David Cohen/Flash90

מסתמן: הלימודים יימשכו עד יום שישי; מנהלי בתי חולים לשרים: "אין קריסה"

הלימודים בבתי הספר צפויים להימשך עד יום שישי, ולא עד יום רביעי, כפי שנקבע בהצעת המחליטים שהועברה לשרים. מנהלי בתי החולים שמשתתפים בישיבת הממשלה אמרו כי מספרי החולים אמנם עולים, אך שמערכת הבריאות לא קרובה לקריסה. שר האוצר ישראל כץ מתכוון להצביע נגד הסגר

שר החינוך יואב גלנט ערך שיחות עם רוב שרי הממשלה בניסיון להאריך את הלימודים ביומיים נוספים, כך שמערכת החינוך תפעל ברביעי וחמישי ותושבת עם כל המשק ביום שישי במקום ביום רביעי. על פי דייוחים, בקשתו התקבלה. בכירים בממשלה אמרו כי ההצעה לסגר תצטרך לעבור התאמות. לא רק בחינוך, אלא בכלל.

"מערכת החינוך ותלמידי ישראל הם העתיד והיתרון שלנו, הם לא גורם התחלואה. הבעיות נמצאות במקומות אחרים והגיעה השעה לטפל בהם", כתב השר גלנט. "אדרוש בישיבת הממשלה לקיים את הלימודים עד יום שישי כדי לאפשר לתלמידים רצף חינוכי ולהוריהם יציבות כלכלית".

המתווה המסתמן לסגר: מערכת החינוך תיסגר ברביעי, הסגר יחל בשישי בבוקר

ב'ווינט' דווח כי שר האוצר ישראל כץ מתכוון להצביע נגד הסגר בישיבת הממשלה. "הוויכוח הוא על הטענה שמשרד הבריאות לא נערך כראוי להכנת בתי החולים בהתאם להיקף התחלואה הנדרש של 2,000 מונשמים, למרות שקיבל תקציבים ותוספות גדולות של כוח אדם – 400 רופאים ו-2,000 אחיות. כעת טוען המשרד שסף הקריסה בבתי החולים הוא 800 חולים קשה בלבד ולכן יש להטיל סגר על המשק", הסביר כץ.

"בתי החולים נמצאים בדילמה בין הטיפול השוטף שמייצר להם הכנסות לבין הטיפול בקורונה שמכניס הרבה פחות. הדרך היא להזרים סיוע כדי לכסות את הפער הכספי ולא עם סגר כללי על המשק. קיבלנו את ההחלטות המתאימות אך לצערי החקיקה מתעכבת בשל ויכוחים פוליטיים". עם זאת, כץ הצביע על כך שההסברה והאכיפה נכשלו.

"אילו הייתה אכיפה אפקטיבית על כל בתי העסק, ההתקהלויות והאירועים הפרטיים שרומסים את ההנחיות ברגל גסה, לא היינו מגיעים להיקף תחלואה החמור שבו אנו נמצאים", אמר השר. "הפתרון כעת הוא להסדיר את שתי הסוגיות המרכזיות: ספיקת בתי החולים והאכיפה, וכשלב ביניים להטיל סגר לילי נוקשה בין 05:00-19:00 שייאכף מתוך סולידריות חברתית ותקיפות מערכתית, אבל יאפשר לעסקים לפעול בהתאם לתו הסגול שנקבע".

מתווה התפילות בחגים: 2 קפסולות לכל כניסה – 10 איש בקפסולה באזור אדום

בתוך כך, היום גם דווח שמשרד הבריאות מקשיח עמדות וכי שיחה בין מנכ"לית משרד האוצר למנכ"ל משרד הבריאות התפוצצה. מנכ"לית האוצר טרנר ניסתה להגיע להסכמות על החרגות שיאפשרו לעוד מקומות עבודה להישאר פתוחים אבל לוי סירב. השיחה התקיימה לפני ישיבת הממשלה בניסיון להציג סיכום בישיבה.

במשרד הבריאות טענו בתגובה כי הם מודעים ומכבדים את ההשלכות והשיקולים הכלכליים שבהטלת סגר. "אנו גם מעריכים את העבודה המשותפת עם משרד האוצר. בעת הקשה הזאת, דיון והבעת דעות שונות הינם לגיטימיים והינם חלק מהאיזון הנדרש בין כלכלה ובריאות במהלך הניסיון לעצור את התחלואה".

שרים בממשלה: "מתווה הסגר מטורלל וקיצוני" • אדלשטיין: "לא יהיה מו"מ"

ב'ווינט' דווח כי כמה ממנהלי בתי החולים נתנו סקירה בפני השרים. מנהלי בתי החולים רמב"ם ושערי צדק אמרו לשרי הממשלה כי הם מתקרבים למצב של אי ספיקה ונאלצים להתחיל להעביר חולים לבתי חולים אחרים. לעומתם, מנכ"ל בילינסון והמשנה למנכ"ל שיבא תל השומר אמרו כי לא קרובים לקריסה ושאין צורך בסגר בשלב זה.

ב'חדשות 12' דווח כי מנכ"ל בית החולים בילינסון השמיע עמדה דומה, ולדבריו המגמה אכן השתנתה מאמצע אוגוסט אבל לא מדובר בקריסה של בתי החולים: "יש חרדות מיותרות, לא נדרש סגר מלא". מנגד, מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, ד"ר מיקי הלברטל, הביע בישיבת הממשלה תמיכה בהטלת סגר: "אני לא משתמש במונח קריסה, אבל המצב מחייב סגר מיידי".

אדלשטיין: "אם התכנית לא תתקבל אמשוך אותה ולא אביא תכניות חלופיות"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן