צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

אשר לנתניהו על החרגת 'מחלימים' מהממגבלות: "חוששני שתוקעים מקלות בגלגלים משיקולים שאינם עניינים"

במכתבו לנתניהו כתב אשר: "משרד הבריאות התחייב להציג לועדת החוקה מתווה ראשוני להחרגת מחלימים מיד לאחר משרד הבריאות אך לטענת חה"כ אשר המהלך הוקפא ממניעים שאינם ענייניים, אבקש את התערבותך בנושא חשוב זה ואת קידומה של החלטת קבינט להכרה בתעודת ה'מחלים'"

יו"ר ועדת חוקה יעקב אשר במכתב לראה"מ בעקבות אי קידומו של המתווה להחרגת 'מחלימים' ממגבלות הקורונה: "חוששני שיש מי שתוקע מקלות בגלגלים ומנסה להכשיל את המהלך משיקולים שאינם ענייניים" משרד הבריאות התחייב להציג לועדת החוקה מתווה ראשוני להחרגת מחלימים מיד לאחר משרד הבריאות אך לטענת חה"כ אשר המהלך הוקפא ממניעים שאינם ענייניים.

אשר אמר: "המתווה עשוי לשחרר מאות אלפי אזרחים שיניעו את גלגלי המשק, יעלה את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה, יקל על ההתמודדות בפתיחת מוסדות חינוך ויאפשר למחלימים לסייע בסיעוד במקומות רווחה ונוספים"

את מכתבו פתח יו"ר ועדת החוקה: "לפני כחודש ימים ולדרישת ועדת החוקה חוק ומשפט, החל משרד הבריאות בבחינת מתווה 'מחלימים' להחרגה ממגבלות הקורונה עבור מאות אלפי אזרחים שחלו בקורונה והחלימו ממנה, תוך אפיון זיהוי אישי והענקת תעודת 'מחלים' אינדיבידואלית שתינתן להם בכפוף לתנאי משרד הבריאות".

"יישום תכנית זו כרוך בניהול סיכונים נמוך מאוד, בוודאי נמוך מחלק מהחלטות המתקבלות בקבינט הקורונה לפתיחת המשק, והוא עשוי לשחרר מאות אלפי אזרחים שיניעו את גלגלי המשק, יעלה את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה, יקל על ההתמודדות בפתיחת מוסדות חינוך ויאפשר למחלימים לסייע בסיעוד במקומות רווחה ונוספים. בהקשר זה אציין, כי נכון להיום למעלה מ-300,000 איש רשומים במשרד הבריאות כמחלימים, לא כולל את המוגדרים כ'סרולוגיים' שאף הם נחשבים כבעלי סיכון אפסי להדבקה".

"לאור כל האמור, הודיע נציג משרד הבריאות בדיון שהתקיים בוועדת החוקה בתאריך 1 באוקטובר כי מיד לאחר החגים יוצג מתווה ראשוני בנדון, ואכן הוקם צוות מומחים מקצועי בראשותו של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו שהחל לעבוד על פרטי התכנית. משום מה, בשבוע האחרון עבודת הצוות הוקפאה, וחוששני כי יש מי שתוקע מקלות בגלגלים ומנסה להכשיל את המהלך משיקולים שאינם ענייניים".

יו"ר ועדת חוקה אמר: "העיכוב מצד משרד הבריאות בנושא חשוב זה תמוה בעיקר נוכח העובדה כי בנהלי השבים מחו"ל לצורך פטור מבידוד, [צו בריאות העם (נגיף הקורונה החדש) (בידוד בית והוראות שונות) (הוראת שעה), תש"ף-2020] משרד הבריאות הכיר בתעודת 'מחלים' לצורך החרגה מהגבלות הקורונה. כמו כן, בהצעת החוק הממשלתית להכרה באזורים גיאוגרפיים כאזור מיוחד לעניין נגיף הקורונה [הצעת חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה) (תיקון מס' 3) (אזור תיירות מיוחד – העיר אילת או אזור עין בוקק-חמי זוהר), התשפ"א-2020] צוין כי הצגת תעודת 'מחלים' תקפה לעניין כניסה ויציאה לאזורים אלה ללא בדיקות. והשאלה שעולה היא, האם וכיצד בוחר משרד הבריאות להכיר במחלימים ומדוע?".

"אדוני ראש הממשלה, אבקש את התערבותך בנושא חשוב זה ואת קידומה של החלטת קבינט להכרה בתעודת ה'מחלים' להחרגה אינדיבידואלית מכלל הגבלות הקורונה ללא עיכובים. ועדת החוקה בראשותי לא תקבל בשום אופן את הסטגנציה, ההססנות וגרירת הרגליים מצד משרד הבריאות בנושא אקוטי זה שנדרש ביותר בעת הזו גם עבור המשק וגם עבור רווחתם של אזרחי ישראל".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן