צילום: פלאש 90

משרד הבריאות הנחה את בתי החולים: להפסיק טיפולים רפואיים לא דחופים

פרופ' חזי לוי התריע במכתב למנהלי בתי החולים על מצב התחלואה הקשה שבו נמצאת ישראל: "אני מבקשכם להתייחס למצב זה כמצב חירום של מערכת הבריאות". בתי החולים אסותא באשדוד ושערי צדק לא יקלטו חולי קורונה. לוי: "נחזיר רופאים פנסיונרים"

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, התריע היום (שני) כי ישראל במצב חירום וקרא לבתי החולים לחדול מפעילויות שלא דחופות או הכרחיות לכעת: "הפסיקו את הניתוחים שאינם דחופים נוכח פתיחת מחלקות קורונה והידרשות הצוות מיומן לטיפול בחולים המורכבים. זוהי עת חירום, מהמורכבות שידעה מערכת הבריאות ובהתאם לכך אני מצפה מכולם לנהוג באחריות אישית, בנחישות ובערבות הדדית", כתב לוי במכתב ששיגר למנכ"לי בתי החולים.

"אני מבקשכם ללא יוצא מהכלל להתייחס למצב זה כמצב חירום של מערכת הבריאות", כתב פרופ' לוי למנהלי בתי החולים והמוסדות הגריאטריים. בשל המצב הנוכחי, מנכ"ל משרד הבריאות הנחה כי כל פעילות האשפוז של חולי הקורונה תנוהל על ידי חמ"ל אשפוז אחוד, שיפעל 24 שעות ביממה וינהל את כל פעילות האשפוז של חולי הקורונה והעברתם בין מוסדות השונים – בתי חולים ומוסדות גריאטריים.

בראיון ל'גלי צה"ל' התייחס לוי להתקרבות בתי החולים למצב של אי-ספיקה ואמר כי בכוונתו "לפנות יחד עם ההסתדרות הרפואית, לרופאים פנסיונרים בבקשה לחזור לבתי החולים", והדגיש: "אני מניח שהם לא ישובצו במחלקות קורונה, אבל הם יהוו מרכיב חשוב מאוד בתגבור במחלקות".

ב'כאן חדשות' דווח כי בתי החולים אסותא אשדוד ושערי צדק הודיעו היום שלא יקלטו חולי קורונה חדשים לאשפוז. חולים בנגיף יועברו לבתי חולים אחרים להמשך טיפול. דובר בית החולים הציבורי אסותא אשדוד, אוהד יחזקאלי, מסר: "אנו נמצאים בתפוסה מרבית של חולי קורונה. המצב שוקף ומשוקף למשרד הבריאות ולמד"א. מטופלים מאומתים המגיעים לבית החולים וצריכים אשפוז יועברו לבית חולים אחר".

תופעה מטרידה נוספת היא ריבוי מקרי העומס על חדרי המיון הביולוגי (של חולי קורונה) – מה שמאלץ אמבולנסים להתעכב שם במשך שעות ולא מתאפשר להם להוריד מטופלים. במד"א הנחו את צוותי האמבולנסים לא להתעכב במיון משום שזה פוגע בזמינות שלהם ולהוריד את המטופלים, אך בבתי החולים פשוט נמנעים מלהכניס את האמבולנסים לשטח המיון בגלל העומס. במד"א פנו בנושא למשרד הבריאות וביקשו לפתור את הבעיה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *