Shlomi Cohen/Flash90

מקורבים לזלנסקי: "קשה לעמוד מול הלחץ של ישראל למנוע את הנסיעה לאומן"

מקורבים לנשיא אוקראינה היהודי מאשרים כי הוא בעד להגיע למתווה שיאפשר לקיים "הקיבוץ" באומן: "זלנסקי עצמו אינו רוצה להצטייר כמנהיג המונע מאלפי יהודים לקיים את תפילות החג החשוב ביהדות". גורמים בקהילה היהודיצ: מקיימים ישיבות ודיונים עם אנשי הממשל בניסיון להגיע לפתרון

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

 • יש לך פרנסה ברווח? זה לא בשבילך!

  תוכן מקודם

 • יתמות עגולה: "בגיל 16 מצאתי את עצמי יתומה מאב ואם"

  תוכן מקודם

 • שטר הפרנסה יחתם עבורכם מחר ע"י גדולי הדור!

  תוכן מקודם

מקורבים לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי מאשרים כי הוא בעד להגיע למתווה מוסכם שיאפשר לקיים את "הקיבוץ" השנתי של חסידי ברסלב באומן בראש השנה, אך גורמים בישראל מפעילים לחץ כבד שימנע זאת: "זלנסקי עצמו אינו רוצה להצטייר כמנהיג המונע מאלפי יהודים לקיים את תפילות החג החשוב ביהדות", צוטט המקורבים בדיווח ב'מעריב'.

על פי הדיווח של אנה רייבה ברסקי, המקורבים סיפרו לאנשי הקהילה היהודית באומן כי "קשה לעמוד מול הלחץ האדיר של הבכירים בישראל, אשר דורשים מהנשיא למנוע את האירועים באומן". אנשי חסידות ברסלב במדינה מקיימים ישיבות ודיונים עם אנשי הממשל בניסיון להגיע לפתרון, שיאפשר את חגיגות ראש השנה תוך שמירה על כללי הזהירות הנדרשים.

הגורמים בקהילה היהודית שצוטט בדיווח מספרים כי יש הבדל תהומי בין הגישה של הנשיא, שהוא יהודי בעצמו, התומך במציאת המתווה שיאפשר את תפילות ראש השנה, לבין היחס הקשוח של ראש עיריית אומן, אלכסנדר צבריי, אשר פועל נגד האירועים ותוקף את העולים לרגל בתקשורת המקומית.

להערכת אותם גורמים הקהילה היהודית, פרט לישראלים, שאר המבקרים צפויים להגיע, כמדי שנה, בעשרות אלפים מארצות הברית, אנגליה וצרפת. לגבי הישראלים, ההערכה היא שיתירו ל-20 אלף בלבד להגיע, לעומת כ-70 אלף המגיעים מדי שנה. "אפשר לנהל את אירועי ראש השנה תוך זהירות ושמירה על הכללים. ייתכן שנארגן קפסולות בציון ובבתי הכנסת הגדולים בעיר, שביכולתם להכיל עד כ-7000 מתפללים", אמרו.

שר הפנים של אוקראינה הצהיר היום כי נושא ראש השנה באומן נידון בדרגים הדיפלומטים הגבוהים ביותר, ולכן "אם יש מי שרוצה להפר את ההסכמים ולערוך עליה לרגל המונית, למשרד הפנים יש מספיק כוחות ואמצעים להשיב את הסדר והאינטרסים הציבוריים".

עוד אמר שר הפנים: "אנו מבינים את כל הסיכונים הכרוכים בחגיגת השנה החדשה היהודית באומן. על פי הערכות שונות, בערך 50-25 אלף איש עלו לרגל בשנים קודמות. הפעם למרבה הצער, איננו יכולים להרשות זאת לעצמנו. לכן יוכנסו מגבלות ולא יתקיימו חגיגות בצורה ובהיקף של השנים האחרונות".

כזכור, פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו שיגר ביום חמישי האחרון לנשיא אוקראינה מכתב חריף נגד חסידי ברסלב שצפויים לעלות בראש השנה לציון הקדוש באומן שבאוקראינה: "ברצוני לשתף אותך בחששותי לקראת המסע הצפוי של אלפי ישראלים מהקהילה היהודית החרדית, שמתכננים לבקר באומן שבמחוז צ'רקאסי, לרגל העלייה השנתית לקבר רבי נחמן", כותב גמזו.

"ברצוני להביע את דאגתי כי קיום שבועיים אינטנסיבים של חגיגות, בלב העיר אומן, בה יחגגו עשרות אלפי אנשים בתנאים צפופים, יגרור באופן בלתי נמנע השלכות קשות לטווח הקצר והארוך, על הקהילה המקומית באומן ומעבר לה, כמו גם למדינת ישראל", הוא טוען במכתב.

הוא טוען כי חסידי ברסלב יהפכו ל"מפיצי מחלות" באוקראינה ובישראל: "התכנסות כזאת, בזמן בעייתי שכזה צפוי לחולל מקרים המוניים של תחלואה אצל תיירים ומקומיים תושבי אוקראינה, שיהפכו לנטל כבד על מערכות הרפואה המקומיות, בעוד שעוד צפויים לחזור לישראל ולהפיץ עוד יותר את הנגיף".

הוא קורא לנשיא למנוע את הקיבוץ השנתי: "לחגיגות השנתיות הללו חשיבות פולקלורית גבוהה, אך אלה זמנים לא שגרתיים שמחייבים אמצעים שונים. אני מאמין שבריאותם ובטיחותם של האוכלוסייה האוקראינית והישראלית צריכה להיות עדיפה על הצורך בביצוע טקסים אלה. אני קורא לך לאכוף איסור על חגיגות אלה השנה, כחלק ממאמץ הקהילה הגלובלית כולה להפסיק את המגפה המחרידה הזאת".

שר הבינוי והשיכון ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן יצא נגד המכתב ואמר כי "רבבות חסידי ברסלב שנוסעים מדי שנה לאומן נמצאים בחשש ודאגה לגבי הנסיעה השנה בצל הקורונה. נדרשת הבנה לכאבם והקשבה לבקשתם הלגיטימית. מכתבו של פרופ’ רוני גמזו לנשיא אוקראינה נגד נסיעת חסידי ברסלב לאומן לראש השנה היא חריגה מתפקידו, תוך עקיפת המסלול המדיני, שנמצא באחריות ראש הממשלה, שר הבריאות וקבינט הקורונה".

"זו סטירה בפרצופם של רבבות חסידי ברסלב. יש לשבת עם נציגי החסידים ולדון איתם על דרכים אפשריות, תוך בחינה ואיתור פתרון לקביעת כללים ותנאים לנסיעה ללא סכנת הדבקה. הפניית עורף לרבבות חסידים ללא הקשבה וללא דיון מעשי, אינה מקובלת ולא ראויה", דברי ליצמן.

יו"ר שלומי אמונים וסגן שר החינוך מאיר פרוש אמר כי "ההתנהלות המתנשאת של פרופ' גמזו מזכירה את נסיון ההשתלטות של ביהמ"ש העליון על חיי היום יום. גם אם יש לגמזו ידע מקצועי, אין לו מינימום של ידע בסיסי על ההווי הדתי ועל האמונה של עשרות האלפים שמאמינים בקיבוץ הגדול בראש השנה באומן. לנו כציבור דתי וחרדי אסור בשום פנים ואופן להסכים שאנשים המנותקים לאורח החיים שלנו ישלטו וירדו בנו. בושה למערכת השלטונית ואבוי לנו".

יו"ר הועדה לפניות הציבור ח"כ יעקב טסלר אמר כי "פרופ' גמזו הוא איש רב זכויות וחבל שנפל במחוזות לא לו. ההכרזה כי הנסיעה לאומן אינה דבר קדוש ושליחת מכתב רווי השמצות, המוציא דיבתנו רעה בקרב הגויים, הינה דבר פסול ומן הראוי היה אסור שיקרה. צריך להיערך עם המציאות המורכבת ולמצוא את הדרך הבטוחה שתאפשר לכל אחד להגיע ולהתפלל אצל רבו בימים הנוראים, באומן או בכל מקום אחר, במקביל לשמירה על כל כללי הבריאות והזהירות. אי אפשר לכרות מסורת של מאות שנים, במחי החלטה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו