בורו פארק, צילום ארכיון (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה): נתי שוחט, פלאש 90

"תחושה של אנטישמיות": ניו יורק סגרה את המוסדות והעסקים באזורים חרדיים

בשבועות האחרונים מיקד המושל את הטיפול בקורונה בעיקר בברוקלין וקווינס, שם מספר החיוביים עלה. קומו אמר שאזורי ההדבקה חופפים באופן ברור לאזורי הקהילות החרדיות. תושב המקום: "הקהילה מרגישה כי נטפלים אליהם ושקיים אלמנט מסויים של אנטישמיות בדבר, זו התחושה ברחוב"

בניו יורק מטפס מספר החיוביים לקורונה, ושיעור הבדיקות החיוביות בקרב הקילה החרדית גבוה במיוחד, אך להרגשתם האכיפה מתמקדת דווקא בהם. המתח מול העירייה החריף אתמול (שני) כשהמושל אנדרו קומו הוציא צו לסגירת בתי הספר והעסקים הלא חיונים במספר אזורים חרדיים. "אנחנו לא האנשים היחידים בניו-יורק עם קורונה", אמר אחד החרדים מברוקלין.

ב N12 פורסם כי ראש העיר ביל דה בלאזיו הודיע על סגירת בתי הספר והעסקים במהלך היום השני של סוכות, כך שהקהילה גילתה על הגזירה רק עם צאת החג. יוסף הרשקוף, חסיד מברוקלין, אמר כי העיר נכשלה בשיתוף הפעולה מול הקהילה וכי המתח גבוה.

עקב המצב מיקד בשבועות האחרונים המושל קומו את הטיפול בקורונה במספר רובעים, בעיקר בברוקלין וקווינס, שם מספר הבדיקות החיוביות עלה. בניסיון למנוע גל השני נרחב, העירייה פתחה באזורים אלה מוקדי בדיקות ושלחה עובדים לחלק מסכות. קומו אמר שאזורי ההדבקה חופפים באופן ברור לאזורי הקהילות היהודיות-חרדיות.

קומו אמר: "זוהי דאגה לבריאות הציבור בקהילה שלהם, זוהי גם דאגה לבריאות הציבור לקהילות הסובבות. אמרתי מהיום הראשון, הכללים הבריאותיים הציבוריים האלה חלים על כל דת, , הם חלים על כל אזרח במדינת ניו יורק, נקודה". בנוסף הוא צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אנו מספקים לאזורים אלה משאבים נוספים, אך כשמגיע אלינו מידע חדש, עלינו לפעול. לא נסכן את ההתקדמות שעשינו".

ובכל זאת, הזעם בקהילה היהודית גדול, רבים מבני הקהילה זועמים על הדגש שניתן בימים האחרונים דווקא עליהם. הם סבורים כי הם נתונים להגבלות חמורות יותר, שלא נאכפות בשום חלק אחר של העיר. דוד בן חורין, כתב ב'קול היהודי' אמר לסוכנות הידיעיות AP כי, "הקהילה מרגישה כי נטפלים אליהם ושקיים אלמנט מסויים של אנטישמיות בדבר, זו התחושה ברחוב".

היחסים בין הקהילה החרדית למושל קומו נמצאים מזה זמן מה בתחתית. בשנה שעברה הוא הכעיס רבים מהמגזר כשהוא הורה על חיסוני חצבת לאחר התפרצות של המחלה במספר קהילות יהודיות. לאחר מכן באפריל, הוא העביר ביקורת על הקהילה, כשרבים הגיעו להלוויה של רב שנפטר מנגיף הקורונה. המושל אמנם התנצל ביום למחרת, אבל היו כאלה שהאשימו אותו במוסר כפול, אחרי שתמך בהפגנות השחורים לאחר מותו של ג'ורג' פלויד.

מחר מתכוון המושל קומו להיפגש עם נציגי הקהילה בניסיון לסכם כללים שלפיהם יפעל, הוא אמר: "אני מוכרח להגיד מחר לקהילה החרדית מחר 'אם אתם לא תחיו לפי הכללים האלה – אני אאלץ לסגור לכם את בתי הכנסת', יש לי יחסים של 30 שנה עם הקהילה החרדית, יש לי חברות קרובה עמם. זה הדבר האחרון שאני רוצה לעשות. שכחו מהפוליטיקה, כבר לא אכפת לי מזה. באופן אישי אני לא רוצה אני לא רוצה לעשות את השיחה הזו, זו שיחה קשה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן