David Cohen/Flash90

אושר בממשלה: סגר מלא לכשבועיים ממחר – תפילות בחוץ, בי"כ יוחרגו ביו"כ

השרים אישרו סגר מלא עד מוצאי שמחת תורה, תפילות והפגנות עד 20 בני אדם ועד קילומטר מהבית, בתי הכנסת ייפתחו ביום הכיפורים. פעילות המגזרים הציבוריים והפרטיים תיפסק למעט עבודות חיוניות, התח"צ תצומצם למינימום. גמזו התנגדו למתווה

הממשלה אישרה לפנות בוקר (חמישי) להטיל סגר מלא החל מיום שישי הקרוב ועד למחרת שמחת תורה. לפי המתווה שעליו הוחלט בישיבת קבינט הקורונה קודם לכן, שוק העבודה יצומצם משמעותית פרט לעובדים חיוניים. כמו כן תפילות והפגנות יתקיימו בקפסולות של עד 20 בני אדם, במרחק של עד קילומטר מבתיהם. באשר לסוגיית קיום התפילות ביום הכיפורים, תפילות יתאפשרו בתוך בתי הכנסת תחת הגבלות.

עוד נקבע כי באמצע הסגר תתקיים הערכת מצב במסגרתה יוחלט כיצד לפעול לאחר שמחת תורה. כמו כן, הממשלה אישרה את האפשרות להכריז מצב חירום מיוחד בשל הקורונה, שכולל סעיף המגביל את ההפגנות למרחק היציאה המותר מהבית. הדיונים נמשכו אל תוך הלילה וטרם פורסמה רשמית החלטת השרים. ההצעה תובא היום לאישור סופי בכנסת.

עיקרי ההחלטה:
-סגר מלא והרמטי מיום שישי בצהריים עד אחרי שמחת תורה.
-הפגנות ותפילות יותרו בחוץ עד 1 ק"מ מהבית וקפסולות של עד 20 איש.
-תהיה חובת מרחק של 2 מטר זה מזה.
-ביום כיפור תותר תפילה מצומצמת בתוך בתי כנסת לפי מתווה שמשרד הבריאות יגבש.
-המשק ייסגר לגמרי למעט מפעלים חיוניים וזאת בניגוד לסגר מרץ-אפריל שאז פעל במתכונת של 30 אחוז.
-באמצע הסגר תתקיים הערכת מצב במסגרתה יוחלט כיצד לפעול לאחר שמחת תורה
-הממשלה אישרה את האפשרות להכריז מצב חירום מיוחד בשל הקורונה, שכולל סעיף המגביל את ההפגנות למרחק היציאה המותר מהבית.

עוד אישרו השרים תקנה שמאפשרת לאכוף אי שמירת מרחק בהפגנות. כמו כן, בכמה מקרים חריגים תותר היציאה מהבית, כגון: הצטיידות במוצרים חיוניים או קבלת שירותים חיוניים, סיוע לאדם שיש לו קושי או מצוקה הדורשים סיוע, קבלת טיפול רפואי חיוני או טיפול סוציאלי חיוני, העברה של קטין בין הוריו החיים בנפרד, טיפול בבעל חיים, תרומת דם והשתתפות בהלוויה של בן משפחה קרוב.

כמו כן, התחבורה הציבורית תצומצם והתכנסויות יותרו במגבלת חמישה אנשים בלבד.  בניגוד לסגר הראשון בחודשים מרץ-אפריל, אז הותרה העבודה במגזר הפרטי בהיקף של עד 30%, הפעם החליטו השרים – בניגוד לעמדת הפרויקטור ושר האוצר – לסגור את המשק כמעט לגמרי ולהתיר את פתיחתם של מקומות עבודה חיוניים בלבד. המרכולים ובתי המרקחת יישארו פתוחים ללא הגבלות וכך גם מספר מצומצם של מפעלים.

"בלי מהלך חריף נהיה איטליה – אין סיכוי לסגור הרמטי את החסידויות ביום כיפור": כל ההדלפות מהדיון

הממשלה תכריע במהלך היום בעניין נתב"ג, אך מסתמן כי כל הטיסות היוצאות יבוטלו למעט מקרי חירום. לדברי שרת התחבורה מירי רגב, בכל מקרה נמל התעופה בן גוריון לא ייסגר לחלוטין. טיסות מטען יימשכו כמעט כרגיל ונוסעים בעלי אזרחות ישראלית יוכלו להיכנס. עם זאת, ייתכן שיוטלו מגבלות על נוסעים יוצאים, בהתאם להחלטת הממשלה.

בממשלה הצביעו הלילה פעמיים: ההצבעה הראשונה על החוק שקובע את הטלת הסגר וההצבעה השניה על התקנות שנוגעות להגבלות התקהלויות בבתי כנסת ובהפגנות והחרגת בתי הכנסת ביום כיפור. השר אסף זמיר מכחול לבן הצביע נגד התקנות שמגבילות התקהלויות, שר האוצר כ"ץ ושר הכלכלה פרץ הצביעו נגד הסגר עצמו. השרים איציק שמולי, אורית פרקש ויזהר שי הצביעו נגד שתי ההחלטות.

כ"ץ אמר כי "ניתן היה לקדם צעדים לבלימת המחלה מבלי לפגוע פגיעה אנושה במפעלים ועסקים במגזר הפרטי, שאינם מקבלים קהל ומקפידים היטב על הוראות משרד הבריאות. חוסנה הכלכלי של מדינת ישראל הוא חלק מהחוסן הלאומי ויש לשמור עליו". בסביבת כץ טוענים כי נגיד בנק ישראל אמיר ירון תמך בעמדת שר האוצר, כמו גם הפרויקטור רוני גמזו שהתנגד לסגר המהודק והציע לפעול לפי מתכונת של 50% פעילות במגזר הפרטי.

8 תגובות

הסופרים יהיו פתוחים???

עסקים יוכלו לספק מוצרים במשלוחים?

טיסות יהיו ?

מה עם ארבעת המינים?
יהיה מותר לקנות?
זה חיוני מבחינתם?
אם כך אפשר ליסוע לכל מקום לקנות??!!

מה עם ארבעת המינים?

כן

אל זה יהיה מחר דיון שידנו מתי לדון כדי לדעת להחליט שהולכים לדון שיחליטו שידנו שיחליטו שלא להחליט אחרי הדיון מיד רק מחכים לחלטה וכו
דבר אחד אם אתה חרדי אסור לצאת מהבית נקודה לא משנה מה יהיה כתוב בחוק (בדוק ומנוסה)

לכל המעוניין לעשות כפרות יקח תרנגול ויגיד שלוקח אותו לטיפול

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן