Yonatan Sindel/Flash90

המשטרה לקראת הסגר: "נטפל במחאות ללא תכלית מלבד התרסה מול החוק"

ראש מחלקת מבצעים במשטרה אמר כי "אנחנו פועלים מול אי-בהירות לא מועטה, לא כל התקנות אושרו באופן מלא". הוא הוסיף כי עיקר מאמציה של המשטרה לקראת תפילות יום כיפור יתרכזו בהסברה מול הרבנים והקהילות. 7,000 שוטרים יאכפו את הסגר

במשטרה נערכים לקראת אכיפת הסגר הכללי שהוטל על המדינה ושיחל מחר (שישי) בשעה 14:00, ואומרים כי יתמקדו באיסור יציאה מהבתים, מעבר בין ערים והפגנות שמטרתן התרסה. "המיקוד של הפעילות יהיה בשני צירים: הראשון, אכיפה של איסור יציאה מהבית ומעבר בין ערים. השני, פעילויות אכיפה נגד התקהלויות אסורות ואכיפה בבתי עסק", אמר ראש מחלקת המבצעים במשטרה, ניצב משנה ישי שלם.

מהתדרוך עולה שהמשטרה מתכוונת לטפל בתקיפות ובאופן מחמיר במחאות ובהפגנות שאין להן תכלית אמיתית אלא התרסה מול החוק. המשטרה גם תחמיר אכיפה בהפגנות המאושרות, ולא תאפשר אכילה או עישון בזמן המחאה. אותן הפגנות ללא תכלית הן לדוגמה, אותן ההפגנות שהתקיימו בחופי הים. במקביל המשטרה לא תאפשר ותפעל בנחישות נגד מסיבות פרטיות המוניות שמתוכננות בין אם בחצרות בתים פרטיים או בכל מקום אחר.

במשטרה מבהירים כי יאכפו את התקנה האוסרת הגעה להפגנה מעבר למרחק הנקוב, כך שגם במתחם בלפור, במקרה בו תהיה התקהלות יתרה, תשקול המשטרה את הרחבת המתחם או פיזור ההתקהלות – הכל לפי המתווה שיאשר היועמ"ש. נכון לרגע זה, בשטח הנתון ניתן להכיל עד 2,000 מפגינים. רמ"ח המבצעים במשטרה מציין כי הם ממתינים לאישור המתווה ובינתיים דאג להפיץ תוכניות לכל המחוזות כדי שיוכלו להיערך לקראת אכיפת התקנות.

במשטרה מבהירים כי גם פחות מ-24 שעות לפני ההנחיות אינן ברורות, למי שתפקידם לאכוף אותן. ניצב משנה שלם הבהיר כי "אנחנו פועלים מול אי-בהירות לא מועטה, לא כל התקנות אושרו באופן מלא". לדבריו, "התקנות מחמירות יותר מכפי שהיו בשבוע האחרון והן ייכנסו לתוקף ממחר ועד 11 באוקטובר". הוא התייחס לסגירת מקומות העבודה ואמר כי "הם הולכים להדממה, השווקים ייסגרו, סוגיית שווקי ארבעת המינים לא נפתרה. אביזרים לבניית סוכה וארבעת המינים יימכרו עד 1 באוקטובר בחנויות סגורות".

בעניין התפילות הוא הוא הסביר כי המשטרה מתכוננים לבצע פעולות של הסברה מול הגורמים הרלבנטיים, עד כניסת החג. "עד יום כיפור נקיים מהלכים של הסברה מול הגבאים והרבנים כדי לראות שכל נושא התפילות, שהוא רגיש, מוטמע בהסכמה והבנה", אמר. "אני מקווה שלא נדרש לטפל במקומות שבהן יהיו הפרות בוטות וקשות של התקנות".

המשטרה צפויה להפעיל סד"כ של כ-7,000 שוטרים וחיילים בפריסה רחבה, במטרה להתמודד עם ריבוי המשימות הצפויות לה במהלך שלבי הסגר: "למדנו לדוגמא את שעון הפעילות של התנועה וכפי שראו מהמערך הרחב שהנהגנו בראש השנה, צמצמנו במחסומים, שינינו מיקומים והזרמנו תנועה. היו דברים שלמדנו תוך כדי, כמו למשל להתמקד במרכזי קניות שמפעילים סופרים וחנויות אופטיקה כדי למנוע הפרות והתקהלויות אסורות" אומר נצ"מ שלם.

"אני בתחושה שלציבור ירד האסימון, בראש השנה האזרחים היו ממושמעים. נתמקד בפעילות בתוך הערים בהתקהלויות אסורות", אמר. "אנחנו במצב חמור והשבועיים האלה נועדו בסופו של דבר להוריד את מצב התחלואה. זה כלי מאוד משמעותי, אבל כלי לא פחות חשוב ממנו הוא המשמעת האזרחית". נצ"מ שלם ציין כי בתקופה האחרונה גויסו שוטרים לטובת אכיפת התו הסגול: "אנחנו לא רוצים לראות שהציבור מקל ראש בדבר הזה".

הסגר הכללי לשבועיים ייכנס לתוקף מחר ב-14:00 – אלו העסקים המוחרגים
אושר בממשלה: סגר מלא לכשבועיים ממחר – תפילות בחוץ, בי"כ יוחרגו ביו"כ – המסמך המלא
"בלי מהלך חריף נהיה איטליה – אין סיכוי לסגור הרמטי את החסידויות ביום כיפור": כל ההדלפות מהדיון

גמזו: "המלצתי לקבינט לא לסגור את המדינה – הוחלט אחרת ואני מכבד"

בזה אחר זה: נתניהו, גנץ, ולפיד ימסרו הערב הצהרות לקראת הסגר שיחל מחר ב-14:00

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן