David Cohen/Flash90

קבינט הקורונה החליט: בתי הכנסת ייפתחו ביום ראשון ל-10 איש בחלל סגור

השרים קבעו כי מתווה יציאה מהסגר יכלול שישה שלבים במקום תשעה, וחנויות הרחוב ייפתחו בעוד כשבוע בכפוף למצב התחלואה. עוד הוחלט כי תבוצע עבודת מטה בנוגע להמשך פתיחת כיתות ה'-י"ב. אדלשטיין וכץ הצביעו נגד סעיפי מתווה פתיחת המסחר

קבינט הקורונה החליט הלילה לשים סוף לאפליית בתי הכנסת ולאפשר את פתיחת בתי התפילה עד 10 אנשים במבנה ו-20 בחוץ. יצוין שעד עתה היה מותר להתקהל באופן הזה, אך בהחלטה בוטה נותרו בתי הכנסת סגורים, לפחות רשמית על פי החלטת ממשלת ישראל.

בהודעה מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר כי "בהמשך להחלטות הקודמות של ועדת השרים לענייני נגיף הקורונה (קבינט הקורונה) במסגרתן אושרו עקרונות המתווה, מדדי הניהוג ומדדי הבקרה לניהולו של המתווה, החליט הקבינט (החלטה עקרונית, נדרשת הצבעה על תקנות שיגובשו ויובאו לאישור הקבינט ע"י משרד הבריאות)".

"ביום א', 1.11.20 יחל השלב השני בתכנית היציאה הכולל: כיתות א'-ד' יפתחו לפי מתווה שפורסם מוקדם יותר היום. כמו כן יתאפשרו טיפולי אחד על אחד (מספרות, שיעורי נהיגה, אימונים אישיים וכיוצ"ב), רפואה משלימה, צימרים במשפחות גרעיניות ללא חדרי אוכל משותפים ובריכות, יתאפשרו בתי תפילה עד 10 אנשים במבנה ו-20 בחוץ. תקנות בנושא יובאו לאישור הקבינט מחר – יום שישי ויכנסו לתוקף ביום ראשון בבוקר".

עוד הוחלט:

1. לאמץ את ההמלצה לצמצם את המתווה כך שייפרס על פני 6 שלבים.

2. תכולת השלבים תהיה כמפורט בהצעה המתכללת שהוצגה ע"י המל"ל, למעט בתחום החינוך.

3. לגבי השלבים והתהליך לחידוש הפעלתה של מערכת החינוך (לאחר השלב הקרוב שכבר סוכם), תבוצע עבודת מטה ותוגש המלצה נפרדת ע"י צוות בין-משרדי בהשתתפות משרדי החינוך, הבריאות, האוצר, ההשכלה הגבוהה ומשרד רה"מ.

4. אשר למסחר: פתיחת חנויות רחוב בלבד (מסחר-קמעונאי, לא מרכזי קניות, לא שווקים וכיוצ"ב) תותר החל מיום א', 8.11.20, בתנאים שיוסכמו ע"י משרדי הבריאות והאוצר, לשם הפחתת סיכוני התחלואה והקלה על ניטור באי המקום. זאת, ככל שנתוני התחלואה לא יחרגו מהמדדים שנקבעו לשלב ב' של תכנית היציאה.

5. אם הירידה בתחלואה תגיע קודם לכן, לממוצע שבועי של 500 נדבקים ליום (או למטה מכך) – ניתן יהיה להקדים את הפתיחה.

כץ, פרץ, אדלשטיין וכהן – נגד

שר הבריאות יולי אדלשטיין, שקרא לאחדות החלטות, הצביע נגד בעקבות הסטייה מהמתווה המקורי של הקלות כל שבועיים. בעקבות זאת החלו עימותים בין השרים, רגע לפני ההצבעה בדיון שהתקיים בזום. השרים כ"ץ ופרץ התנגדו בהצבעה על המסחר כי רצו שהוא ייפתח כבר בראשון, השרים אדלשטיין ומירב כהן התנגדו כיוון שזה נוגד את מתווה משרד הבריאות. בכירים בממשלה אמרו לאחר ההצבעה כי ראש הממשלה הכריע וקיבל את העמדה שהתקבלה על ידי רוב הקבינט, זו פשרה אחראית.

שר הכלכלה עמיר פרץ הביע גם הוא עמדה נחרצת בעד פתיחת החנויות. פרץ דרש בישיבת הקבינט לפתוח את חנויות הרחוב ומרכזים מסחריים פתוחים, ותהה מדוע משרד הבריאות לא מציג נתוני תחלואה ברשתות השיווק. "אני בעד לפתוח את חנויות הרחוב ומרכזי מסחר פתוחים. כיוון שפתיחה מצומצמת רק תגביר את הצפיפות ותגדיל את התחלואה. אני לא מבין איך עד היום משרד הבריאות לא הציג בפנינו את השפעת מרכזי השיווק כמו רמי לוי ואחרים כי דוקא העובדה שרק הם פתוחים הצפיפות גדולה יותר", אמר השר.

במהלך הישיבה, אמר פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו כי ייתכן שב-7 ערים יצטרכו להטיל סגר. 7 הערים שמוגדרות כ"ערים כתומות מהבהבות" הן: טייבה, כפר קנא, מנאר, דיר אל-אסד, כפר קאסם, כפר קרע ועאבלין.

השרים דנו בשורה של הקלות בתחום התרבות והספורט, וביניהן: פתיחת 200 אתרי מורשת וציונות, פתיחת אתרי רשות העתיקות, ספריות ציבוריות, החזרת הליגות, החזרת הספורט התחרותי של ילדים ונוער. הדברים הושגו בהסכמה בין שר התרבות והספורט חילי טרופר לבין שר הבריאות יולי אדלשטיין.

שרת התיירות אורית פרקש הכהן בירכה על החלטת הקבינט. "לאחר מאמצים רבים שלי, אני שמחה מאוד על החלטת קבינט הקורונה מהלילה להקדים את פתיחת הצימרים למשפחות גרעיניות החל מיום ראשון הקרוב. צאו ותהנו ובכך גם תסייעו לענף התיירות הכפרית, רק על כולנו האחריות לשמור על הכללים ועל הבריאות של כולנו".

 

נתניהו: "יש ירידה מבורכת בתחלואה בציבור החרדי – לא אהסס לכתר ערים" • צפו

3 תגובות

ממש תודה מקרב לב לקבינט המלומד ו"המקצועי"…. בגל הראשון אמרו עד 19 איש כדי שיוכלו להצטרף למנין הראשון וכשיהיה 20 כבר יוכלו להתפצל ל2 מניינים. כעת סתם זורקים מספרים לחלל האויר.
אם יגיעו 17 למשל, אז 7 יחזרו הביתה? תמשיכו לקשקש הכל בסדר. כבר לא מתרגשים…

אל תאמרו אין קורונה
הקורונה קימת
אני נכנס לבתים במסירות ופחד לא להידבק חמוש בחליפת חלל
נותן תרופות ונוזלים לווריד
נלחם שלא יגיעו לבית חולים
אז קורונה יש
מסכים שלולי התנהגות הרופאים כמו כן אי הסכמתם לשתף פעולה עם הרפואה הטבעית
ושאר הבלופים של סיבות המוות
היו ברשימה פחות נפטרים
אבל
תזהרו אל תדבקו אל תדבקו המחלה הרעה הזו משאירה נכויות ומי יודע מה עוד

הצחקתם את סבתא. בריכוזים החרדיים בתי הכנסת פתוחים כבר מהחגים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן