Olivier Fitoussi/Flash90

החלטות הקבינט: מתווה חדש לחינוך – בראשון ייפתחו עסקים של 1 על 1

הלימודים בכיתות א'-ד' ובצהרונים ייפתחו בשבוע הבא לפי המתווה שנקבע - כיתות א'-ב' בחצאי כיתות למשך שבוע-שבוע או חצי שבוע-חצי שבוע, וכיתות ג'-ד' בקפסולות. בצהרונים יותר ערבוב בין כיתות א'-ב', כל עוד בכל קבוצה לא יהיו יותר מ-28 תלמידים

לאחר דיונים ארוכים וויכוחים בממשלה, קבינט הקורונה אישר הערב (שני): כיתות א'-ד' ייפתחו בקפסולות ביום ראשון, יחד עם המספרות. דיון בנושא פתיחת המסחר וחנויות הרחוב יתקיים ביום חמישי. שר הבריאות יולי אדלשטיין התנגד למהלך וציין: "מחובתי להזהיר שמשרד הבריאות לא יעמוד בהצעה הזו".

שר האוצר ישראל כץ ושר הכלכלה עמיר פרץ הצביעו נגד פתיחת המספרות ומכוני היופי במחאה על רצונם לפתוח עסקים באופן רחב יותר. השר פרץ ושר הפנים אריה דרעי הצביעו נגד מתווה הלימודים בעקבות דרישתם לשוב ללמידה סדירה בכיתות א'-ב' במשך כל ימות השבוע.

בהודעה משותפת למשרד ראש הממשלה, משרד הבריאות ומשרד החינוך נמסר כי צוות בהשתתפות שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר האוצר ישראל כץ, שר המדע יזהר שי והמל"ל יבחן את האפשרות לצמצום התכנית לחמישה עד שבעה שלבים ויציג המלצותיו לקבינט עד ה-29/10/2020. עוד נמסר:

• שלבים ותכולה:

1. חינוך:

הלימודים בכיתות א'-ב' יתקיימו לסירוגין (פיצול, מחצית כיתה), על פי נוסחה שהובאה לקבינט שתהווה פתרון מעשי זמני לטווח המיידי.

א. כל כיתה בשכבות א'-ב' תפוצל לשניים. לא יהיה ערבוב בין שתי הקבוצות. התלמידים יחויבו בעטית מסכות.

ב. צהרונים יכללו עד 28 תלמידים מאותה שכבת גיל (כיתות א' או כיתות ב') ומאותו מוסד חינוכי, לא יותר מ-3 קפסולות. שר החינוך יפעל יחד עם השלטון המקומי כדי להפחית מעבר למוצע את העירוב בין הקבוצות בצהרונים.

ג. הסעות לצהרונים (היכן שיש) יתקיימו בצורה הקיימת כיום, אך תתקיים הפרדה באמצע האוטובוס והתלמידים יחויבו בעטית מסכות.

2. רשויות שיוכלו ללמד בכיתות מלאות תוך עמידה בדרישות הבריאות – יקבלו לכך אישור משרד החינוך.

3. פתרון הקבע לסוגיית הפעלת כיתות א'-ב' בתקופת הקורונה יגובש לאחר שנלמד את מה שקורה בגנים וינותחו החלופות שעלו בדיון וחלופות נוספות. אחריות: שר החינוך יחד עם משרד הבריאות, משרד האוצר, משרד רה"מ והשלטון המקומי.

2. מסחר:

1. בשלב הקרוב (1/11) יפתחו התחומים שנקבעו במתווה (רפואה משלימה, טיפולים לא רפואיים).

2. טיפולים אחד על אחד, ספרים (מספרות), מורי נהיגה, מאמנים אישיים ותחומים נוספים בהתאם לרשימה שתגובש ע"י משרד הבריאות.

3. חנויות רחוב, צימרים ושירותים קהילתיים – יובאו לדיון ביום חמישי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון כי הוא בעד פתיחת חנויות הרחוב, ואל עמדתו הצטרף ראש הממשלה החליפי בני גנץ. שר הבריאות יולי אדלשטיין הביע התנגדות. "זה מורכב מדי. צריך לקבל החלטה, ואם עומדים במדדים – עוברים לשלב הבא", אמר אדלשטיין. "אנחנו בשלב מאוד מוקדם של התוכנית. אם מקבלים מסחר וצימרים אני לא יודע לתמוך בזה. אנחנו משחקים באש. אפשר לעבור לשלושה שלבים – הקודם, הבא וזה שלעולם לא יהיה".

שר החינוך, יואב גלנט, הסביר את החלטת הקבינט בריאיון לחדשות 12. "הקבינט ניסה לאזן בין דרישת משרד הבריאות ללמידה בקבוצות קטנות לבין קביעת האוצר כי אין כסף לכך. הקבינט קבע שלושה דברים אחרי שהוא לוקח בחשבון שאין כסף. הדבר הראשון, הכיתות היותר גבוהות, ג'-ד', יחזרו במתווה של קפסולות. הדבר השני, כיתות א' ב' יעשו חצאי שבועות, ודבר שלישי הוא הנחה את שר החינוך למצוא את המתווה האופטימלי ולפעול בהתאם וזה מה שאני עושה".

"הדבר הראשון שנקדם זה החינוך", אמר נתניהו לשרים "אם נעשה את זה, צריך לאפשר למידה של כיתות א'-ב' לסירוגין עם הצהרונים במתכונת המשולשת". ראש הממשלה פירט את השלבים הבאים בפתיחת הסגר: "הדבר שני שנשמר זה הטיפולים אחד על אחד, והדבר השלישי זה המסחר. אני מסכים להוריד מרכזים מסחריים ולהשאיר חנויות רחוב בגלל הצפיפות, ואז הצימרים".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן