צילום: עדינה ולמן - דוברות הכנסת

אשר ביטל את הדיון בוועדת חוקה: "דורש מענה מיידי על אופן ניהול הסגרים"

יו"ר ועדת החוקה ביטל את הדיון שתוכנן להתקיים על התקנות שאושרו בממשלה ושלח מכתב לרה"מ והשרים: "כדי שהסגר לא יוטל כענישה בדמות 'הצבת חומה לא חכמה ללא נקיטת פעולות להורדת התחלואה'. לא יתכן סגר דיפרנציאלי ללא סל צעדים כלכליים דיפרנציאלים"

יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר ביטל הבוקר (ראשון) את הדיון שתוכנן להתקיים היום בוועדה על תקנות הגבלת השהייה, הפעילות ומקומות עבודה שאושרו בממשלה. אשר שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי בני גנץ, שר האוצר ישראל כץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר הפנים אריה דרעי, ובו דרש מענה מיידי לשורת שאלות על אופן ניהול הסגרים הדיפרנציאליים ומידת הצורך בהן, לצד דרישה לחבילת סיוע כלכלית שתמנע פגיעה בזכויות התושבים ובפרנסתם.

את מכתבו פתח: "בהמשך להחלטת הממשלה בנוגע להכרזה על אזורים כאזור מוגבל, שעניינה הטלת סגר על אזורים אדומים, ברצוני להעלות מס' שאלות בתקווה כי התשובה לגביהם יביאו את הממשלה לשנות את החלטתה בכדי שהסגר לא יוטל כענישה בדמות הצבת חומה לא חכמה ללא נקיטת פעולות להורדת התחלואה, כשלצד השאלות אציג את הדרישה הכלכלית הבסיסית כי הרי לא יתכן סגר דיפרנציאלי ללא סל צעדים כלכליים דיפרנציאלים".

אשר דורש במכתב לדעת "האם הוסיפו ניקוד לערים האדומות בניגוד להחלטת הממשלה- במהלך אחד הדיונים הקודמים בוועדה התגלה כי נוספה לכל עיר אדומה חצי נקודה ללא הסבר המניח את הדעת, ורק לאחר התערבות הוועדה תוקן הליקוי".

"האזורים האדומים נמצאים בסטטוס זה כבר זמן רב, אילו פעולות נקטו להורדת התחלואה בטרם הוחלט להמליץ לממשלה על הטלת סגר- הדבר הבסיסי של אישור בדיקות ללא הפניית רופא כמעט ולא בוצע (בניגוד לאזורים אדומים של מגזרים אחרים), כמו כן מתשאלים ברשויות לקטיעת שרשרת ההדבקה נכנסו מאוחר מידי ומעט מידי".

"האם נבחנו הצעות של ראשי הרשויות באזורים אדומים והאם בקשותיהם לצמצום התחלואה נענו- מפניות ראשי ערים עולה של התעלמות מבקשות ראשי רשויות והצעותיהם לצמצום התחלואה".

בהמשך לחשיפת 'מקומי JDN' דורש אשר "הגנה מפני פיטורין על העובדים שנאלצים לשהות בסגר מכח התקנות (חקיקה) – עובדים רבים מדווחים כי הם מאויימים בפיטורים, כך שלולא ההגנה המתבקשת ההשלכה הכלכלית של הסגר תפגע אªושות בעובדים אלו ובכח העבודה הישראלי עוד שנים רבות".

יו"ר ועדת חוקה דורש את הסדרת אישורי היציאה ל"לעבודה למקומות עבודה שאינם מקבלים קהל. אישור יציאה לעבודה למי שמוגדר כמחלים (מוגן סרולוגית). אישור יציאה לילדים הלומדים בחנ"מ/ מסגרות רווחה. אישור יציאה לכל טיפול רפואי. תחבורה ציבורית בין ערים אדומות (במצב הקיים עובד באזור אדום לא יכול לצאת לעבודה באזור אדום אחר)".

המכתב המלא של אשר לרה"מ והשרים:

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *