לדבריו, אם התחלואה תזנק לא תהיה ברירה אלא להגיע לסגר: "אף אחד לא רוצה לסגור אצלו. במקום להגיד מה לא כל הזמן, שיגידו איך כן. אחר כך, אם התחלואה תזנק ונבוא עם הצעה לסגר – שלא יגידו 'לא ידענו'".

הבכיר התייחס גם להסרת מועמדותו של האלוף (במיל') רוני נומה מראשות מנהלת הקורונה שהקים שר הבריאות יואל (יולי) אדלשטיין והסביר כי הוא דרש סמכויות בלתי אפשריות. "רוני נומה דרש להיות כפוף לקבינט הקורונה ולא למנכ"ל משרד הבריאות", אמר הבכיר. "בנוסף, הוא דרש סמכויות ממשרדים ממשלתיים אחרים. בלתי אפשרי להיענות לכך".

בכיר נוסף במשרד הבריאות אמר כי "היום כבר ברור שאין פתרונות קסם לבלימת קורונה. בהינתן נתוני התחלואה הדיון איננו מי תומך או לא בסגר ומדוע אלא מתי יהיה הסגר. השאלה שכן יש לשאול מהו המועד האופטימלי לסגר במיוחד אל מול הנזקים הכלכליים של סגר".

"לדעתי", מוסיף הבכיר, "מערכת הבריאות צריכה 'למשוך' זמן עד שבועיים שלושה לפני סוף הקיץ שהם המועד האופטימלי לסגר. מדוע אז- לילדים אין מסגרת גם ככה וחלק ניכר מההורים איתם בבית. זה יאפשר להוריד את קצב התחלואה לפני בא החורף ומאידך יפגע באופן לא משמעותי בכלכלה".

2 תגובות

שהיה 100 חולים ביום וכחול לבן היו צריכים להקים ממשלה עשו סגר מלא והרסו לנו את החגים
שיש 1600 חולים ביום וביבי רוה"מ לא עושים סגר….
זה אומר דרשני

אתם כל הזמן מצמצמים את האפשרויות בטיפין טיפין וזה לא ישנה כלום.
תלכו על סגר מלא שעוד לא היה כמותו ל3 שבועות. קראו אותו כך: סגר שלש השבועות ותראו ניסים גלויים.
הסגר אומר שאף אחד לא יצא מפתח ביתו ל3 שבועות. תנו אולטימטום של 48 שעות כדי שיוכלו לערוך קניות ויתכוננו לסגר כמו שצריך ואם צריך אפילו 3 ימים ואז להתחיל סגר מלא בכל הארץ. חוץ מחיילים ושוטרים ומחסני מזון הכל נעול וסגור ומי שיוצא מפתח ביתו ונתפס יושב במעצר ומקבל קנס מוגדל.
רבותי זה 21 יום בלבד אבל הקורונה תיעלם לחלוטין. ותזהרו לא לפתוח את השמים עדיין.
יהיה לנו שקט מקורונה ל3 חודשים לפחות.
נסו זאת.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *