Yonatan Sindel/Flash90

המצגת של גמזו לקבינט: מדד "ערים מהבהבות" והדרישות לפתיחת כיתות א'-ד'

קבינט הקורונה מתכנס, על רקע המבוי הסתום: פרויקטור הקורונה ממליץ כי הפרדה לקפסולות תיעשה מכיתה א' וכלל התלמידים יעטו מסכות. גמזו ממליץ על פיתוח מדד משלים לרמזור לצורך זיהוי מהיר של ערים מועדות להתפרצות והפעלת כלי מניעה מהירים. וגם: הגדלת קנסות

קבינט הקורונה יתכנס היום (רביעי) בצהריים לאחר שישיבתו אמש נדחתה עקב אי הסכמות בין משרדי החינוך והבריאות על מתווה החזרה ללימודים. משרד הבריאות יציג בישיבת הקבינט כי השלב הבא בהקלות צריך לכלול את פתיחת כיתות א'-ד', פתיחת טיפולים לא רפואיים ורפואה משלימה.

גמזו מציג את היעדים החדשים: הרחבת היקפי הבדיקות – באמצעות דיגום חופשי, הרחבת סקרי הוראה, דיגום מלא של כלל מגעי החקירות, הגברת היקפי הדרייב-אין במוקדים אדומים וכתומים. קיצור ימי בידוד – השלמת עבודת מטה לקיצור ימי הבידוד ל-12 ימים. מדד ערים "מהבהבות" – פיתוח מדד משלים לרמזור לצורך זיהוי מהיר של ערים מועדות להתפרצות והפעלת כלי מניעה מהירים.

עוד הוא ממליץ: העלאת קנסות ואכיפה על קיום אירועים אסורים ופתיחת מוסדות חינוך בניגוד לתקנות – לאור מחלוקת בין משרדי הממשלה נדרשת בהקדם הכרעה מיניסטריאלית וקידום תיקון חקיקה בוועדת שרים לחקיקה כבר ביום ראשון הקרוב. הכנת קריטריון חדש לאזורים מוגבלים – עבור ניהול שגרת התפרצויות. להצגה לקבינט בשבוע הבא.

ב'מגן ישראל' ממליצים שתכולת השלב הבא תהיה פתיחת כיתות א'-ד', פתיחת טיפולים לא רפואיים, פתיחת רפואה משלימה. תנאי הפתיחה למעבר לשלב זה, על פי משרד הבריאות וגמזו, הם פחות מאלף נדבקים ומקדם הדבקה שנמוך מ-0.8.

התנאים שבמשרד הבריאות דורשים לפתיחת שלבי החינוך הבאים – כיתות א'-ד': הפרדת לקפסולות החל מכיתות א', קיום הפרדה קבועה ומניעת ערבוב מסגרות בצהרונים והסעות, חובת עטיית מסיכות לכל התלמידים וצוות ההורא, קיום בדיקות סקר למורים (על בסיס מתווה "מגן גננות").

מנגד, משרד החינוך הציע כי כיתות א'-ב' יחזרו ללימודים במודל של חצאי כיתות, במתכונת של שבוע מבית הספר ושבוע בלמידה מרחוק. מנגד, במשרד הבריאות דרשו להחזיר את תלמידי הכיתות הנמוכות בקפסולות. ואולם, לא הוחלט מה יעלה בגורל אותם ילדים שישארו במשך שבוע בבית, כיוון שהדבר מצריך כספים נוספים לגיוס מורים.

כעת נותרה גם המחלוקת התקציבית, מאחר שמשרד האוצר טוען שהעביר כבר את התקציב ולא ברור מה נעשה איתו. במשרד האוצר מבקשים לדעת מה במשרד החינוך מתכוונים לעשות עם הכסף לפני שתינתן תוספת תקציב כל כך משמעותית. אין עדיין הסכמות, אך המטרה היא להגיע לקונצנזוס, כדי להימנע מחילופי ההאשמות שנראו בימים האחרונים.

בדיון יציג המשרד לקבינט נתונים לפיהם, שיעור התחלואה בקרב ילדים (8%) גבוה יותר בקרב מבוגרים (6%). עוד עולה מהנתונים כי 51% עד 70% מכלל הילדים המאומתים הם חסרי תסמינים ולכן לא מזהים אותם – מה שהופך אותם לגורם הדבקה משמעותי. קבינט הקורונה צפוי להתכנס בצוהריים על רקע המחלוקת בין שר הבריאות אדלשטיין ושר החינוך גלנט בסוגיית החזרה ללימודים של כיתות א' ו-ב'.

לפי דו"ח של משרד הבריאות בנוגע לחזרה ללימודים, עולה כי ילדים נדבקים בנגיף הקורונה ומדביקים אחרים, ואף עלולים להיות מפיצי על. מכיוון שמרביתם אינם מציגים תסמינים למחלה, קשה לזהות חלק ניכר מהילדים הנושאים את הווירוס, ואלה עלולים להיות מקור הדבקה לאחרים.

מסקנת הדו"ח היא כי "הימצאות ילדים במסגרות חינוך, במיוחד במצב תחלואה נרחבת בזמן ובמקום, עלולה לזרז את התפשטות המחלה ממקום למקום ובקרב מספר קבוצות גיל שונות, בעיקר עקב היותם מקור הדבקה בקרב בני בית. ההשפעה יכולה להיות הן בקבוצות גיל שונות והן באזורים גיאוגרפים שונים".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן